Premijer Zoran Milanović u parlamentu je, naime, kazao kako je za ratifikaciju toga sporazuma potrebna dvotrećinska većina glasova saborskih zastupnika, iz čega se jasno može iščitati da je i njemu jasno da neće imati dovoljno ruku.
Obranio sam Škoje i pobijedio Tuđmana, Sanadera i MilanovićaDubrovački trojac krenuo je u obranu hrvatskih granica 1999. godine, kada su očekivali ratifikaciju Sporazuma, napisavši knjigu “Hrvatska granica na Kleku” uz potporu šire javnosti krajnjeg juga Hrvatske, posebice Županijske skupštine Dubrovačko-neretvanske županije kojoj je tada na čelu bio SDP i pokojni župan Ivan Šprlje.
Dokument koji ne drži vodu
Knjiga, koja je izišla iz tiska krajem 1999., podijeljena je svim članovima Sabora, nakon čega je točka o verifikaciji granice s BiH skinuta s dnevnog reda, uz obrazloženje da je štetna po interese RH. Isto tako, odreagirali su i 2005. godine kada je Vlada tadašnjeg premijera Ive Sanadera, upoznavši se s knjigom, odustala od daljnjih poteza vezanih uz ratificiranje sporazuma.
Ove godine, kada Vlada premijera Milanovića pokušava riješiti pitanje sporazuma, Ćosić, Kapetanić i Vekarić objavljuju novu knjigu “Prijevara ili zabluda? – problem granice na području poluotoka Kleka” u kojoj uz već postojeće donose i niz novih i temeljitijih podataka i činjenica. Rezultat je to njihovog kontinuiranog rada od 1999., jer su nastavili istraživati i pratiti događanja vezana uz razgraničenje Hrvatske i BiH.
Značaj te knjige još je veći zbog činjenice da sva trojica stižu iz različitih stranaka. Dr. Ćosić je ravnatelj Hrvatskog državnog arhiva i član SDP-a, akademik Vekarić, ravnatelj HAZU-ova Zavoda za povijesne znanosti u Dubrovniku je u HNS-u, a Niko Kapetanić je bio u HDZ-u.
Dokazali su da se sporazum temelji na krivotvorenim dokumentima iz 1974. godine i to potkrijepili nizom autentičnih spisa i izjava.
- Mislim da ratifikacija ipak ne bi trebala biti na dnevnom redu jer je sporazum rađen temeljem prijevare. Njime granica nije identificirana, već mijenjana i sporazum kao takav ne drži vodu, treba ga smatrati pravno ništavnim, jer ne može proizvoditi nikakve pravne učinke – tvrdi Kapetanić.
Posebno se osvrće na najnovije podatke i smatra ih totalnim budalaštinama, a prema kojima Hrvatska sporazumom dobiva 78.000 četvornih metara u donjem toku rijeke Une, a zauzvrat bi izgubila Pontu Kleka, Veliki i Mali Škoj od 53.000 četvornih metara, što čini razliku od 25.000 četvornih metara u korist Hrvatske.
Nezakonite radnje
- Gubimo preko 100 tisuća četvornih metara kopna jer u ovom izračunu nije uzeta u obzir cijela Ponta Kleka od 800 metara dužine, već samo onih prvih 360 metara.
Znači, kad je kopno u pitanju, Hrvatska je već u minusu više od 22.000 četvornih metara. A kad se tome pridoda i gubitak preko 10.000.000 četvornih metara mora, onda je očito da Hrvatska daje 10.100.000 četvornih metara svog teritorija u Malostonskom zaljevu, za 78.000 četvornih metara livada uz rijeku Unu.
Ovakav račun bez krčmara još nije viđen kod trgovanja teritorijem, tim više što komisije iz 1999. godine nisu imale mandat za mijenjati, već samo identificirati granicu, pa su sve ove radnje zapravo nezakonite i jasno je da se radi o prekoračenju ovlasti.
Ako je Hrvatska htjela mijenjati teritorij, trebala je barem dobiti metar za metar, a ne dati 10.100.000 za 78.000 četvornih metara.(Dnevnik.ba/Slobodna Dalmacija)
Niko Kapetanić nadalje smatra kako postaje jasno da je bosanskohercegovačka strana na mala vrata s ovom zamjenom sebi htjela omogućiti gradnju luke u Nemu.
- Ovdje nam je jasan interes BiH, ali ne vidimo i hrvatski. Hrvatska bi, osim daleko nesrazmjernog gubitka kopna i mora, izgubila i na uzgoju školjaka u Malostonskom zaljevu, što je hrvatski brend, jer bi izgradnja luke u Neumu uništila školjkarstvo, a Luka Ploče bi dobila konkurenciju. Gdje je tu hrvatski interes – pita se Kapetanić.
Čudovišno i tragikomično
On tvrdi i kako Hrvatska ovakav sporazum ne bi smjela ratificirati, jer bi na taj način zauvijek zacementirala gubitak teritorija na Kleku.
- BiH ga sigurno ne bi ratificirala, jer je iz Republike Srpske već jasno rečeno da će oni zbog teritorija oko Une tražiti arbitražu. I onda bi arbitraža utvrdila da područje oko Une pripada Republici Srpskoj, odnosno BiH, a ovaj dio oko Kleka se ne bi ni razmatrao i ostao bi bosanskohercegovački – objašnjava Kapetanić, te zaključuje:
- Ne znam koja bi država ikad mogla učiniti takvu glupost, jer bi to bio čin najveće moguće veleizdaje. Stoga treba odustati od ratifikacije i ovaj čudovišni i tragikomični Sporazum proglasiti pravno ništavnim. Ali isto tako, treba ispitati kako je došlo do svega ovoga, te da nadležni državni organi utvrde tko je kriv, te kazni te ljude neovisno iz koje stranke dolaze.

Milorad Dodik: Zaustavit ću ratifikaciju sporazuma Tuđman - Izetbegović
- Alija Izetbegović nije predstavnik BiH u tom dijelu, niti onaj tko bi mogao voditi računa i o našim interesima i zbog toga nije uvažena priča koja je danas dosta važna, a to je granica na rijeci Uni i još na nekim prostorima - rekao je Dodik za SRNA-u.
Sporazum o granici nikada nije ratificiran u parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine. Da bi bio prihvaćen, mora imati potporu većine zastupnika iz oba bosanskohercegovačka entiteta, Federacije BiH i Republike Srpske, što je sada po Dodikovim najavama neizgledno budući njegova stranka ima većinu zastupnika iz tog entiteta, prenosi Jutarnji list.
Predsjednik hrvatske vlade Zoran Milanović i u četvrtak je najavio da će se i dalje zauzimati za ratifikaciju sporazuma o granici Hrvatske i Bosne i Hercegovine, što su ga prije 13 godina potpisali predsjednici Franjo Tuđman i Alija Izetbegović.