Samo tog 18. studenoga 1991. u Škabrnji je stradalo 48 civila i 15 branitelja. Pokolji i progoni nastavljeni su idućih dana i u susjednome Nadinu, a tijekom višegodišnje okupacije sve do oslobođenja u "Oluji" broj škabrnjskih žrtava povećao se na 86.
Još šestero mještana poginulo je nakon rata od zaostalih minsko-eksplozivnih naprava. U Škabrnji nema obitelji koja nije izgubila nekoga od najbližih, donosi
hrt.Obilježavanje 22. obljetnice stradanja Škabrnje počelo je okupljanjem oko 9.30 na ulazu u mjesto, gdje se formirala Kolona sjećanja. Položeni su vijenci i zapaljene svijeće na Spomen-obilježju Masovne grobnice, gdje su u ime svih izaslanstava počast žrtvama odali predstavnici Zajednice udruga civilnih stradalnika Domovinskog rata.
Nakon polaganaja vijenaca kod spomen-obilježja na masovnoj grobnici ratni zapovjednik škabrnjskog bataljuna Marko Miljanić obrušio se na vodstvo općine Škabrnja i HDZ-ova načelnika Miljenka Bubnjara jer mu prvi put od obilježavanja Škabrnje nisu dopustili da se s govornice prisjeti borbi za to ravnokotarsko mjesto.
Miljanić je rekao kako su branitelji marginalizirani te danas ne odlučuju ni o čemu jer o svemu odlučuju "oni koji nisu bili u Škabrnji, oni koji se nisu borili za Škabrnju i koji za Škabrnju ništa nisu ni dali. Dodao je kako je sramota da je on kao ratni zapovjednik omalovažen i uvrijeđen. Ja sam ovu Škabrnju branio našom sirotinjom, a danas neću govoriti jer mi nije dopušteno zato što se neki boje toga što uvijek govorim istinu, rekao je Miljenić. Načelnik općine i strukture su mi zabranile govoriti, a braniteljima da danas sudjeluju u svemu ovome, istaknuo je.
Načelnik Škabrnje nije želio posebno komentirati Miljanićeve riječi istaknuvši da je današnji dan posvećen poginulim i ubijenim Škarbrnjanima. Osmislili smo jedan novi drukčiji izričaj obilježavanja ovog svetog dana, u kojem je naglasak više na duhovnoj dimenziji ljubavi i života. Ovdje nije mjesto ničijem performansu niti je ovo politička govornica za izjave frustracija. To je sveti dan za Škabrnju i odlučili smo i ubuduće na isti način obilježavati godišnjicu stradanja našeg mjesta, rekao je Bubnjara prije početka svete mise koju predvodi zadarski nadbiskup msgr. Puljić.
Nakon svete mise služene u mjesnoj crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije, održava se komemorativni skup na Trgu dr. Franje Tuđmana. Obilježavanje završava polaganjem vijenaca na Središnjem križu na mjesnom groblju sv. Luke.
Sinoć su Škabrnjani tradicionalno zapalili svijeće i lampione na ulazu u mjesto duž glavne ulice koja vodi do središta mjesta.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.