Vremenska prognoza

Ljeto na kraju listopada: Sezona kupanja se nastavlja, na Balkanu 32°C!

Iza nas je najtopliji dan ovog listopada s temperaturama kakvih se ne bi posramio ni srpanj ili kolovoz. Već su jutarnji sati donijeli iznadprosječnu toplinu. Samo na nekoliko postaja u unutrašnjosti je mjerena najniža temperatura ispod 10 °C. Po podacima DHMZ-a „najsvježiji“ su bili Gospić (7.3 °C), Slavonski Brod (7-5 °C) i Zavižan (7.8 °C).

Ljeto na kraju listopada: Sezona kupanja se nastavlja, na Balkanu 32°C!
U većini mjesta su minimalne jutarnje temperature bile dvoznamenkaste, nerijetko i na Jadranu i u unutrašnjosti i iznad 15 °C.  U Ogulinu se temperatura nije spustila ispod 17 °C, u Senju ispod 17.7 °C, a na Palagruži ispod 18.2 °C, piše Crometeo.hr.


Najviše dnevne temperature su uz dosta sunčanog vremena i južne vjetrove posvuda (osim u višem gorju) prelazile 20 °C. Nisu bile rijetke ni temperature iznad 25 °C, i na moru i na kopnu. Po dostupnim podacima DHMZ-a rekorder je Slavonski Brod sa 28.7 °C.  Na moru je najtopliji bio Šibenik sa 26.6 °C.  U Splitu  je današnji maksimum od 23.0° bio dovoljan da obori najvišu temperaturu na današnji datum iz 1952. kada je mjereno 22.7°.

Koliko je toplo govore i podaci sa Zavižana gdje je danas dosegnut maksimum temperature od 14.9 °C. To nije listopadski rekord, a on iznosi 20.6 °C, a postavljen je prvog dana listopada 1956. godine.  Današnja srednja dnevna temperatura na Zavižanu iznosi 11.8 °C, što  odgovara  kraju prve dekade srpnja ili druge dekade kolovoza.  U ovo doba godine na Zavižanu se može očekivati srednja dnevna temperatura oko 3 ili 4 °C.

Listopadski temperaturni rekordi nisu padali, ali valja imati na umu da su oni u najvećem broju slučajeva postavljani u prvim danima listopada. Zanimljiv izuzetak je Zagreb Maksimir, gdje je temperaturni rekord za listopad postavljen baš na današnji datum 1971. godine. Tada je mjereno 28.3 °C, a danas 25.7 °C.

Uz ljetne temperature idu i podaci o temperaturi mora.  Na sjeveru Jadrana se mjeri do 18 do 20 °C, a u Dalmaciji najčešće 20 ili 21 °C.

Srbija i BiH najtopliji u Europi


Pravi toplinski val pogodio je jugoistočnu Europu. Prostrana ciklona s centrom nad Sjevernim morem velikom dijelu Europe donosi natprosječnu toplinu zbog stalnog dotjecanja toplog zraka u izraženom jugozapadnom visinskom strujanju.

Područje Srbije i Bosne i Hercegovine tijekom srijede bilo je uvjerljivo najtopliji dio Europe. Čak 32°C (31,7°C) izmjereno je u Loznici na zapadu Srbije, a u Tuzli i Zenici 31°C. Temperature iznad 30°C još su izmjerene na nekoliko meteoroloških postaja na Cipru i u Francuskoj.

Ovako visoke temperature zraka u ovom dijelu godine predstavljaju rijedak meteorološki događaj, iako ne i jedinstven slučaj. Primjerice, neobično toplo bilo je i u zadnjem desetdnevlju listopada 2006. godine. 24. listopada te godine u Beogradu je izmjereno rekordnih 30°C, a 27. listopada vrućih 30°C izmjereno je u Bihaću. Dan poslije u Kninu je izmjereno vrlo toplih 28°C.

Da se neugodna i neprimjerena toplina za dio godine može pojaviti čak i nakon listopada dokazuje nam izmjerenih 27°C u 21 sat navečer u Makarskoj 5. studenog 2008. godine.

Sve do kraja listopada na cijelom području jugoistočne Europe zadržat će se natprosječno toplo, ali se tako visoke temperature zraka kao što su izmjerene u srijedu ne bi smjele ponoviti.
  • Autor: Crometeo.hr
  • Foto: Ilustracija
  • Objavljen: 23.10.2013 23:24
  • Posljednja izmjena: 23.10.2013 23:23

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.