Grad Velika Gorica daje 750 000 kuna na godinu skloništu za životinje Pokupsko Cerje. No, sve je više dojava kako se u tom skloništu životinje zapravo brutalno zlostavljaju i eutanaziraju bez potrebe.
Direktno.hr ima informacije da je u domu u Pokupskom cerju od veljače ove godine ubijeno, odnosno, eutanazirano, više od sto pasa!
Po izjavama naših izvora, koji žele ostati anonimni (podaci poznati redakciji), budući se sama eutanazija dobro naplaćuje, iz tog doma životinje ne daju udomiteljima, uz objašnjenje kako bi oni ''švercali psima''.
Naime, u redakciju smo dobili puno dojava o katastrofalnim uvjetima u kojima su jadne životinje, ali i o brutalnostima koje doživljavaju na tom beznadnom mjestu.
''Dođite u Sklonište Pokupsko Cerje koje se prostire se na 13 000 kvadratnih metara, u idiličnom selu na brežuljcima Vukomeričkih gorica nedaleko rijeke Kupe i poklonite pola sata slobodnog vremena u godini, a time uljepšajte život šetnjom, grom… nekom od napuštenih pasa koji kod nas borave'', slatkorječivo pozivaju sa stranica tog doma za napuštene psiće.
Na čijim stranicama, nadalje, gotovo pjesnički piše: HVALA UČITELJICAMA KOJE SU DOŠLE U PRATNJI SVOJIM UČENICIMA DA VEĆ OVAKO MALI SHVATE DA SU PSI JEDNAKO VRIJEDNI KAO I MI LJUDI I DA SE O NJIMA TREBA BRINUTI. ŽIVOTINJE NISU KRIVE KAD ZAVRŠE NA CESTI, KRIVI SU NJIHOVI VLASNICI KOJI MISLE DA JE PAS (ILI BILO KOJA ŽIVOTINJA) STVAR I SAMO JE BACE U SMEĆE, BEZ OSJEĆAJA DA JE TO ŽIVO BIĆE.
Odbijaju udomitelje, eutanazija se više isplati
Bubija su eutanazirali tjedan dana pred istek roka, odbili dva udomitelja. Neki dan nisu vlasnicima htjeli dati njihovog psa koji je pobjegao i zavrsio usklonistu. Rekli su im da će biti eutanaziran. I tako stalno. Optuzuju volontere kako će prodati pse čak i u njemačke bordele, u mađarasku mesnu industriju, za vjerske obrede i vojne poligone, kažu nam naši izvori.
Zanimljivo je da su u četiri godine od male garaže narasli do ogromnog skloništa, s velikim zemljištem, a zacijelo je to i stoga štoGrad Velika Gorica godišnje daje između 600.000 i 750.000 kuna skloništu za životinje Pokupsko Cerje. Nedavno je sklonište sklopilo novi ugovor, po kojemu mu Grad Velika Gorica plaća i eutanaziju.
Luka Oman, predsjednik udruge Prijatelji životinja pak komentira što je zapravo eutanazija, na koju se poziva i ravnateljica spomenutog doma, a nerijetko se smatra da je zakonski psa koji nije udomljen nakon 60 dana potrebno- eutanazirati. No, to nije točno!
''U Zakonu o zaštiti životinja ne piše da se moraju ubiti, već samo daje mogućnost, dakle oni biraju hoće li ubiti ili ne. Ni Zakon ni Grad nisu i ne mogu biti opravdanje. Prema Zakonu o zaštiti životinja pas se može, ali ne mora usmrtiti nakon 60 dana samo ako je oglašavan, ponuđen na udomljavanje drugima, ako je dobio pravilnu skrb te ako nema mjesta u skloništu. Dakle, ako je ubijen nakon 60 dana, a ima mjesta u sklonistu, krši se Zakon.
Ukoliko se životinja planira usmrtiti, potencijalnom udomitelju ne smije se davati ugovor o udomljavanju niti ga spriječavati u udomljavanju ili uvjetovati na bilo koji način. Oni koji usmrćuju psa ne mogu postavljati uvjete i zabraniti udomljavanje, a onda ga ubiti - time se krši Zakon. Samo no-kill skoništa koja su voljna držati psa do smrti mogu postavljati uvjete i davati ugovore, jer u slučaju neprihvaćanja uvjeta i ugovora i dalje žele skrbiti za tu životinju. Oni koji ga žele ubiti ne mogu postavljati uvjete, jer ga nisu spremni dalje držati u slučaju odbijanja ugovora i uvjeta.
Sklonište nije policija ni veterinarska inspekcija, oni nemaju ovlasti. U slučaju da im netko s OIB-om dođe u sklonište, oni moraju predati psa na udomljenje i odmah prebaciti podatke na tu osobu, odnosno odjaviti ga sa sebe. Kasnije je odgovornost na toj osobi i oni nemaju više veze s tim. Zato postoji mikročip i svaka promjena skrbnika mora se zabilježiti i u bazi.
Riječ eutanazija je pogrešna jer se ne radi o eutanaziji, već o usmrćivanju/ubijanju zdrave životinje. Riječ eutanazija nema veze s načinom ubijanja, to je riječ za usmrćivanje kada se radi o neizliječivoj bolesti i kada se prikraćuju muke životinji, a ne kada se radi o ubijanju zdrave životinje. Transparentnost poslovanja skloništa je nužna, a izostaje u svakom pogledu. Za svaku životinju pojedinačno treba postojati javni podatak koji dokazuje da je Zakon u potpunosti ispoštovan. - Info centar koji sadrži evidentirane životinje propisan je Zakonom o zaštiti životinja te se može nalaziti ili u sklopu skloništa ili zasebno. Ako ne postoji info centar, nije do kraja ispoštovan Zakon i time je indirektno i usmrćivanje životinja ilegalno.
Andrea Latinović/direktno.hr