U većini mjesta su minimalne jutarnje temperature bile dvoznamenkaste, nerijetko i na Jadranu i u unutrašnjosti i iznad 15 °C. U Ogulinu se temperatura nije spustila ispod 17 °C, u Senju ispod 17.7 °C, a na Palagruži ispod 18.2 °C, piše
Crometeo.hr.
Najviše dnevne temperature su uz dosta sunčanog vremena i južne vjetrove posvuda (osim u višem gorju) prelazile 20 °C. Nisu bile rijetke ni temperature iznad 25 °C, i na moru i na kopnu. Po dostupnim podacima DHMZ-a rekorder je Slavonski Brod sa 28.7 °C. Na moru je najtopliji bio Šibenik sa 26.6 °C. U Splitu je današnji maksimum od 23.0° bio dovoljan da obori najvišu temperaturu na današnji datum iz 1952. kada je mjereno 22.7°.
Koliko je toplo govore i podaci sa Zavižana gdje je danas dosegnut maksimum temperature od 14.9 °C. To nije listopadski rekord, a on iznosi 20.6 °C, a postavljen je prvog dana listopada 1956. godine. Današnja srednja dnevna temperatura na Zavižanu iznosi 11.8 °C, što odgovara kraju prve dekade srpnja ili druge dekade kolovoza. U ovo doba godine na Zavižanu se može očekivati srednja dnevna temperatura oko 3 ili 4 °C.
Listopadski temperaturni rekordi nisu padali, ali valja imati na umu da su oni u najvećem broju slučajeva postavljani u prvim danima listopada. Zanimljiv izuzetak je Zagreb Maksimir, gdje je temperaturni rekord za listopad postavljen baš na današnji datum 1971. godine. Tada je mjereno 28.3 °C, a danas 25.7 °C.
Uz ljetne temperature idu i podaci o temperaturi mora. Na sjeveru Jadrana se mjeri do 18 do 20 °C, a u Dalmaciji najčešće 20 ili 21 °C.
Srbija i BiH najtopliji u Europi
Pravi toplinski val pogodio je jugoistočnu Europu. Prostrana ciklona s centrom nad Sjevernim morem velikom dijelu Europe donosi natprosječnu toplinu zbog stalnog dotjecanja toplog zraka u izraženom jugozapadnom visinskom strujanju.
Područje Srbije i Bosne i Hercegovine tijekom srijede bilo je uvjerljivo najtopliji dio Europe. Čak 32°C (31,7°C) izmjereno je u Loznici na zapadu Srbije, a u Tuzli i Zenici 31°C. Temperature iznad 30°C još su izmjerene na nekoliko meteoroloških postaja na Cipru i u Francuskoj.
Ovako visoke temperature zraka u ovom dijelu godine predstavljaju rijedak meteorološki događaj, iako ne i jedinstven slučaj. Primjerice, neobično toplo bilo je i u zadnjem desetdnevlju listopada 2006. godine. 24. listopada te godine u Beogradu je izmjereno rekordnih 30°C, a 27. listopada vrućih 30°C izmjereno je u Bihaću. Dan poslije u Kninu je izmjereno vrlo toplih 28°C.
Da se neugodna i neprimjerena toplina za dio godine može pojaviti čak i nakon listopada dokazuje nam izmjerenih 27°C u 21 sat navečer u Makarskoj 5. studenog 2008. godine.
Sve do kraja listopada na cijelom području jugoistočne Europe zadržat će se natprosječno toplo, ali se tako visoke temperature zraka kao što su izmjerene u srijedu ne bi smjele ponoviti.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.