Tinejdžerski uzrast pomiče se sve ranije i ovisno o djetetu prepoznat ćete da je nastupio negdje između devete i dvanaeste godine. Svjetska zdravstvena organizacija čak je uspjela procijeniti da djeca svakih deset godina ulaze u pubertet tri mjeseca ranije.
Među brojnim fizičkim i psihičkim promjenama koje su u tom uzrastu očite, želja nam je obratiti vam pozornost na istraživanja koja su pokazala da se tipično tinejdžersko ponašanje koja se obično iskazuje kroz svadljivost, razdražljivost, bahatost prema roditeljima može objasniti vrlo jednostavnom pojavom – nedovoljnim spavanjem
I sami znate da kad ne spavate dovoljno podložni ste velikom broju raznih poremećaja i padu imuniteta. Kod tinejdžera je ta pojava vrlo raširena i rijetki su oni koji ispune desetak sati sna koliko njihovo tijelo i um potražuju.
U korist im ne idu niti škole koje započinju relativno rano, s obzirom na vrijeme odlaska na spavanje koje se često prolongira do poslije ponoći ili čak jutarnjih sati. Dapače, istraživači su prilično uvjereni da je nedostatak sna i loše navike spavanja najčešći tinejdžerski zdravstveni problem koji utječe na njih i njihovu okolinu.
Prosječni tinejdžer spava samo oko šest sati iako bi u prosjeku ta brojka trebala biti između osam i pol do devet i pol sati sna, donosi
roditelji.hr.Lako je iz toga zaključiti zašto dobar dio njih ima:- smanjenu koncentraciju i pamćenje
- emocionalnu nestabilnost i veću sklonost depresiji
- povećano agresivno i neprimjereno ponašanje
- veći rizik od nespretnosti i ozljedaveću potrebu za nezdravom hranom
- veće probleme s kožomveću sklonost korištenju kofeinskih i energetskih napitakaveći rizik od zloupotrebe droga itd.