Granica na Kleku

Kapetanić: Problem je što su mnogima u glavi jugoslavenske granice

Jedan od autora knjige „Zabluda ili prijevara“ Niko Kapetanić, u razgovoru za Hrvatsko slovo dao je svoj uvid u „poteškoće“ u koje je Hrvatska upala zbog raznoraznih pregovarača koji su radili na štetu Hrvatske i njenog suvereniteta.

Kapetanić: Problem je što su mnogima u glavi jugoslavenske granice
"Trebalo je poprilično nespretnosti, prijevara i nestručnosti da bi ova granica postala sporna. Počelo je 1974. utvrđivanjem preciznih granica k.o. Neum u BiH prema susjednim katastarskim općinama (tzv.Sporazum iz 1974.) Nastavilo se pogrešnom identifikacijom granice 1999. te nastojanjima njezine ratifikacije 1999., 2005.,2010. i 2012. Rezultat je porazan: Ponta Kleka, otoci Veliki i Mali Školj kao i 9,4km2 mora po privremenom graničnom režimu danas se nalaze u BiH. Uz to, Milanovićeva Vlada prijeti da taj privremeni gubitak teritorija ratifikacijom Sporazuma postane trajan" rekao je u velikom intervjuu suautor knjige "Prijevara ili zabluda", Niko Kapetanić, objavljenom u "Hrvatskom slovu". 

"Previše je među državnim dužnosnicima nekompetentnih i nesposobnih ljudi zaposlenih po stranačkim i rođačkim kriterijima. Mogli ste primijetiti, zajedničko sporazumima o granici u Savudrijskoj vali, Neumu i Prevlaci stanoviti je gospodin Joško Paro. Možda griješim, možda se radi o izrazito sposobnom čovjeku. Ipak je u međuvremenu završio fakultet i postao hrvatski veleposlanik u SAD-u. Ima još nešto, možda i važnije, zašto mnogi Hrvati nemaju nikakav odnos prema granicama i državnom teritoriju. Od 1918. do 1991. živimo u raznim Jugoslavijama. Mnogim ljudima su još jugoslavenske granice u glavi, hrvatske su samo one "republičke", administrativne. Između parola "Trst je naš" i "Martin Brod je naš" opredijelili bi se za onu prvu, drugu ne bi razumjeli. Danas oni tvrde kako će jednog dana cijeli Region biti u Europskoj uniji pa granice opet neće biti važne. Zaboravljaju pritom da su svim državama EU granice i te kako važne“
Kako sačuvati cjelovitost, a ne naštetiti vanjskopolitičkim probicima?
"Za početak ne treba više ništa potpisivati, zatim pričekati povoljan trenutak za pravedno rješavanje svojih graničnih problema" zaključuje Kapetanić.

"Za potpis nacrta Sporazuma o granici u Sarajevu odgovorno je u prvom redu povjerenstvo na čelu s brigadirom Željkom Dobranovićem i Ministarstvo vanjskih poslova (Granić,Paro,Trkanjac). Kad je predsjednik Tuđman vidio našu knjigu, zajedno s većinom saborskih zastupnika HDZ-a odbio je Sporazum uopće staviti na ratifikaciju. Oporba na čelu sa SDP-om i tako je bila protiv ratifikacije" kazao je Kapetanić te dodao da s ratifikacijom ne samo da ne treba žuriti, "već sporazum treba što prije odbaciti kako bi se ukinuo privremeni granični režim zbog kojega pelješki ribari prvi put u poznatoj povijesti ne mogu slobodno ploviti, uzgajati školjke i ribariti u Malostonskom zaljevu".


  • Autor: Hrvatsko slovo
  • Foto: Zvone Pandža
  • Objavljen: 22.10.2012 10:16
  • Posljednja izmjena: 22.10.2012 10:18
Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.