Stomatologija

KOLUMNA DR. DUBRAVKA JURIŠIĆA: Kad i kako ugraditi implantat

Vođen činjenicom svakodnevnih pitanja pacijenata kad ,kako i u kojem trenutku je najidealnije nadomjestiti izgubljeni zub implantatom,pokušat cu razjasnit ovu problematiku.

KOLUMNA DR. DUBRAVKA JURIŠIĆA: Kad i kako ugraditi implantat
PIŠE: dr.med.dent. Dubravko Jurišić


Prirodni zub je najbolji i nezamjenjiv a ukoliko dođe do njegovog  gubitka implantati se nameću kao najbolje rješenje.

Ugradnju implantata možemo podijeliti prema vremenu koje je prošlo od gubitka zuba,tako da imamo imedijatnu implantaciju neposredno nakon vađenja i odgođenu implantaciju koja podrzumjeva ugradnju implantata 6 mjeseci nakon vađenja zuba.Također podjela se moze razvrstati prema pristupnoj tehnici postavljanja implantata,  pa tako imamo tehniku sa otvaranjem i bez otvaranja mekog tkiva.

Imedijatna implantacija podrazumjeva ugrađivanje implantata neposredno nakon vađenja zuba u koštani dio gdje se nalazio izvađeni zub.Ovakav način rad pretstavlja izuzetno kvalitetno rješenje.Prije sveg sto omogućuje pacijentu veći komfor prilikom rada jer u jednom zahvatu se izvodi vađenje i implantacija.Uspješnost ovakvog zahvata ovisi  koliko je sačuvan koštani segment  na mjestu izvađenog zuba . Ukoliko je došlo do znatnog  nestanka i resorpcije kosti nije moguće izvesti  kvalitetnu i uspješnu implantaciju bez dodatnih kirurških zahvata,što podrazumjeva nadomještanje izgubljenog tkiva kosti.Suvremene tehnike ovakvog rada preporučaju u pojedinim situacijama i ostavljanje zdravog dijela korjena  u ekstrakciskoj rani, gdje preostali korjen sluzi kao štit od pretjeranog pritiska implantata na kost a time  sprječava njenu resorpciju i gubitaki.

Odgođena implantacija predstavlja ugradnju implantata 6 mjeseci  nakon gubitka zuba.Vrlo često nakon vađenja zuba nalazimo destruiranu i oštecenu kost tako da nije moguće postaviti implantat.U takvim slučajevima potrebno je izvrsiti nadomještanje i rekonstrukciju defekta te steći kvalitetne uvjete za postavljanje implantata.

Rekonstrukcija koštanog tkiva može se raditi pomoću vlastite kosti pacijenta,uzimanjem sa različitih mjesta čeljusti i postavljanjem na mjesto defekta nakon čega slijedi period regeneracije koji u prosjeku traje oko 6 mjeseci.
Ovakva terapija predstavlja najbolje i najkvalitetnije rješenje za pacijenta.Također danas postoji i mogućnost  korištenja raznih umjetnih materijala, kao i kupovina u banci kosti od donora u svrhu popunjavanja nastalog defekta.Vrijeme nakon gubitka zuba do postavljanja implantata treba svesti  na minimum unutar mogućnosti.

Klasični naćin otvaranja mekog tkiva prilikom postavljanja implantata podrazumjeva prikazivanje koštanog segmenta gdje ce se implantat postaviti  a moze biti napravljen samo horizontalno ili u kombinaciji sa vertikalnim rezom ovisno o uvjetima i potrebama implantološke terapije.

Danas sve popularnija tehnika postavljanja implantata bez reza postaje često vrlo kvalitetno primjenjiva u praksi.Na osnovu  parametara dobivenih trodimenzionalnim snimanjem posebni softveri  izračunavaju i skiciraju šablonu koja se izrađuje u specijalnim tvornicama.Dobivena šablona se fiksira u ustima i određuje gdje i u kojem smjeru postaviti implantat bez prethodnog otvranja mekog tkiva i prikazivanja koštanog defekta.Ovakav naćin rada svodi pacijentovu traumu na minimum a olakšava rad operatera.
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Privatna arhiva
  • Objavljen: 06.02.2015 13:39
  • Posljednja izmjena: 06.02.2015 13:35

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.