Korijen nokta je usađen u kožu, a na vrhu njega se nalazi matrix ili matica. Ispod rožnate ploče nokta nalazi se posteljica nokta. Na prijelazu nokta u korijen se vidi bijeli polumjesec, tj. lunula.
Ploča nokta je bezbojna, a boju joj određuje splet žilica ispod njega. Inače zdravi nokti su ružičaste boje. On se sastoji od epidermalnih stanica složenih u korijenima zbog čega se nokti mogu ljuštiti. Među stanicama te rožnate strukture mogu se naći mjehurići zraka koji su na noktima vidljivi u obliku bijelih mrljica.
Nokti su ogledalo općeg stanja organizma, ali i životnog stila. Sve promjene u boji i strukturi noktiju ukazuju na zdravstvene probleme.
Lomljivi nokti nastaju zbog ekstremne isušenosti, a rezultat toga može biti hladno ili suho vrijeme ili prevelika izloženost ruku kemikalijama - acetonu, deterdžentu, laovima, ali i starenje. Bolesti koje uzrokuju pojačanu lomljivost noktiju su: problemi sa štitnjačom, endokrilni poremećaj, poremećaj rada bubrega i potrahnjenost. Isto tako i nedostatak vitamina B, cinka, željeza i proteina.
Listanje noktiju javlja se kod tankih, mekih i savitljivih noktiju i uzrokovano je čitavim nizom mehaničkih i kemijskih utjecaja na nokte.
Nokti s pukotinama upućuju na upalne procese na koži poput psorijaze ili artritisa.
Nokti prošarani linijama:
- Okomite linije upućuju na psihičku ili fizičku traumu kao što su emotivni šok ili rigorozna dijeta . Ako su linije izdignute riječ je o konstantnom stresu, a ako su pojedinačne onda o prolaznom stresu.
- Vodoravne linije upućuju na probavne smetnje, prekomjeran rad štitnjače ili neku kroničnu kožnu bolest.
- Konveksni nokat (izbočen poput leće) javlja se kod pušača.
- Konkavan nokat (udubljen poput tanjura) je znak loše prehrane.
- Uvrnuti nokti prema dolje iako su natečeni povezuju se s niskom razinom kisika u krvi te poremećaj rada pluća, srca i jetre.
- Valoviti nokti - riječ je o lošem općm stanju tijela, lošoj apsorpciji hranljivih tvari.
Promjena boje nokta od plave do crne upućuje na hematom uzrokovan ozljedom, ali i na melanom.
Plavi nokti pokazuju probleme s plućima ili nedostatak kisika u krvim stanicama. Ako se nakon masaže boja vraća u normalu riječ je samo o lošoj cirkulaciji.
Crveni nokti su znak krvarenja u mozgu, moždanog udara, bolesti srca, povišenog krvnog tlaka, bolesti pluća ili trovanja ugljičnim monoksidom.
Zeleni nokti upućuju na bakterijske zaraze, a u kozmetičkoj praksi se nazivaju plijesan. Bakterije potpuno uništavaju nokat. Uslijed njihova djelovanja površina nokta je meka, zelenkasta i vlažna. Liječi se po preporuci dermatologa.
Žuti ili smeđi nokti posljedica su gljivičnih infekcija ili npr. kroničnog bronhitisa. Ako infekcija uznapreduju nokti se zadebljaju, čak se raspadaju i odljepljuju na pojedinim mjestima. Potrebno je dermatološko liječenje. U pedikerskoj praksi žute naslage nokta se odstranjuju brušenjem mašinicom frezom, nakon čega bi trebao rasti novi zdravi nokat. Nakon brušenja se moraju staviti kapi protiv gljivica i to australski čajevac. Liječenje je dugotrajo no jednako učinkovito kao liječenje lijekovima protiv gljivica.
Bijeli nokti, ali neprirodno bijeli ukazuju na probleme s jetrom, bubrezima ili anemiju kao i nedostatak proteina.
Bijele mrlje su mjehurići zraka zarobljeni u ploči nokta i javljaju se kod djece i osoba s agresivnim mehaničkim radnjama na noktu. Može biti i nedostatak cinka.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.