POVODOM MJESECA BORBE PROTIV OVISNOSTI

KLUB LIJEČENIH ALKOHOLIČARA DUBROVNIK: Ne sramite se alkoholizma u obitelji, što prije potražite pomoć!

Mjesec borbe protiv ovisnosti obilježava se svake godine od 15. studenog do 15. prosinca. Tijekom ovog razdoblja nastoji se upozoriti cjelokupnu javnost na problem zloupotrebe svih oblika sredstava ovisnosti. Ovisnost predstavlja ozbiljan problem današnjice i potrebno je putem zajedničkih aktivnosti potaknuti sve članove društva i senzibilizirati javnost. Najpogubnije ovisnosti suvremenog društva su ovisnost o alkoholu, duhanskim proizvodima i drogama. O problemu alkoholizma razgovarali smo s terapeutom dubrovačkog Kluba liječenih alkoholičara Jelkom Šegedin koja u Klubu liječenih alkoholičara Dubrovnik radi od kad je osnovan 1971. pa sve do danas.

KLUB LIJEČENIH ALKOHOLIČARA DUBROVNIK: Ne sramite se alkoholizma u obitelji, što prije potražite pomoć!
Klub liječenih alkoholičara Dubrovnik nalazi se u prostorima Gradskog kotara Montovjerna i trenutno broji  62 člana podijeljena u dvije grupe (ponedjeljak i srijeda u popodnevnim satima). U liječenju ovisnika sudjeluju članovi njihovih obitelji (muž, žena, djeca, brat, sestra ili prijatelji). Naime, pomoć kroz rad kluba prima još oko 110 osoba. Dobna struktura ovisnika je od 25 – 68 godina. U prosjeku se godišnje u liječenje uključuje 8 – 10 članova. Na današnji dan apstinencija članova je od 6 mjeseci do 25 godina. Šegedin sa zadovoljstvom ističe da je vrlo mali postotak recidiva, što ukazuje na veliku uspješnost u liječenju.

Klub je zajednica ovisnika o alkoholu i članova njihovih obitelji. U toj zajednici je bitno uzajamno primanje i davanje od strane članova. U klubu se liječe ovisnici i članovi njihovih obitelji s područja županije od doline Neretve, Pelješca, pa sve do Prevlake. Šegedin ističe kako je kod liječenja ovisnika o alkoholu bitna stalnost, te  se upravo zbog toga terapijski  sastanci klupa održavaju redovito, na istom mjestu , u isto vrijeme, sa istim terapeutom.
Slika u članku
Jelka Šegedin


Zasigurno bilo kojem ovisniku, pa tako i ovisniku o alkoholu nije lako priznati da mu je potrebna pomoć. Nije lako ni članovima obitelji.

Ovisnik o alkoholu nema uvida u svoje stanje i ne vidi nikakvu potrebu za liječenjem. Naime, ovisnik se osjeća dobro kad popije, a slabo kad ne  popije, bolestan je. To je ovisnost.  Ovisnost je nezadrživa potreba za sredstvom. Ne može piti pod kontrolom i ima osjećaj da mu je  alkohol spas i da mu puno daje, a nije ni svjestan da mu alkohol sve uzima, zdravlje, obitelj, prijatelje…Kod ovisnika dolazi do poremećaja ponašanja, i  zbog toga dolazi do poremećaja odnosa unutar obitelji: česte svađe, nezadovoljstvo, nepovjerenje  i nitko nije zadovoljan. Članovi obitelji su ljuti na osobu koja pije i u čestim svađama prijete jedan drugome i obećavaju kako će ga napustiti. Ovisnik obećava kako više neće piti, a članovi obitelji prijete kako će ga napustiti ako ponovno popije. U takvoj obiteljskoj dinamici nitko ne održi obećanje, vrte se u krug, a vrijeme polazi.
U životu ovisnika se mora nešto dogoditi da bi došlo do liječenja odnosno netko ili nešto ga mora gurnuti na liječenje:  zdravstveni problemi, zanemarivanje obitelji, pritisak u poslovnom okruženju,  nasilje u obitelji ili zakonska mjera.

Ovisnik se odlučio na liječenje. Koliko liječenje traje i može li se ovisnik o alkoholu u potpunosti izliječiti?

Odluku za liječenje ovisnika donosi netko drugi  (obzirom da je on ne kritičan u odnosu na svoje stanje), onaj tko mu daje savjet. Kad taj savjet prihvati, donosi i odluku za liječenje. U početku je odluka vrlo krhka, ali je odluka i na toj odluci treba svakodnevno raditi.

Ovisnik o alkoholu može apstinirati,tj. može piti ili ne piti, nema umjerene potrošnje jer ne može kontrolirati svoje pijenje. Nema izlječenja, štio znači više nikad ne može biti umjereni  potrošač. Članovi se u klubu liječe od 5 do 10 godina, a neki i puno dulje. Što dulje, to bolje.
 
Liječenje se odvija u tri faze

Prvu fazu karakterizira triježnjenje, čišćenje od alkohola i donošenje odluke o nepijenju. Na odluci – na sebi, kako sam već ranije spomenula treba raditi svaki dan, u smislu „osjećam se bolje“, „bolje mi je zdravlje“, nema ljutnje svađe, agresivnosti u obitelji, a kod članova obitelji se javlja nada u bolje sutra.

Drugu fazu obilježava stjecanje uvida u svoj alkoholizam i dotadašnje ponašanje. Javlja se potreba za dobrim odnosima sa članovima obitelji, za mirom i povjerenjem.

Treća faza se odnosi na kvalitetu života – život bez alkohola.

Svaka faza je individualan proces ovisnika, te bez obzira na dužinu apstinencije ove tri faze se međusobno isprepliću. Za mijenjanje ovisnika i uspostavljanje boljih odnosa ne postoji recepti koji će se propisati, odnosno  lijek koji će se uzimati. Jedini  je lijek uzajamno primanje i davanje savjeta kroz grupnu terapiju.
KLA je više obiteljska zajednica alkoholičara i članova njihovih obitelji. Pored grupno-terapijskih, tu vladaju realitetni društveni odnosi, s obvezama i odgovornostima  koje članovi kluba dragovoljno preuzimaju na sebe. Kroz njih se grade i socijalno rehabilitiraju.

Obiteljsko liječenje

Liječenje od alkoholizma podrazumijeva prije svega liječenje ovisnika, a da bi liječenje u potpunosti uspjelo, u proces liječenja se od samog početka uključuju supružnici, a po potrebi i drugi članovi obitelji, kao i prijatelji. To je od iznimne važnosti, jer se bolest alkoholizma razvija i kod drugih članova obitelji, dolazi do promjena u ponašanju,  narušavanja obiteljskih odnosa, nepovjerenja i u spoznaje da je alkoholizam njihov zajednički problem odnosno kako alkoholizam ima jasnu bračnu pozadinu. Ljudi nerado govore o alkoholizmu u obitelji i teško se odlučuju na traženje pomoći. U cijeloj toj obiteljskoj drami, djeca su nemoćna, najosjetljivija i plaćaju najveću cijenu, te traume takvog obiteljskog života nose sa sobom kroz cijeli život. I stoga savjetujem da se ne treba sramiti alkoholizma u obitelji treba što prije potražiti pomoć, kako bi liječenje bilo što uspješnije, a posljedice što manje.
alkoholizam_bw.jpg Gospari.hr
  • Autor: Marija Njavro
  • Foto: Marija Njavro/PortalOko.hr
  • Objavljen: 09.12.2013 08:54
  • Posljednja izmjena: 09.12.2013 08:42

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.