Glas Grada

LUCIANOVIĆ: 'Halal kvaliteta u turističkoj ponudi'

Ivan Jakovčić užasnut 'blamažom države i mafijom u kulturi': pozivam investitore da se ne jave na natječaj za Brijuni rivijeru

LUCIANOVIĆ: 'Halal kvaliteta u turističkoj ponudi'
Na skoro svim portalima, a posebno onima u Istri, izašli su napisi o državnoj blamaži koja se dogodila prilikom davanja 50-godišnje koncesije Brijuna rivijere. Prenosim ovaj slučaj da se i nama slično ne dogodi u Kuparima.

Istarski župan Ivan Jakovčić pozvao je investitore da se ne jave na natječaj za Brijuni rivijeru. Naime, gostujući u utorak na večer u HTV-ovoj emisiji 'In medias res' na temu problema s kojima se strani investitori susreću u Hrvatskoj Jakovčić se obrušio na kako je rekao svojevrsnu 'mafiju u kulturi' u Istri te situaciju oko prve lokacije projekta Brijuni rivijere nazvao državnom blamažom, a preko Večernjega lista zatražio je i ostavku zamjenika ministrice kulture Zlatka Uzelca

Kritike na krivoj adresi

O potrebi za investicijama u Hrvatskoj se priča već godinama, kao prijeko potrebnima za otvaranje novih radnih mjesta koja su Hrvatskoj nasušno potrebna. Međutim, u stvarnosti se potencijalni ulagači, između ostalog, najčešće susreću s nesređenim zemljišnim knjigama, neprestanim izmjenama zakona, sporim pravosuđem i građevinskim dozvolama na koje se čeka desetljeće.

Kritike zbog nepostojanja prave investicijske klime stižu danonoćno, uostalom i gradonačelnici nekoliko američkih gradova na nedavno održanom Brown Forumu u Opatiji uputili su hrvatskim kolegama poruku da bi trebali biti više angažirani i proaktivni, a ne samo čekati državu da riješi njihove probleme. No predsjednik Udruge gradova i gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel na to je odvratio da su kritike upućene na krivu adresu: 'Ne možemo očekivati ubrzanje realizacije različitih investicija bez brze i efikasne državne uprave, efikasnog sudstava i skraćivanja postupka izmjene prostorno-planske dokumentacije.'

Prije samo koji dan mediji su izvijestili da je tek što se u Banskim dvorima odobrilo 50-godišnju koncesiju za prvu lokaciju projekta Brijuni rivijere, sjenu na cjelokupni projekt bacila informacija da je cijelo područje Sv. Katarina - Monumenti na koju se koncesija odnosi upisano u registar kulturnog dobra, a upis se dogodio nakon završetka procesa prikupljanja ponuda putem međunarodnog natječaja.

Nedopustiva blamaža, smatra istarski župan Ivan Jakovčić, koji je o tome projektu govorio gostujući u utorak na večer u HTV-ovoj emisiji 'In medias res' upravo na temu problema s kojima se strani investitori susreću u Hrvatskoj: 'Pozvat ću investitore da se ne jave na natječaj, kao župan istarski ne mogu jamčiti poslovnu sigurnost ljudima i jednostavno dok se to ne raščisti u ovoj zemlji ne može država s jedne strane proglasiti nešto državnim projektom od državnog značaja i istovremeno državni dužnosnici koji sjede u Povjerenstvu raspisivati natječaje koji su izašli u svjetskim medijima, a da ništa ta država, neovisno što su to različita ministarstva, ali sam investitor to tretira kao jednostavno hrvatsku državu, i županiju i Grad Pulu također, da mi radimo jednu takvu blamažu. U ovoj zemlji netko mora dati ostavku zbog toga, netko se mora maknuti, jer ovo više nema nikakvog smisla. Ja investitore pozivam da se ne jave na natječaj, neovisno o tome što je Brijuni rivijera za mene bio san, jer sam ja potakao taj projekt', zaključio je Jakovčić, no iako je zatražio ostavke, nije jasno kazao čije. (Biznis)

'Uzelac sramoti državu'

U kratkom razgovoru za Večernji list, Jakovčić je pojasnio na čiju je ostavku mislio i kazao da je riječ o zamjeniku Zlatku Uzelcu jer je dozvolio da se područje Sv. Katarine-Monumenti, koje je u koncesiju dobila tvrtka u vlasništvu Danka Končara, upiše u registar kulturnog dobra.
Jakovčić je najavio da će hitno razgovarati i s ministricom kulture te s premijerom Zoranom Milanovićem.

'Brijuni rivijera program je od državnog interesa i ovaj problem treba što prije riješiti. Ja sam još u petak razgovarao i s ministricom i s premijerom i znam da se i njima radilo iza leđa. Krivac je Uzelac i zato tražim da se takav čovjek odmah smjeni jer sramoti državu jer usred natječaja mijenja pravila igre', kazao je istarski župan.

U Vladi u utorak nisu htjeli komentirati Jakočićev istup.

Što je halal kvaliteta

Hrvatska gospodarska komora – Županijska komora Dubrovnik u suradnji sa Centrom za certificiranje halal kvalitete iz Zagreba, organizirala je seminar pod nazivom „HALAL KVALITETA U TURISTIČKOJ PONUDI“ koji je održan u srijedu 18. travnja 2012. godine u Grand Hotelu Park u Dubrovniku.

A što je „Halal kvaliteta“

HALAL je riječ porijeklom iz arapskog jezika i znači dozvoljeno, dopušteno, ugodno, prema islamskim propisima.

Halal industrija temelji se na uvjerenju da bi muslimani trebali jesti hranu (halal proizvode) i koristiti kozmetičke proizvode koji su dopušteni i u skladu s vjerskim propisima.
 
Prodaja hrane koja je halal, odnosno u skladu s islamskim vjerskim propisima, u Europi će u godinama koje dolaze snažno rasti s obzirom na činjenicu da sve više konzumenata i nemuslimanske vjeroispovjesti konzumira halal hranu čime se potiče prehrambenu industriju i maloprodajne lance da svoju poslovnu strategiju usmjeravaju na taj sektor.

Halal u ugostiteljstvu je novi oblik turističke ponude koja je već prisutna u svijetu i uvelike se ne razlikuje od onoga što mi poznajemo kao turizam. U najkraćem, podrazumijeva da turistima muslimanima budu zadovoljena dva osnovna aspekta, a to su omogućavanje uvjeta za obavljanje vjerskih obreda i dostupnost halal hrane.

Na području Republike Hrvatske oznaku HALAL mogu dobiti hrana, kozmetika, lijekovi, predmeti opće upotrebe i ugostiteljski objekti (hoteli i restorani) ukoliko su certificirani od strane Centra za certificiranje halal kvalitete Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj sa sjedištem u Zagrebu

Blagdani se neće smanjivati, unatoč organiziranom neradu

Predsjednik Hrvatskog sabora Boris Šprem izjavio je u emisiji Hrvatskog radija 'S Markova trga' kako se ove godine kalendar državnih blagdana neće mijenjati i smanjivati.

- Zakon o blagdanima i neradnim danima je star već 20 godina i u njemu ima dosta 'organiziranog nereda' pogotovo u nekim datumima - ustvrdio je Šprem.

Mi primjerice danas imamo 25. lipnja Dan državnosti i Dan neovisnosti 8. listopada, a naši ljudi ta dva datuma ne razlikuju, rekao je naglasivši kako se moraju učiniti napori da se ljudima približi duh obilježavanja nekog datuma, a pogotovo tako značajnih kao što su Dan državnosti i Dan neovisnosti.

Mnogi turistički radnici predlažu da se praznici koji padaju u subotu ili nedjelju produže na radni dan, te da se Novogodišnji praznici povećaju na jedan dan više. Ali ništa o toga.
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: .
  • Objavljen: 22.04.2012 11:45
  • Posljednja izmjena: 22.04.2012 11:46

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.