Za pripremu tofua
Magnezijev klorid opisuje kemijski sastav nigarija. Japanska riječ nigari u prijevodu na naš jezik mogla bi biti „gorčilo“. Nigari nastaje kao nusprodukt pri ekstrakciji kuhinjske soli iz morske vode, a upotrebljava se za zgrušavanje sojinog mlijeka u skutu koja cijeđenjem i prešanjem postaje tofu. To je oblik u kojem je nigari najviše poznat zapadnjacima. Svi oni koji su barem jednom u životu razmišljali o pripravi tofua kod kuće prije ili kasnije morali su upoznati nigari.
No u Japanu ga upotrebljavaju i u druge svrhe, a moja su mi istraživanja pokazala da je već odavno poznat diljem svijeta, a primjenjuje se čak i u alopatskoj medicini.
Sinergija s vitaminom C
U Japanu se pije i u napitku poznatom kao nigarisui, a pripravlja se rastapanjem 1/4 do 1/2 žličice ljuskica nigarija u 1 litri vode. Stječe se dojam da voda s nigarijem postaje vlažnija, ako je to ikako moguće, te da bolje taži žeđ, a u Japanu nigarisui cijene kao napitak pomlađivanja i detoksikacije. Ako u nigarisui dodamo žlicu meda i svjež iscijeđen sok limuna, dobit ćemo izvrstan pripravak s bonusom. Naime, magnezij i vitamin C djeluju u sinergiji, potičući jedan drugome apsorpciju. Rezultati kliničkih pokusa o utjecaju magnezija na imunitet pokazali su da on jača imunitet i do 300 %, a u kombinaciji s vitaminom C i kvalitetnim medom postaje nezaobilazan prijatelj u očuvanju zdravlja.
Koliko je magnezij važan pokazuje i činjenica da sudjeluje u više od tristo metaboličkih procesa. Magnezij nas čini „protočnima“ – to je jedina riječ koja mi pada na pamet, koliko god to čudno zvučalo.
„Loš igrač“ kalcij
Svakodnevno smo izloženi štetnom utjecaju mnogih toksina i tvari koje nam narušavaju ugodu postojanja, a već se odavno zna da i stanje uma itekako ima utjecaja na opći osjećaj uživanja u dobrom zdravlju. Stres, previše procesuirana hrana bez nutritivne vrijednosti, brza rješenja za podizanje energije – kava, čaj s kofeinom ili neki gazirani napitak, tjelesni napori, životna dob, prevelik udio kalcija – sve su to čimbenici koji utječu na kvalitetu apsorpcije magnezija. I dok su vam svi prethodno nabrojeni faktori više-manje poznati, vjerujem da sam neke od vas začudila jer svi dobro znamo koliko je važan kalcij, a ja ga sada svrstavam na listu „loših igrača“.
Stvar je u tome da je dokazano kako je u nekadašnjoj prehrani ljudi omjer kalcija i magnezija bio 1:1, a danas je taj omjer 3:1, a zna biti čak 15:1 u korist kalcija. Zbog nedostatka magnezija stanične membrane postaju manje propusne te kalcij, koji bi trebao ući u stanicu i potom iz nje krenuti dalje, ostaje u stanici i izaziva brojne poremećaje taložeći se poglavito u mekim tkivima, umjesto da jača kosti i zube. Tako je dokazano da je manjak magnezija u direktnoj vezi s nastankom bubrežnih kamenaca, smanjenjem elastičnosti i čak začepljenjem krvnih žila, smanjenjem kapaciteta pluća, radom mozga, osteoporozom…
Ova lista je, vjerujte, vrlo duga, a sve izgleda još i gore ako dodamo podatak da se magnezij izlučuje mokrenjem i stolicom. Tako još više zapadamo u nepovoljan krug gubitka tog iznimnog minerala, gdje ne pomaže ni činjenica da magnezij u povećanim dozama djeluje kao laksativ. Imajući na umu sve ove činjenice, kao i spoznaju o dugogodišnjoj pothranjenosti magnezijem, postizanje potrebne koncentracije magnezija u organizmu čini se nemogućom misijom.
U obliku nigarija
Na svu sreću, sve je više stručnjaka koji otkrivaju prirodne metode očuvanja i obnavljanja zdravlja. Početkom prošlog stoljeća francuski kirurg prof. Pierre Delbet koristio je otopinu magnezijeva klorida za jačanje imuniteta i kao dezinfekcijsko sredstvo. To sam i sama isprobala tako što sam suprugovu porezotinu isprala otopinom nigarija. Rana je vrlo brzo zarasla i uopće nije ostavila ožiljak.
Dr. Carolyn Dean predlaže da se dnevni unos magnezija podijeli u nekoliko manjih doza te se na taj način doskoči eventualnom laksativnom učinku magnezija. Drugi prijedlog je da se dio magnezija uzima oralno, a dio transdermalno. S njom se slaže i dr. Mark Sircus, jer korištenjem magnezijeva klorida u obliku magnezijeva ulja transdermalnom metodom daleko se lakše postiže optimalna apsorpcija magnezija i to bez negativnih učinaka. Dr. Jose Luis Perez Albela, još jedan velik zagovornik upotrebe magnezijeva klorida, otišao je toliko daleko da proizvodi i distribuira paketiće s preporučenom dozom nigarija, tako da svatko s lakoćom može uzimati dovoljno magnezija.
Magnezij se u mom životu pokazao ne samo kao zanimljiva tema za proučavanje nego i kao pravo revolucionarno otkriće. Koristim ga za dezinfekciju, ali ga i svakodnevno oralno konzumiram ili ga koristim u obliku spreja. Ako me pitate za jedan suplement koji bih vam preporučila, to je svakako magnezij u obliku nigarija.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.