PIŠE: Željko Dominis
Posljednjih dana hrvatska javnost bila je zapljusnuta informacijama o jednom nečuvenom slučaju na ovim prostorima: poslodavci u istarskoj tvrtki Valipile iz Svetog Petra u Šumi, kod Pazina radnike stavljaju na poligraf, tzv. detektor laži. Iz uprave te tvrtke, koja u zakupu ima bivšu Purisovu farmu, opravdali su se i naglasili da je to uobičajen postupak provjere lojalnosti radnika. Naime, izvršni direktor tvrtke kazao je da je poligraf isključivo pitanje provjere lojalnosti, odanosti tvrtki, savjesnog raspolaganja imovinom i materijalnim dobrima i u tome ne vidi ništa loše niti da će se išta loše dogoditi onima koji ne pristanu na detektor laži.
"Mi to smatramo jednom posebnom vrstom mobbinga i cijeli ćemo postupak prijaviti mjerodavnim institucijama. To je samo posljedica, a uzrok su zapravo ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić i ova Vlada, te novi Zakon o radu gdje su radnici stavljeni u isti odnos kao i bilo koji stroj i predmet, tako da s njima poslodavac može raditi što mu je volja", istaknuo je predsjednik Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije. Dodao je kako je riječ o neviđenom slučaju na ovim prostorima, gdje se radnike spaja na detektor laži radi ispitivanja, što kod njih izaziva strah, pritisak i stres. Ističe da, ako poslodavac sumnja u neke radnike da učestvuju u nekim protuzakonitim radnjama, onda postoje drugi uređaji, poput video nadzora ili podnošenja prijave nadležnim institucijama.
„Prste radnika koji rade na traci i koji dobivaju plaću manju od 3000 kuna, spajati na nekakve žice da bi ispitali nekakvu lojalnost, je sramotan čin“, kazao je ogorčeni predsjednik tog Sindikata. "Nadamo se da će nadležne institucije po našoj prijavi odmah postupiti i pomoći radnicima koji su do sada poštivali sve naredbe svog poslodavca te izvršavali sve što im je rečeno, ali je ovo sada ipak izvan svih granica jer nam radnici dolaze u suzama i u strahu".
Na temelju prijave Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije, koja je upućena DORH-u, Policijskoj upravi Istarskoj i Inspektoratu rada, u istarskom pogonu tvrtke Valipile u tijeku je obavljanje inspekcijskog nadzora od strane inspekcije rada zbog korištenja poligrafa u testiranju zaposlenika. Jesu li se i kako kršili zakon i prava radnika - znat će se tek za nekoliko dana, po završetku nadzora.
Inače, poligraf, popularno nazvan "detektor laži", je uređaj kojim je moguće mjerenje i registriranje većega broja fizioloških funkcija, npr. pulsa, krvnoga tlaka, tjelesne temperature, disanja i dr. Budući da pri čuvstvenom uzbuđenju dolazi do promjena pojedinih fizioloških funkcija koje se mogu registrirati s pomoću poligrafa, taj se uređaj koristi isključivo u kriminalistici za provjeravanje istinitosti iskaza osoba koje se nalaze pod istragom.
Posljednji su put mediji zabilježili sličnu situaciju u izdavačkoj kući Profil 2010. godine, kada je poslodavac angažirao privatnu tvrtku i poslao radnike na poligraf kako bi utvrdio tko je ukrao knjige. Tada je bivši sindikalist, a tadašnji saborski zastupnik i predsjednik saborskog Odbora za rad Boris Kunst, ustvrdio da je to protuzakonito i da se time krše radnička i ljudska prava. Cijela priča dospjela je u novine pa se Profil predomislio, međutim, kako vidimo, očito nisu bili jedini koji su se toga dosjetili.
Poligrafom i uvjetima njegove upotrebe bavi se samo Zakon o policiji jer je policiji dana mogućnost da detektorom laži ispituje osumnjičene za teška kaznena djela. Čak i tada osumnjičeni mogu odbiti provjeru na poligrafu, a propisi izričito zabranjuju njegovu primjenu kod bolesnih, osoba koje su pod lijekovima, trudnica, roditelja, djece i slično.
Korištenje poligrafa za provjeru lojalnosti radnika nije regulirano spomenutim Zakonom o radu niti se takva mogućnost provjere predviđa u njemu. Međutim, čim nešto nije zabranjeno, uvijek se nađu oni koji izostanak regulative tumače kao da je to onda dozvoljeno (pristanak).
„Ispitivanje poligrafom nije protuzakonito, ali stvara atmosferu straha i pritiska nad zaposlenicima“, tvrdi jedan odvjetnik s iskustvom u radnom pravu. „Ulaze apsolutno u sustav mobbinga i kao takvi stavljaju se u neravnopravan položaj u odnosu na druge zaposlenike koji su pristali na taj način sudjelovati u tom testiranju“.
Mobbing nije definiran hrvatskim zakonima i vrlo se često poistovjećuje s različitim oblicima diskriminacije i klasičnim povredama iz radnog odnosa. Zakon o radu uređuje radne odnose te dužnosti i obveze kako poslodavca tako i zaposlenika. Zakon o suzbijanju diskriminacije, Zakon o ravnopravnosti spolova te Zakon o radu zabranjuju diskriminaciju po svim osnovama, što je zajamčeno i Ustavom RH. Pojedina ponašanja koja mogu predstavljati mobbing u određenim okolnostima iscrpljuju se i u protupravnim djelima koja su zabranjena hrvatskim Kaznenim zakonom, kao što su uvreda, kleveta, tjelesna ozljeda, prijetnja, prisila, bludne radnje, spolni odnošaj zlouporabom položaja, povreda prava na rad i drugih prava iz rada te povreda ravnopravnosti građana.
Premda stručnjaci, koji se svakodnevno susreću s ovim problemima, smatraju kako je potrebno donijeti poseban zakon o sprječavanju zlostavljanja na radu. Hrvatska, nažalost, takav zakon još nema.
Zanimljivo je istaknuti jedan slučaj kad je jedan državni službenik, u vrijeme kad je SDP bio oporba u Saboru i pretendirao da osvoji vlast, na jednom njihovom predizbornom skupu pitao hoće li SDP, ako dođe na Vlast, zaštititi radnike koji su na radnom mjestu zlostavljani (mobbingirani) i pri tome istaknuo vlastiti primjer kao osobe izložene teškom obliku mobbinga. Odgovoreno mu je od strane visoko pozicioniranih SDP-ovih dužnosnika, od koji su sada neki i ministri, da je SDP u travnju 2008. godine izradio prijedlog Zakona o sprječavanju zlostavljanja na radu i bio ga uputio u Saborsku proceduru, ali ga HDZ-ova većina nije prihvatila. Obećali su mu da će taj zakon oni donijeti odmah ako osvoje vlast.
I SDP je osvojio vlast. Prošle su gotovo 4 godine, a da SDP nije ni predložio niti je SDP-ova saborska većina donijela taj zakon. U SDP-u cijelo vrijeme ni riječi o navedenom zakonu od kada su na vlasti. Bilo bi dobro da oni, koji građanima davaju ovakva i slična obećanja i to samo pred izbore, nakon toga prođu poligraf, pa da odmah znamo što nas čeka kad osvoje vlast, a ne da se uzaludno nadamo 4 godine.
Izgleda da oni konkretne i konstruktivne prijedloge zakona upućuju u saborsku proceduru samo kad su u oporbi. Možda će uskoro tako i biti u situaciji da, kao oporba, ovaj isti svoj prijedlog Zakona o sprječavanju zlostavljanja na radu ponovo upute u saborsku proceduru.