Prvi čovjek u povijesti koji je svjedočio protiv vlastite države i generala te otvoreno lobirao potiranje prava svog naroda u susjednoj BIH, a sve kako bi zaštitio malo vlastite kože od međunarodne pravde, dao je još jedan pokajnički interview sarajevskim medijima. No ovaj put je osim namjere da sa sebe skine teret odgovornosti za ratne događaje u BIH u kojima je osobno imenovao jednog od tri ratne BH vođe (Matu Bobana op.a.), Mesić dokazao još nešto: Da nema pojma o vlastitoj pravnoj struci.
Za nekoga tko se toliko trsi predstaviti kao veliki prijatelj BIH, (u praksi prijatelj samo bošnjačkih političkih elita a nikakao Hrvata i Srba) minimum opće kulture, bilo bi i poznavanje ustava BIH kao i ustava Federacije.
No odgovarajući na jedno od serviranih pitanja Mesić upravo to demantira deklarirajući se kao najobičniji pravni i politički analfabet. U šta dakako još samo rijetki i sumnjaju.
Naime na pitanje FENE: "Kako biste komentirali političku situaciju unutar hrvatskog naroda u BiH?" Mesić odgovara sljedeće:
Samo bih načelno postavio stvari. Kada se pregovara s nekim koalicionim partnerima, onda oni moraju imati platformu na osnovu koje će sarađivati u budućoj vlasti. Ako se netko ne želi ponašati u skladu s tim, on ide u opoziciju i to je sve u redu. Imali smo, na primjer, stranku Merkelove koja je dobila u jednoj njemačkoj saveznoj pokrajini najveći broj glasova. Međutim, ona nije mogla sastaviti vladu jer nije imala koalicione partnere.
Drugi su sklopili koaliciju, napravili vladu i tamo nitko tome nije ništa prigovorio. Upravo je demokratski da oni koji mogu napraviti većinu to i učine.
Tako je i u BiH. Kada je u Hrvatskoj bilo govora o podjeli BiH, ja u tome nisam htio učestvovati, pa sam sa mjesta predsjednika Parlamenta otišao u opoziciju (pri tom laže, jer nije htio dragovoljno napustiti Sabor, a svi se sjećamo scene kada nije htio ni po koju cijenu vratiti čuveni 'čekić' predsjednika Sabora). Za mene je časno biti u opoziciji i smatrao sam da nisam ničim povrijeđen. Rekao sam da u jednom političkom poslu ne želim učestvovati i svojom voljom idem u opoziciju.
Tako i u BiH mora postojati to demokratsko pravilo, ako želiš sudjelovati u vlasti onda s koalicionim partnerom moraš naći zajedničku platformu, ako to ne nađeš - ideš u opoziciju.
Ovakvo notorno nepoznavanje konsocijacijskih modela u višeetničkim državama može dati netko tko je van politike i prava, ali zapanjuje da ovakvu izjavu daje mrtav hladan čovjek koji je bio na čelu jedne federacije prije njenog gašenja.
Pored podatka daje bio haaški svjedok i bošnjački lobist, hrvatska javnost konačno je saznala: Mesić ne razlikuje demokratsko uređenje Hrvatske, kao klasične građanske države i Bosne i Hercegovine koja je, kao i svaka višeetnička država ustrojena na način da pored građanskih prava po principu jedan čovjek - jedan glas, njen Ustav jamči i poštovanje kolektivnih prava triju BH nacija. Isti princip primjenjuje se u svim višeetničkim državama Europe. Flamanci ne mogu preglasavati Valonce, švicarski Njemci švicarske Talijane, katalonci baskijce etc. Jednostavno zato jer u tim državama kroz Domove naroda postoje ugrađeni mehanizmi zaštitet kolektiviteta. Vlada koja u takvim državama ne dobije podršku jednog od konstitutivnih naroda može biti samo oktroirana vlada. Mesić to očito ne zna budući da princip oporba-pozicija u Federaciji uspoređuje s onim u Hrvatskoj.
Kad bi to, o čem priča Mesić bilo točno i pravedno, nikada više u budućnosti Hrvati u BIH ne bi mogli ući na vladu sve dok svoju poltiiku ne prilagode većinskoj naciji. Time je svaka priča o ravnopravnosti i konstitutivnosti bačena u vodu.
Eto takvog čovjeka smo u dva mandata birali za predsjednika. Mi Hrvati. Kurac palac.
nzirdum I poskok.info