Europljani o ratu u Jugoslaviji

Jadna ti Marca: 'Balkanski rat je započeo 6. travnja 1992.'

Tipično za zapadnjačke medije kada pišu o situaciji na divljem Balkanu: To rade s kombinacijom pokroviteljskog, superiornog tona i potpunog neznanja, da ne upotrebimo neku težu riječ.

Jadna ti Marca: 'Balkanski rat je započeo 6. travnja 1992.'
Jadna ti Marca: "Balkanski rat je započeo 6. travnja 1992."

Tako je i Marca, jedan od najuglednijih sportskih dnevnika na svijetu i najčitaniji španjolski list, za koji se ne može reći da u njemu pišu neznalice, u tiskanom izdanju i na svojoj radijskoj postaji, dala veliki prostor obilježavanju "aktualne 20. godišnjice izbijanja rata na Balkanu" i to kroz "otkrivanje" dvije godine starog filma "Nekad braća", čije su pucanje prijateljstva uzeli kao "paradigmu 20. godišnjice Balkanskog rata."

Naravno da nikakvog "Balkanskog rata" nije bilo, a naročito nije počeo tek opsadom Sarajeva: Postojale su srpske agresije na Sloveniju, Hrvatsku, BiH i etničko čišćenje na Kosovu, kao i iz tog proizašli drugi sukobi, ali najlakše je upakirati u balkanski paket.

Također povodom "šestoaprilskog balkanskog rata", Radio Marca napravila je emisiju u kojoj se prisjetila rata u bivšoj Jugoslaviji. Svoja su sjećanja sa slušateljima podijelili njihovi "Balknaci": hrvatski nogometaš Sportinga Mate Bilić, bivši BiH nogometaš Tenerifa, Barce Meho Kodro, te bivši srpski rukometaš Dragan Škrbić, koji su naravno zaključili, piše Marca, "da je rat bio nepotrban". Rat koji je, "počeo" 6. travnja 1992.

Vukovar? To nije bilo na CNN-u, a Sarajevo je

Čudno je da iznimno ugledna novinarska institucija poput Marce radi ovakve kardinalne greške, jer radi se o europskoj novini, upućenoj u zbivanja na kontinentu, koja često piše o mnogobrojnim sportašima s ovih prostora koji već desetljećima igraju u Španjolskoj: Od Delibašića i Šurjaka, preko Šukera i Mijatovića, do Tomića i Nikčevića.

Vjerojatno je do greške koju bi očekivali primjerice od Amerikanaca, došlo zbog toga jer je rat u BiH, točnije u Sarajevu (čija je opsada počela početkom travnja) bio puno bolje medijski praćen, pa onda znači da je rat tada i počeo. To što je Vukovar više od pola godine prije toga bio sravnjen, a u srpskoj agresiji na Hrvatsku već poginulo 15-ak tisuća ljudi, novinaru Marce nije poznato. Vjerojatno jer nije toliko bilo na CNN-u.
  • Autor: index.hr
  • Foto: Screenshot: Marca
  • Objavljen: 09.04.2012 16:08
  • Posljednja izmjena: 09.04.2012 16:06

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.