Ljepota i zdravlje

KOLUMNA BY BEAUTY LINE: Saune

Poznato je da su stari Rimljani shvaćali važnost toplih i parnih kupelja koje su često koristili u rimskim termama, ali je poznato i to da su prije Rimljana još 500 godina prije Krista nomadski narodi Skiti, a kasnije i Grci gradili slične objekte.

KOLUMNA BY BEAUTY LINE: Saune
S padom Rimljana značaj gube i rimske terme, no iza njih ostaje kult banja Srednjeg istoka, gdje će Arapi i Turci podariti velebne građevine pod nazivom hamami. Oni su imali važnu ulogu u Otomanskoj kulturi jer su bili mjesta okupljanja, druženja i ritualnog pročišćenja.
S parnim kabinama, odjelima za privatno kupanje i kamenim stolovima za vodenu masažu, piling i uljenje tijela, hamami su bili cijenjeno i popularno mjesto osobito za muslimanske žene.

Ništa se puno nije promijenilo od tog doba do danas samo što su se hamami mnogo više razvili koristeći nove tehnologije, transformirajući se u parne kupelje, tj. steam bath  ili kako ih još nazivamo turskom kupeljom.

Kada uđete u turski kupelj dočekuje vas nježan oblak oblak pare koji pomaže oslobađanju od svakodnevnog stresa te nudi psihofizički odmor. Izloženi vlažnoj toploti, mišići se sami opuštaju, toplota utječe na čitav organizam i dovodi nas u potpuno blagostanje, odlobađa od svakodnevnih teških misli. 

Dosta vrući zrak, a i dosta manje vlažan za razliku od turske kupelji možemo zahvaliti Skandinavcima na najpopularnijoj finskoj sauni. Riječ je o drvenoj kabini u kojoj temperatura doseže od 65 do 95 stupnjeva celzijevih, a vlažnost zraka od 10 do 30 posto.

Ovakve saune potiču rad krvotoka i prokrvljenosti kože, jačaju imunitet, učvršćuju kožu, pozitivno djeluju na upalne procese na koži , psihu, stres i dišne puteve i usporavaju starenje kože.
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Nikša Grljević/PortalOko.hr
  • Objavljen: 27.02.2015 14:18
  • Posljednja izmjena: 27.02.2015 14:19
Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.