Legalizacija

Još treba srušiti 'samo' 16 tisuća kuća i zgrada

Ovim tempom kojim se krenulo u raščišćavanje bespravne gradnje cijeli posao neće biti gotov još 10 godina, a do tada će već neka nova vlast promijeniti propise. I sve će krenuti po tkozna koji puta ispočetka.

Još treba srušiti 'samo' 16 tisuća kuća i zgrada
Osim posla oko legalizacije bespravno sagrađenih objekata za koji se planira zaposliti čak i umirovljenike kako bi se posao u planiranom roku priveo kraju, Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja čeka i nastavak rušenja bespravne gradnje. S obzirom na to da je do sada srušeno tek nešto oko pet posto od predviđenih 17 tisuća objekata za koje nije stigao zahtjev za legalizaciju, posao oko rušenja neće biti ništa kraći od onog birokratskog vezanog za legalizaciju. Štoviše, ovakvim bi tempom to moglo trajati godinama, a u međuvremenu će se propisi vezani za bespravne graditelje vrlo vjerojatno još nekoliko puta promijeniti. Jer u Hrvatskoj ništa nije vječno, ponajmanje zakoni.

S rušenjem se počelo u veljači ove godine i ono će ići u tri faze: prvo se ruše zgrade u kojima nitko ne živi (to je u tijeku), zatim one u kojima se povremeno živi, a zadnje na red dolaze zgrade u kojima se stalno živi. Ta zadnja kategorija zgrada za rušenje bit će najosjetljivija jer se među njima nalaze i socijalno ugrožene skupine pa će se u taj proces morati uključiti i druga ministarstva poput Ministarstva socijalne politike i mladih koje već sada ima rezerve glede samog čina rušenja. Ali o tom potom.
Zanimljivo da se najviše rješenja o rušenju odnosi na Grad Zagreb i Zagrebačku županiju (9 532), a slijede južne županije - Splitsko-dalmatinska (7 886) i Primorsko-goranska (3 532).

Kako saznajemo, građevinska inspekcija je tijekom ove godine prioritetno uklanjala uglavnom novonastalu bespravnu gradnju tj. one građevine koje su nakon 21. lipnja 2011. izgrađene izvan građevinskog područja. Jednako tako i one građevine za koje u zakonskom roku nije bio podnesen zahtjev za ozakonjenje iako su imale rješenje o uklanjanju. Te se građevine prioritetno uklanjaju jer za njih ne postoji mogućnost ozakonjenja. U Ministarstvu podsjećaju kako je država s 21. lipnjem 2011. podvukla crtu pod bespravnu gradnju.
- Zakonom o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama omogućeno je ozakonjenje bespravnih građevina sagrađenih do tog datuma i jasno je poručeno da se nova bespravna gradnja neće tolerirati, napominje glasnogovornica Ministarstva Đurđica Čočić.

Tijekom ove 2013. godine ukupno je uklonjeno 447 bespravnih građevina, od čega su 405 uklonili sami investitori, a na 42 građevine je to napravio ugovorni izvođač Ministarstva.
Iz tog je podatka vidljivo da je većina vlasnika bespravnih građevina ipak shvatila da je za njih daleko povoljnije da sami uklone sporni objekt jer se cijena ako je to izvodila država kretala od 50 pa sve do 200 tisuća kuna za kuću od 300-tinjak kvadrata.

Od ukupnog broja uklonjenih bespravnih građevina u 2013. njih 253 sagrađeno je izvan građevinskog područja i to nakon 21. lipnja 2011., a 194 su bile građevine za koje je postojalo rješenje o uklanjanju izdano prije stupanja na snagu Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama. Tim je Zakonom bilo propisano da se za takve građevine može podnijeti zahtjev za ozakonjenje do 31. 12. 2012. i da nakon proteka tog roka zahtjev neće biti moguće podnijeti. Kako to nije učinjeno 194 građevine su srušene pri čemu su vlasnici sami uklonili njih 184, a država preko ugovornih izvođač samo 10.

Cijeli članak možete pročitati OVDJE

  • Autor: Dnevno.hr
  • Foto: Ilustracija
  • Objavljen: 30.08.2013 17:00

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.