Zašto je Kahn morao pasti?

Liebig: Rušenje čelnika MMF-a bio je američki političko-financijski prioritet

„SAD i njegove financijske zajednice, kao i Francuska imale su interesa svrgnuti Dominique Strauus-Kahna s mjesta glavnog čelnika MMF-a što su i uspjeli nakon što je on uhvaćen zbog optužbi za seksualno zlostavljanje“ – tvrdi njemački politolog i strateški analitičar Michael Liebig, koji tako osim prvobitnih špekulacija prema kojima je Kahnu namješteno kako se ne bi mogao kandidirati na francuskim izborima iduće godine, dodaje i američka financijsko-politička pitanja

Liebig: Rušenje čelnika MMF-a bio je američki političko-financijski prioritet

Iako Liebeg u svojoj kolumni u novom broju Nacionala ističe kako je nemoguće odrediti je li DSK počinio zločin ili nije, on postavlja pitanje postoje li sukobi interesa u pozadini želje da se DSK politički neutralizira, a zatim daje nekoliko tema koje bi se mogle razmotriti.

Prva ujedno i jedina koja se dosada spominjala u medijima je da se DSK namjeravao kandidirati na francuskim predsjedničkim izborima 2012. u ime Socijalističke stranke – s dobrim izgledima da pobijedi Nicolasa Sarkozyja.

Drugo, DSK je kanio MMF pomaknuti iz neoliberalne paradigme i transformirati ga u instituciju koja uvažava višepolarni svjetski sustav i realnu težinu Kine, Indije i Brazila.

Treći razlog bi mogla biti dužnička kriza SAD-a i uloga MMF-a u njoj. Malo je pažnje posvećeno činjenici da se uhićenje DSK podudarilo s tim da je javni dug SAD-a dosegnuo plafon od 14.294 bilijuna dolara koji je postavio američki Kongres te da od 14. svibnja američka vlada svoje vojnike, državne službenike i dobavljače plaća jedino zahvaljujući računovodstvenim trikovima. Amerika nije daleko od scenarija Grčke koliko god to bilo nezamislivo. A Grčku upravo spašavaju MMF i EU. Dolazak MMF-a u Ameriku, kojega bi pozvali američki kreditori, bio bi najgori mogući scenarij za SAD i financijsku zajednicu. 

Nakon što je DSK postao izvršni direktor MMF-a 2007., odmaknuo ga je postupno od politike usmjerene gotovo ekskluzivno na financijsku deregulaciju, privatizaciju državnog vlasništva, fleksibilnost tržišta i fiskalnu strogost. Takve su neoliberalne strukturalne prilagodbe bile u središtu politika MMF-a u Južnoj Americi, Istočnoj Europi i Aziji sve dok ga nije počeo voditi DSK.

Dana 5. svibnja 2011. dobitnik Nobolove nagrade za ekonomiju Joseph Stieglitz napisao je članak „Promjene u MMF-u“ u kojem je pisalo:“Čini se da nastaje novi MMF, postupno i oprezno, pod vodstvom Strauss-Kahna…No još je važnija promjena to što je MMF napokon povezao nejednakost i nestabilnost…Kao što je Strauss-Kahn nedavno zaključio u svom govoru na Brookings Institution: Na koncu, zaposlenost i jednakost temeljni su čimbenici ekonomske stabilnosti i prosperiteta, političke stabilnosti i mira. To je u srcu poslanja MMF-a. Mora biti u srcu naših planova. Strauss-Kahn pokazao se lucidnim vođom MMF-a. Možemo se samo nadati da će vlade i financijska tržišta obratiti pažnju na njegove riječi“.

A obratili su tako što je on sada u zatvoru.

  • Autor: Nacional
  • Foto: Gospari.hr
  • Objavljen: 24.05.2011 10:48
  • Posljednja izmjena: 24.05.2011 10:50

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.