Dolina Neretve i bezakonja(2)

Legalizacija kriminala, traži se kaznena prijava protiv Čobankovića!

Legalizacija kriminala, traži se kaznena prijava protiv Čobankovića!
U Opuzenu na Sjednici Gradskog vijeća većinom glasova prihvaćena je "Odluka o stavljanju van snage Odluke o raspisivanju javnog natječaja za prodaju poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske na području Grada Opuzena".  Nakon stavljanja te Odluke van snage, vijećnici su pdržali i novu "Odluku o izmjenama Programa raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu Republike Hrvatske na području Grada Opuzena".

Iza svih ovih administrativnih "odluka" radi se zapravo o novom pokušaju legalizacije višegodišnjeg kriminala i nezakonitosti, tvrdi Jure Stanić iz Udruge za zaštitu obiteljskog gospodarstva iz Opuzena. Zemlja bivšeg PIK-a Neretve nepravedno je dodjeljivana po ključu podobnosti, a kasnije su kršeći Zakon o poljoprivrednom zemljištu pojedini zakupoprimci svoju zemlju redovito davali u podzakup ili je prodali trećim osobama za iznose od 10 do 30 tisuća eura po hektaru, ovisno jesu li nasadi ili oranica. U razdoblju od 1996. godine do danas mnogi su korisnici zasadili mandarine što je u suprotnosti sa Zakonom jer su zemlju dobili u zakup, a ne u dugogodišnji zakup. Saznanja o svemu je imao i gradonačelnik Ivo Mihaljević koji nikad ništa nije poduzeo. Saznanja je imala i poljoprivredna inspekcija jer su neki inspektori kao korisnici tog zemljišta zasadili nasade, tvrdi Stanić.

Legalizacija kriminala

Novim prijedlogom odluke o raspisivanju natječaja predviđeno je da će maksimalna površina koja će se prodavati biti 1,5 Ha za voćnjak i 2 Ha za oranicu. Međutim, Grad Opuzen želi legalizirati do sada počinjene nezakonitosti te je katastarske čestice odredio po dosadašnjem korištenju, a neovisno i od toga što su mnogi zasadili mandarine, zbog čega su oranice postale voćnjaci, a raspon kupnje za voćnjake kreće se od 0,2 Ha – 2,2 Ha.
Kronologija nezakonitosti upućena Bajiću

1996. - grupa građana dijeli državnu zemlju bez natječaja,isključivo podobnim građanima.
1998. - Grad Opuzen produžuje ugovore pozivajući se na čl. 13 c. Zakona kojeg im je osporio tada ministar Pankretić. Niti čl. 55. Zakona o poljoprivrednom zemljištu nije dozvoljavao raspolaganjem poljoprivrednim zemljišta gradovima niti općinama, do prihvaćanja programa raspolaganjem od strane Ministarstva
- Udruga podnosi kaznenu prijavu protiv općinskog odvjetnika Mustapića koja se nikad nije realizirala
2004. Županija Dubrovačko – neretvanska raspisuje natječaj, provede ga i u trenutku kad ga je trebalo realizirati, od njega se odustaje.
- Grad Opuzen temeljem manjkavog programa dobija suglasnost za provedbu natječaja, u dijelu sustava kojeg je meliorirao PIK NERETVA, a Gradu Pločama za isto području se suglasnost odbija uz obrazloženje da parcele nemaju katastarske čestice, iako ih nije imao ni Grad Opuzen
- 2005. Grad Opuzen raspisuje natječaj kojeg ne provodi. Po tada važećem zakonu raspolaganje prelazi u nadležnost Županije. To se nije dogodilo, a Grad Opuzen ponovo dobija suglasnost na isti program da bi 8. svibnja, 2006. ponovo raspisao natječaj. Suglasnost je ponovo nezakonita jer Grad Opuzen nema katastarske čestice za predmetno zemljište i temeljem zakona je izgubio pravo raspolaganja. Taj natječaj do danas nije proveden o čemu su iz Udruge redovito izvještavali sve relevantne državne institucije.
- U razdoblju od 1996. godine do danas mnogi korisnici su zasadili mandarine što je u suprotnosti sa Zakonom jer su zemlju dobili u zakup, a ne u dugogodišnji zakup, a neki je i prodaju ili davaju u zakup na što nemaju zakonsko pravo.

 Uz sve to,  u povjerenstvo za provedbu natječaja su svjesno imenovane osobe koje su korisnici tog poljoprivrednog zemljišta ili su to njihovi ukućani, što je klasičan sukob interesa o kojemu je PortalOko već pisao. Zbog svega navedenog u Udruzi smatraju da se dugogodišnji kriminal želi legalizirati te traže od Mladena Bajića obustavu raspisivanja natječaja do sređivanja stanja, zbog prodaje, podzakupa i predloženog povjerenstva koje je u sukobu interesa.

Čobanković prekršio zakon

Iz Udruge su uputili dopis Županijskom državnom odvjetništvu  u kojem  traže podizanje Kaznene prijave protiv ministra Petra Čobankovića zbog nezakonito odobrenih poticaja za sadnju nasada mandarina na području Opuzena,  nezakonito date suglasnosti o odluci o raspisivanju javnog  natječaja  i zbog falsificiranja druge suglasnosti poslije godinu dana na isti program, kao i o Odluci o raspisivanju javnog natječaja  istog zemljišta, koja također nema uporište u Zakonu o poljoprivrednom zemljištu. 

„Ministarstvo je trebalo odbiti suglasnost jer Grad Opuzen nije stekao uvjete budući da  katastarske čestice za predmetno zemljište nisu postojale, međutim nisu odbili suglasnost i na taj način pogodovali su sebi osobno kao i dijelu lokalnih čelnika koji su te nezakonitosti proveli“, tvrdi Stanić. Dodao je kako su iz Udruge  u više navrata  kroz dopise upozorili ministra da se radi o nezakonitostima, međutim on nije ništa poduzeo kako bi umanjio štetu, ali  je zbog toga  nagrađen titulom  počasnog građanina Grada Opuzena.

U Zahtjevu upućenom Državnom odvjetništvu navodi se da je Čobanković  bio upoznat da se sredstva od zakupa i to po nezakonito provedenom natječaju,  ne uplaćuju Državi i Županiji u iznosima od 25 posto. Sukladno Zakonu o pravu na pristup informacijama ovoj Udruzi nije nikad odgovorio niti ministar niti itko drugi iz Ministarstva na dopise u kojima upozoravaju na nezakonitosti. Bio je upozoren i upoznat da  u tako provedenom natječaju o zakupu državnog poljoprivrednog zemljišta  pojedini zakupoprimci prodaju trećim osobama i daju u podzakup što je izričito zakonom zabranjeno.

Zbog svega navedenog iz Udruge zahtijevaju provođenje istrage protiv ministra Čobankovića i njegovih suradnika kao i suradnika iz lokalne sredine koja je smislila taj scenarij i realizirala uz njegovu pomoć.

„Sami  istražite dokaze“

U odgovoru iz Županijskog državnog odvjetništva od Jure Stanića traže da sam pronađe dokaze za svoje tvrdnje, iako im je dostavio sve podatke koje godinama prikuplja,  a umjesto da istražuju dokaze, od Stanića traže da on sam to radi.  Između ostaloga, Stanića pitaju tko je potpisao davanje poticaja za koje tvrdi da su nezakoniti, a on sam godinama pokušava pronaći odgovor na to pitanje, a od Mladena Bajića na svaki upućeni dopis stigne samo povratnica, ali nikad službeni odgovor.  Ministra Čobankovića su još 2004. upozoravali na nezakonitosti u slučaju podjele zemlje, ali sve opet bezuspješno.

Gradski vijećnik Ivo Ključe također je na prethodnoj sjednici u Opuzenu upozoravao da se preispitaju nezakonitosti. Predložio je stranačku komisiju, ali nije prošlo.  Predloženo je i da se svi koji su prodali zemlju, ili je dali u zakup,  da se skinu s liste i izgube pravo otkupa, što bi u bilo kojem slučaju poštivanja zakona bilo normalno, posebno jer bi se ta zemlja ponudila i onima koji su u cijelom procesu ostali zakinuti. 

Iz Udruge za zaštitu obiteljskog gospodarstva uputili su (još jedan u nizu)  dopis i  Mladenu Bajiću nakon prošle sjednice Gradskog vijeća. Uz detaljan kronološki uvid u niz višegodišnjih nepravilnosti, uz ministra Čobankovića prozivaju i Zlatu Hrvoj Šipek iz DORH-a, Vicka Mustapića iz ODO Metković i Damira Jaspricu iz ŽDO Dubrovnik.

O državnom zemljištu u Opuzenu i danas će odlučivati gradski vijećnici, među kojima su i neki koji su na prethodnoj javno prozvani za prodaju zemlje u zakupu. Članovi  Udruge UZOG prisustvovali su sjednici vijeća, iako im nije bilo dopušteno govoriti. Na sjednici su se mogli čuti konstruktivni prijedlozi, ali i kritike kao i prozivanje imenom i prezimenom zakupoprimaca koji su zemlju dobivenu u zakup dali u podzakup ili prodali prava korištenja trećim osobama. Među prozvanim je županijski vijećnik Zlatko Mustapić za kojeg je rečeno da je dobivenu zemlju u zakup prodao Gradimiru Šešelju. Prozvan je i  Boris Vištica koji je navodno dobivenu zemlju u zakup prodao saborskom zastupniku Stipi Gabrić Jambi.  Gradonačelnik Ivo Mihaljević tom je prilikom odbacio je sve primjedbe, istaknuvši da se kod donošenja odluke o prodaji državne zemlje primjenjivao Zakon o raspolaganju državnim zemljištem te njegove izmjene i dopune koje su nedavno stupile na snagu. Državno odvjetništvo provjeravalo je sve radnje gradske uprave i u ovom projektu nema nikakva kriminala, zaključio je.

Ova problematika raspodjele državnog zemljišta podijelila je i mještane, pogotovo jer bilo kakvom "odlukom", uvijek jedni profitiraju, a drugi gube. Državne institucije ne prestaju igonorirati svaki pokušaj Udruge da ih potakne na to da se preispitaju navodi o nezakonitostima,  možda zato što bi se time zadrlo u "velike igrače" koji ostvaruju gospdarski interes u Neretvi. Iz Udruge za zaštitu obiteljskog gospodarstva, zajedno s oporbenim vijećnicima ne namjeravaju odustati u borbi za pravednu raspodjelu tog poljoprivrednog zemljišta, posebno zbog mnogih branitelja koji su u cijelom procesu ostali zakinuti. Između ostaloga, najvaljuju da će kazneno prijaviti i župana Nikolu Dobroslavića koji im također nije odgovorio na brojne upućene dopise, nije im pružio odgovore na  konkretna pitanja  i time prekršio Zakon o pravu na pristup informacijima. 

Lucija Komaić/Nikša Miletić
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Denis Jerković / CROPIX
  • Objavljen: 27.07.2011 00:41
  • Posljednja izmjena: 27.07.2011 08:40

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.