Vinova loza Vinarije Crvik većim se dijelom uzgaja u Donjim Konavlima i posjeduje dvanaest i pol tisuća loza. Petar Crvik za Portal Oko kazao je kako desetljećima nije zabilježeno da temperatura u travnju padne tako nisko.
- Mladice koje su krenule iz pupova su vrlo osjetljive u ovo doba godine i one su nastradale zbog jako niskih temperatura. U ovom trenutku su se krenuli aktivirati takozvani spavajući pupovi koji bi trebali dati mladice, ali ne i plod. Plod bi trebao biti tek dogodine, tako da ove godine u Konavoskom polju od berbe nema puno - objašnjava Petar Crvik i dodaje kako su spavajući pupovi evolucijski mehanizam upravo kod ovakvih situacija koji spašava vinovu lozu od potpunog izumiranja.

Kazao je kako se u Konavlima ovakva situacija nije dogodila odavno, na Pelješcu je ovo već druga godina za redom, kao i u Vrgoračkom polju.
- Ja se ne sjećam kad se ovo ovdje dogodilo, moj otac je stariji i sigurno pamti ovakve mrazove. Ima jedna izreka koja kaže da je poljoprivreda kao tvornica pod vedrim nebom, nikad ne znaš što donosi novi dan - nadeo je mladi vinar iz Konavala.
Što se tiče zaliha Crvik govori da imaju nešto od lani, ali cijena vina smatra on sigurno će skočiti.
- Bit će berbe, ali jako malo, čisto toliko da se preživi do sljedeće sezone. Sada nam slijedi rad u vinogradu kao da će biti berba, znači sve se isto radi jer moraju se sačuvati te mladice, nastavlja se kao da ništa nije bilo, samo što eto neće biti puno od berbe. Vinova loza se mora konstantno obrađivati - kazao je Petar Crvik.

Zbog velike štete koje su niske temperature nanijele poljoprivrednim kulturama, Općina Konavle zatražiti će proglašenje elementarne nepogode.
Općina Konavle pozvala je sve poljoprivrednike koji su pretrpjeli štetu od mraza u travnju da istu prijave općinskom Povjerenstvu za procjenu šteta od elementarnih nepogoda. Ta će odluka Općine zasigurno pomoći vinarima poput Crvika, no posao u poljoprivredi je težak i stresan i potvrđuje već spomenutu izreku da se pod vedrim nebom nikad ne zna.
Ivona Macan


