Iako djeca HIV-pozitivnih majki izbjegnu infekciju tijekom porođaja, oko 15 posto njih se zarazi HIV-om u ranom djetinjstvu. Budući da virus može dospjeti u mlijeko, pretpostavljalo se da je to zbog dojenja.
Daljnjim istraživanjem su Angela Wahl na Sveučilištu Sjeverne Karoline u Chapel Hillu i njezini kolege, stvorili miševe s ljudskom koštanom srži, jetrom i tkivom timusa. Ti organi su bili zaraženi nakon što su miševi dobili oralnu dozu virusa.
Međutim, ako su glodavci nahranjeni majčinim mlijekom koje sadrži HIV, virus se ne prenosi.
Prethodna istraživanja su dala naslutiti da majčino mlijeko može imati antivirusna svojstva, ali nije bilo jasno bi li spriječilo prijenos HIV-a. "Pokazali smo da mlijeko ima unutarnju urođenu sposobnost da ubije HIV", kaže Victor J. Garcia, koji je nadzirao rad.
Znanstvenici sada traže tajanstveni sastojak u majčinom mlijeku koji inhibira virus. Ako se može prepoznati, može se koristiti kako bi spriječilo i druge oblike prijenosa HIV-a, kao što je prijenos spolnim putem.
Zašto neke dojene bebe HIV pozitivnih majki dobiju virus, ako majčino mlijeko ne prenosi HIV? Moguće je da sisanje ispucalih bradavica izlaže bebu virusu u majčinoj krvi, prenosi centar zdravlja.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.