Tumor na testisima
a. Ostaje još i više čimbenika rizika, iako se njihov utjecaj još uvijek proučava. Obiteljske bolesti, preuranjeni pubertet, starost majke pri porodu, teškoće pri porođaju, pušenje majke tijekom trudnoće i razna zračenja. Rak testisa najprije otkrivamo kao maleno otvrdnuće ili kvržicu koju možemo napipati pri pregledu. Nije svaka kvržica rak, i zato bez panike odmah posjetite liječnika. Prije svega obratite pažnju na sljedeće simptome:
- svako postupno ili naglo povećanje ili smanjenje jednog testisa,
- bolno ili bezbolno otvrdnuće odnosno oteklina u kojem god predjelu testisa,
- osjećaj težine u testisu,
- neuobičajena osjetljivost u testisu, preponskom predjelu i donjem dijelu trbuha,
- bol u trbuhu ili leđima
- pritisak povećanih limfnih čvorova na mokraćni mjehur (može uzrokovati i simptome bolesnog bubrega),
- ginekomastija (povećane, bolne grudi), pri hormonski aktivnim tumorima na testisima.
Pregled testisa
Preporučamo da se pregledavate jednom mjesečno, na isti dan i u približno isto vrijeme. Testisi moraju biti opušteni, pa izaberite topao prostor, a pregled je najbolje obaviti nakon tuširanja ili kupanja. Uvijek pregledavajte samo jedan testis odjednom, a susjedni vam može služiti za usporedbu. Najprije morate dobro poznavati strukturu svojih testisa, gdje se nalaze žile, epididimis i sjemenovod. Tako ćete lakše prepoznati sve promjene.
Postupak samopregleda testisa:
- Primite testis u oba dlana tako da su palac i ostali prsti obje ruke ravni da biste mogli opipati testise.
- Pregledajte svaki testis posebno. Pregledavajte nježno sljedećim redom:
Najprije pregledajte epididimis. Osjetite mekano i na dodir lagano osjetljivo tkivo iznad testisa.
Zatimo potražite sjemenovod, koji počinje od epididimisa i pruža se po testisu u mokraćni kanal. Osjetite ga kao tvrdu, čvrstu i glatku cijev.
Konačno pregledajte još sam testis. Mora biti gladak bez oteklina i otvrdnuća. Otvrdnuće ili oteklina se najčešće javljaju na prednjoj strani testisa.
Ponekad se na površini može napipati otvrdnuće veličine zrna prosa, što nije simptom bolesti. Sumljivo je samo svako otvrdnuće u dubini samog testisa, bez obzira na veličinu ili položaj.
3. Oba testisa pregledajte jednakim postupkom.
Mogućnosti liječenja raka testisa
Liječenje raka testisa je jedno od najuspješnijih, sa gotovo 90 posto izliječenih bolesnika. Kada se postavi dijagnoza, počinje primjereno liječenje. Većinom je to kirurški zahvat, pri kojemu se odstranjuje cijeli testis. Dodatno liječenje je klasičan oblik kemoterapije. Obzirom da se slučaj raka testisa lako ponavlja, treba pregledavati testis i ako vam ostane samo jedan. Često se rak testisa preseli i na druge dijelove tijela, i zato je od izuzetne važnosti da pregledavate testise i rak otkrijete na vrijeme. Liječenje ostalih oblika raka naime niti izdaleka nije tako uspješno. Neka vas ne bude strah posjeta liječniku, uostalom radi se o vašem životu i vašem potomstvu.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.