– Lana? – oslovio me imenom nepoznati muškarac na Mljetu kamo sam stigla na višednevnom službenom putovanju Jadranom.
Prvi put na MljetuPrvi je to put da dolazim na taj otok, ne poznajem nikoga i nitko mene ne bi trebao poznavati. Zato me srdačan pozdrav mladića, kojeg bi svatko svrstao u kategoriju “visok, crn, zgodan”, iznenadio. Priznajem, i uplašio. Toliko da sam samo nijemo gledala u njega. Prenerazio me činjenicom da zna i odakle sam, ulicu u kojoj živim, kao i sve privatne podatke fotoreportera Borisa Ščitara. Poslušno smo odložili stvari i krenuli za nepoznatim momkom, kako je od nas i zatražio. Do prve konobe. Tamo ih je za stolom sjedilo petero. Svi nas odreda izgrliše i izljubiše, baš kako bi vas izljubila rodbina koju niste vidjeli godinama.
– Siđite! Šta’š pit?
– Ništa – odgovaramo uglas sjedajući jedan pored drugoga toliko blizu da smo si rebra pošteno osjetili!
– Odakle ste vi? – pitaju jedino pitanje, kasnije ćemo to doznati, na koje dotad nisu imali odgovor.
– Večernji list – oštrim glasom odgovara Ščitar naglašavajući važnost i svog i mog zanimanja.
– Ha?
– Večernji list, novinari smo.
– Novinari? Ono, vi što pišete po novinama i snimate? Ha? – rekao je i, ne pričekavši odgovor, uhvatio se mobitela. Ukucava neki broj.
– Alo. Ma šlušaj, javi otoku, oti ljudi šta su stigli nisu Linićeva inspekcija, nego novinari. Ete, budale, pripali ste ljude... Ešš... Je... Kad ti kažem, novinari... E... Eee... Ajte bok – poklopi slušalicu. Otkrili su nam cijeli otočki sustav obrane od inspekcije – već s trajekta zove se na otok, onda iz hotela doušnici obavještavaju restorane i trgovine, a onda nastupaju “galebi”. Koliko ih je uključeno u sustav dojave, nisu nam otkrili.

Detaljno nam u konobi, nakon što su se opustili, opisuju kako je sustav dojave bez našega znanja funkcionirao. Čekalo se da trajekt pristane i da se otkrije u kojem će se mjestu “dvoje sumnjivaca s puno torbi i kabela” prijaviti.
“To je to. Oni su”– Nema ih kod nas, otišli su u unutrašnjost – javljali su iz prvog sela. Mi smo, k’o za vraga otokom vozili sporo i otočanima stvarali kroničnu nervozu. Čim smo stigli u Pomenu, telefoni su radili treći put. Doušnik iz našeg hotela paničari i dojavljuje da kolega i ja spavamo u dvije odvojene sobe, javlja naša imena i daje detaljan opis.
– To je to – glasilo je upozorenje. Kada smo poslom krenuli iz hotela, svi su na otoku znali u kojem smjeru idemo, što smo odjenuli i kakav automobil vozimo. Sustav obrane toliko je razrađen da se točno zna kada koji nastupa – imaju šarmere za starije i mlade inspektorice, imaju onoga koji odmah gunđa. Imaju sve. Kao što imaju i fiskalne blagajne, uredno vode knjige i izdaju račune, plaćaju porez te poštuju zakone, uvjerili smo se, samo su u strahu – ne žele da im zbog minimalnog viška u blagajni netko zatvori ono od čega žive. /
Lana Kovačević/VLM/