Kina poziva na hitan sastanak uslijed napetosti koje su nastale od kada je Sjeverna Koreja izvela smrtonosno granatiranje južnokorejskog otoka Yeonpyeong.
Kina predlaže da se predstavnici šest naroda, dakle dviju Koreja, SAD-a, Kine, Japana i Rusije, koji su i do sada sudjelovali u razgovorima o nuklearnom razoružanju Sjeverne Koreje, hitno sastanu već početkom prosinca.
Agencije javljaju kako Južna Koreja i nije zadovoljna navedenim prijedlogom, odgovorila je dosta neodređeno, te su najavli kako će se konzultirati s ”drugim prijateljskim državama”.
Napetosti i dalje ne jenjavaju na poluotoku, naročito od kada je vojska SAD-a i Južna Koreja danas započela s izvođenjem zajedničke vojne vježbe, što je na sjeveru ocijenjeno kao provokacija.
Ljutit prosvjedRazgovore između dvaju Koreja, u travnju 2009, prekinula je Južne Koreja, koja smatra kako nema smisla više razgovarati sve dok Sjeverna Koreja ne predloži konkretan plan oko zaustavljanje i potpunog prekida svoga nuklearnog programa.
Neki analitičari smatraju kako Sjeverna Koreja najnovijim potezima pokušava podići napetosti s ciljem jačanja pregovaračke pozicije i snage u nastavku pregovora oko nastavka svoga nuklearnog programa.
Kineski je predstavnik danas predložio kako "kineska strana, nakon pomnog istraživanja, predlaže da se krene s hitnim konzultacijama između šefova delegacija svih šest strana, početkom prosinca u Pekingu, kako bi razmjenili mišljenja i stavove o glavnim problemima koje muče dvije zaraćene strane”.
BBC-a javlja da je odgovor Seoula i južnokorejskih saveznika po pitanju kineskog prijedloga negativan, odnosno Seoul je diplomatski odgovorio kako će prijedlog "vrlo pažljivo razmotriti".
Japan je tradicionalno oprezan kada je problem dvaju Koreja u pitanju. Ministarstvo vanjskih poslova Japana priopćilo je kako "se bave pitanjem oprezno te da vrlo intenzivno surađuju s Južnom Korejom i Sjedinjenim Američkim Državama".
Podsjetimo, korejska kriza započela je kada je Sjeverna Koreja pokrenula iznenadni topnički napad na otok Yeonpyeong, u neposrednoj blizini morske granice između dvaju država.
Tom su prilikom dva južnokorejska civila i dva marinca ubijena, što je izazvalo ostavku južnokorejskog ministra obrane ali i oštar prosvjede u Južnoj Koreji.
SAD i Južna Koreja danas su započeli nove, ”unaprijed dogovorene” vojne vježbe u Žutom moru, oko 125 km (77 milja) južno od sporne pomorske granice između dvaju Koreja.
Nosač zrakoplova USS George Washington i četiri prateća američka broda, kojima se ”pridružio” južnokorejski razarač, patroliraju morem izvodeći vježbe, uz podršku više južno korejskih brodova i protupodmorničkih zrakoplova.
Tijekom današnjeg dana, nedugo nakon početka vježbi, Sjeverna Koreja je ponovno ”obećala” kako će uzvratiti udarac ako zona njenih teritorijalnih voda bude povrijeđena.
"Uzvratit ćemo brutalno na bilo kakvu provokaciju koja krši sporazum i povrijeđuje zonu naših teritorijalnih voda", navodi se u priopćenju ministarstva obrane, prenosi sjeverno korejska državna novinska agencija KCNA.
Stanovništvu otočića Yeonpyeong naložena je hitna evakuacija i ”preseljenje” u skloništa, obzirom kako se topnička vatra čula u jutarnjim satima. Inače, na otočiću je ostalo živjeti jako malo stanovništva, tek nešto više od dvadesetak tisuća.
Južnokorejsko ministarstvo obrane također je uputilo novinare da napuste otok do kraja dana, jer ne mogu jamčiti njihovu sigurnost.
"U ovoj fazi nismo kadri predvidjeti kakve će sve poteze Sjeverna Koreje povući vezano za zajedničke vježbe SAD-a i Južne Koreje, kao bi se ”opravdali” pred svojom ali i svjetskom javnosti”, priopćilo je ministarstvo.
Kako prenose svjetske agencije, Predsjednik Sjeverne Koreje Kim Jong – Il, službeno je pozvan je ”u posjet” Pekingu narednog tjedna. (PortalOko.hr)
Gospari.hr
Gospari.hr