Stomatologija

KOLUMNA DR. DUBRAVKA JURIŠIĆA: Kompozitni ispun - materijal suvremene prakse

Svakodnevno se na tržištu dentalnih materijala pojavljuju novi proizvodi kojima stomatolog praktičar treba ovladati, kako bi ih uspješno uveo u svakodnevni rad.

KOLUMNA DR. DUBRAVKA JURIŠIĆA: Kompozitni ispun - materijal suvremene prakse
Piše: Marina Sambrailo, dr.med.dent

Postavljanje ispuna je jedan od najčešćih stomatoloških tretmana. Postoje dvije vrste materijala koje se koriste u terapiji karijesa, a to su kompozitni  materijali (bijele plombe) i amalgam (crne plombe).  Prije su se koristili amalgamski ispuni (crne plombe), a u današnje vrijeme suvremene stomatologije njihovu upotrebu su zamijenili kompozitni ispuni (bijele plombe) koji su puno kvalitetniji te se bojom ne razlikuju od  prirodnih zuba čime se postiže vrhunska estetika. Zbog kontinuiranog usavršavanja materijala kompozit danas postaje superiornije sredstvo za rekonstrukciju zuba u odnosu na amalgam.

Osnovna prednost kompozitnih materijala je u adheziji (lijepljenju) na površinu zuba, pa se radi toga za zub veže kemijski dok se amalgam veže mehanički. Zbog mehaničkog vezivanja amalgama za zub često dolazi do rubne pukotine između zuba i ispuna što uzrokuje nastanak karijesa. To je i glavni razlog zamjene amalgamskog ispuna kompozitnim.  Za bijele ispune potrebno je odstraniti samo dio zuba  koji je zahvaćen karijesom dok je za crne ispune potrebno odstraniti karijes i zdravi dio zuba. Nakon postave kompozitnog  ispuna zub je odmah u funkciji jer se materijal nanosi u slojevima i svaki sloj se zasebno stvrdnjava svjetlom, pa nije potrebno čekati da se ispun stisne kao kod amalgama.

Kompozitni materijali se izrađuju u nekoliko vrsta, ovisno o mjestu na koji se postavljaju. Za prednje zube dolaze u više boja, podnijansi i pigmenata, kako bi se boja zuba u potpunosti rekonstruirala. Za stražnje zube se izrađuju u tvrđim varijantama, radi otpornosti na žvačne sile. Amalgamski ispuni se ne mogu koristiti na prednjim zubima radi svoje boje, pa nisu estetski prihvaljivi.

Još jedan razlog zašto amalgamski ispuni nisu dobri je njihov sastav. U sastavu se nalazi živa, slitine bakra i srebra, a ostalih metala ima u tragovima. Upravo zbog žive mnogi pacijenti mogu imati zdravstvenih problema pa se preporuča zamjena crnih ispuna s bijelima.
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Privatna arhiva
  • Objavljen: 08.01.2015 09:20
  • Posljednja izmjena: 08.01.2015 12:59

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.