Sporazum Tuđman - Izetbegović

Kapetanić: Vesnu Pusić ćemo uvjeriti koliko griješi kada tvrdi kako ništa ne gubimo

Vrh poluotoka Kleka, dva otočića u Malostonskom zaljevu i dio mora, Hrvatska će izgubiti ukoliko se ratificira tzv. Sporazum Tuđman – Izetbegović, tvrdi Niko Kapetanić, Predsjednik Društva prijatelja dubrovačke starine. Ta područja još su otvoreno pitanje razgraničenja Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine, a u posljednje vrijeme aktualizirano je kalkulacijama o trgovini dviju zemalja teritorijem.

Kapetanić: Vesnu Pusić ćemo uvjeriti koliko griješi kada tvrdi kako ništa ne gubimo
U izjavi za Hrvatski radio Ministrica vanjskih poslova, Vesna Pusić, kazala je kako se Hrvatska ničega ne odriče. 'Hrvatska definira granice svoga teritorija, ne samo na tim točkama, nego na tisuće kilometara granice. To je procedura koja je dugotrajna i komplicirana i koja je postignuta u vrijeme kada je hrvatski predsjednik bio Franjo Tuđman, a predsjednik BiH Alija Izetbegović. Sporazum je bio spreman za ratifikaciju još 2005. Iz nekih razloga tada nije ratificiran i vrlo je vjerojatno da će na ovaj način i u toj formi biti predložen opet za ratifikaciju,' rekla je danas Pusić. No, PortalOko doznaje razloge zašto nije.



Iako ministrica tvrdi kako time Sporazumom ništa ne gubimo, Dubrovačko - neretvanska županija prema mišljenju stručne javnosti, gubi mnogo. Autori knjige “Hrvatska granica na Kleku”, koja je tiskana 1999., smatraju kako ratifikacijom ovog sporazuma Hrvatska itekako gubi.

Knjigu su napisali dr. Stjepan Ćosić, dipl. ing. Nika Kapetanić, dipl. ing. Pero Ljubić te akademik Nenad Vekarić.

Niko Kapetanić je za PortalOko prokomentirao izjave Vesne Pusić kako Hrvatska ratifikacijom tog sporazuma ništa ne gubi.

Hrvatska gubi jako puno

'S grupom autora 1999. godine objavili smo knjigu koja obiluje dokazima da su komisije površno definirale granicu na području Neuma. Nakon što su pročitali našu knjigu i uvjerili se u postojanje povijesnih dokaza, od Tuđmana pa nadalje, svi su zaključili kako se taj sporazum ne može ratificirati,' rekao je Kapetanić za PortalOko, dodavši kako se tada vjerojatno išlo na postizanje boljih odnosa s Bosnom i Hercegovinom.

'Nakon toga je i Sanader 2005. godine želio ratificirati taj sporazum, ali je pročitavši našu knjigu, kada je dobio uvid u dokaze koji su izneseni, odustao i on od te ideje,' tvrdi Kapetanić. 

Također je rekao kako skupina autora raspolaže i s novim dokazima koji idu u prilog tvrdnjama kako će Hrvatska ovim sporazumom mnogo izgubiti. 'Kad biste vidjeli na temelju čega je tadašnja Komisija donosila pojedine zaključke o razgraničenju, pitali biste se tko je ovdje lud?'

S granicom se ne trguje

Kapetanić tvrdi kako bi Hrvatska ovim sporazumom definitivno mnogo izgubila, dva otoka, greben, vrh Kleka, velike morske površine, što nije nimalo bezazleno.

'Granica je granica i nijedna država se nije nečega odrekla bez borbe, a u ovom slučaju bi posljedice bile vrlo ružne za Hrvatsku. Izgubili bi sve buduće pregovaračke puteve, iako ne želim ulaziti u to područje, ali se pokazuju tendencije kako se tu nikad ne bi stalo. S granicom ne treba trgovati. Kao što smo to dokazali i svima koji su pokušali, pa kasnije odustali od ratifikacije tog sporazuma, tako ćemo i njoj,' obećao je Kapetanić osvrnuvši se na izjave Vesne Pusić kako Hrvatska ništa ratifikacijom ne gubi, dodavši kako ozbiljan političar ne može davati takve izjave.

Kapetanić se za PortalOko osvrnuo i na dosadašnje ali i buduće dogovore s Bosnom i Hercegovinom, koji su postignuti po pitanju mosta 2006. Što se tiče koridora kroz Neum, Hrvatska bi mogla svoja ustupanja graditi po pitanju Luke Ploče, koja i tako velikim dijelom služi interesima Bosne i Hercegovine.

Niko Kapetanić Zvone Pandža
  • Autor: Lucija Komaić
  • Foto: Lucija Komaić
  • Objavljen: 30.07.2012 12:04
  • Posljednja izmjena: 30.07.2012 12:05
Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.