Neodgovorni mediji

JOŠ JEDNO NEPOTREBNO UZMENIRAVANJE GRAĐANA: 'Potres koji će ga razoriti Zagreb može pogoditi već sutra'

Četvrti potres u samo tri dana, svi s epicentrom u blizini Zagreba, mogu biti najava jednog ili više mnogo snažnijih potresa, ali je moguće i da se radi smirivanju tla. U tome je, tvrde stručnjaci, najveća opasnost te prirodne pojave - ne može se predvidjeti niti jačina niti vrijeme kada će se potres dogoditi.

JOŠ JEDNO NEPOTREBNO UZMENIRAVANJE GRAĐANA: 'Potres koji će ga razoriti Zagreb može pogoditi već sutra'

Ipak, poznata je činjenica da se Hrvatska, a posebice Zagreb i njegova okolica, nalaze na seizmički aktivnom području.

- Sve je moguće. Najvjerojatnije je da će se za koji dan smiriti, ali nemože se isključiti da se radi o najavi nekog većeg potresa. Geološka i seizmološka istraživanja dala su projekciju o najvećoj jačini potresa koji bi mogao zadesiti Zagreb, a to je 6,5 stupnjeva prema Richteru ili čak nešto više. Međutim, takvi potresi se događaju svakih nekoliko stoljeća. Može se dogoditi sutra, a može i za 500 godina. Ipak, mislim da bi se Zagreb morao pripremati za nešto slabiji potres, do 6 stupnjeva po Richteru - upozorava profesor Marijan Herak s Prirodoslovno matematičkog fakulteta.

Podsjetimo, u srijedu je u 13.17 sati Zagreb je pogodio novi, četvrti potres. Epicentar je zabilježen kod Donje Bistre oko 18 kilometara sjeverozapadno od središta Zagreba.

Ipak, ovaj je potres bio nešto slabiji od prethodnih - magnitude oko 1. 8, a intenziteta između 2.5 do 3 stupnja po Richteru.

Prvi jači potres zabilježen je u noći s nedjelje na ponedjeljak, 39 minuta iza ponoći, s epicentrom u okolici Jablanovca u blizini Zaprešića. Jačina potresa bila je 2,7 stupnjeva po Richteru. Potres su sjetili građani Jablanovca i okolnih mjesta, sjeverozapadnog dijela grada Zagreba i Samobora.

U utorak su metropolu u razdoblju od dva sata uzdrmala dva potresa. Prvi jačine 3 stupnja po Richteru zabilježen je u 17:06 sati, također s epicentrom kod Jablanovca, a zatim u 19.16 sati nešto slabiji - 2,5 stupnjeva po Richteru.

Zbog čega mediji maltretiraju građane

No, pravo je pitanje: Zbog čega se stručnjaci i mediji u zadnje vrijeme utrkuju u objavi ovih informacija, koje su sa znanstvenog stajališta vjerojatno neupitne. Svjedoci smo svojevrsne medijske torture kada su potresi i druge porirodne kataklizme, koje mogu biti velike razorne moći, u pitanju. Proteklih dana objavljeno je na stotine članaka koji nedvosmisleno govore o tome kako će potres velike razorne moći definitivno pogoditi Zagreb, što u konačnici znači na desetine, pa možda čak i stotine mrtvih. To je naprosto nepotrebno, korektno bi bilo da mediji objave informacije o pojedinom potresu, gdje je bio epicentar, je li ili nije bilo materijalne štete ili možda stradalih. Sve više od toga nije novinarstvo nego najobičnije medijsko žutilo i senzacionalizam.  

Objava takvih podataka ukupnu situaciju nikako ne može promjeniti, razorni potres će pogoditi Zagreb - ako ga pogodi. Mediji tu ne mogu učiniti ništa, odgovornost je na gradonačelniku Bandiću, pročelniku za hitne situacije Kaliniću, kao i drugim djelatnicima zaposlenim u gradskim uredima kojima je posao brinuti o građanstvu u nepredviđenim situacijama.

Ovakvi članci, pogotovo ako su kao u našem slučaju, orkestrirani, mogu izazvati paniku među građanstvom, koja može biti pogubna, da i  ne govorimo o osobama starije životne dobi, slabijeg psiho -fizičkog stanja, na čije bi se zdravlje objava ovakvih informacija mogla odraziti kobno.

Vjerojatno ne postoji niti jedan građanin grada Zagreba koji, nakon što pročita barem jedan od nekoliko stotina članaka napisanih na ovu temu, može mirno zaspati. Stoga je neshvatljiva uloga novinara, kao i glavnih urednika, koji dozvoljavaju objavu ovakvih informacija, oni o ulozi medija u društvu zasigurno ne znaju mnogo. Kao što nije shvatljiva niti uloga (kvazi)seizmologa koji, vjerojatno radi vlastite samopromocije, ne prezaju od ovakvih izleta u medije.  /Ivica Granić/

  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Ilustracija
  • Objavljen: 28.08.2013 22:06
  • Posljednja izmjena: 28.08.2013 22:09

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.