SDP-ovci su, u pojedinačnoj raspravi o predloženim izmjenama zakona o USKOK-u, ocijenili kako je glavni povod za predlaganje tih zakonskih izmjena sukob na relaciji Bajić-Karamarko.
Zakon se, po tvrdnjama SDP-ovca Nenada Stazića, predlaže kako bi se ministru Tomislavu Karamarku omogućilo da kao političar i kao izvršna vlast napada neovisnu pravosudnu vlast.
Sukob je na relaciji Bajić-Karamarko, kako je ustvrdio Stazić, nastao „ jer je policija, odnosno izvršna vlast, dakle ministar Karamarko, dakle politika, donjela odluku da protiv dva člana predsjedništva SDP-a podnese kaznene prijave“.
Državno je odvjetništvo prijave odbacilo kao neutemeljene, podsjetio je Stazić dodavši kako se radilo o tipičnom primjeru lažnog prijavljivanja kaznenog djela i klasičnom primjeru političkog obračuna kroz pravosuđe.
„Ogorčeni što je Državno odvjetništvo odbacilo kaznene prijave, ministar, dakle političar, dakle izvršna vlast, državnog je odvjetnika Mladena Bajića napala u novinama“, ustvrdio je.
Stazić je također napomenuo i kako je tijekom 2009. godine bilo 664 odbačaja kaznenih prijava u USKOK-ovim predmetima.
HDZ-ovci su oštro odbacili SDP-ovu prozivku da vlada želi utjecati na pravosuđe.
Emil Tomljanović (HDZ) je ustvrdio kako je netočno da su policija i ministar Karamarko podnosili lažne prijave.
Po njegovim riječima, „ne radi se o lažnom prijavljivanju, nego o prijavljivanju počinitelja kaznenih djela i o kaznenoj prijavi“.
Osvrćući se na Stazićevu tvrdnju o sukobu na relaciji Bajić-Karamarko, Krunoslav Markovinović (HDZ) ustvrdio je kako mu je „drago što kolega štiti Bajića protiv kojeg je glasovao kada je trebalo produžiti mandat“, a HDZ-ovka Ana Lovrin poručila je SDP-ovcima kako se „sve zapravo svodi na to da SDP smatra da je pupak svijeta“.
Saborski klubovi u kratkoj su raspravi podržali predložene izmjene Zakona o finacijskoj policiji te Zakona o financijskom inspektoratu, koji se usklađuju sa Zakonom o općem upravnom postupku.