Strogi EU propisi

Malostonski zaljev u panici: Školjke zatrovane

Zbog dugotrajnog cvjetanja mora ugrožena je proizvodnja školjki u Malostonskom zaljevu, najvećem hrvatskom uzgajalištu.

Malostonski zaljev u panici: Školjke zatrovane
Od travnja kada su registrirani prvi slučajevi pa do danas, školjkari su zabilježili velike gubitke, jer je u dagnjama prisutan takozvani fikotoksin, zbog čega školjke ne udovoljavaju visokim standardima Europske unije.

Stoga je veterinarska inspekcija zabranila izlov i prodaju dagnji u Malostonskom zaljevu.

Antun Pavlović, predsjednik udruženja ribara i školjkara Dubrovačko-neretvanske županije, naglašava da je situacija nešto povoljnija jer je trenutačno na dva polja dopušteno vađenje dagnji.

- Toksin je prirodna pojava, koja je bila prisutna i prije samo što je kratko trajala. Međutim, ove godine je prisutan skoro četiri mjeseca kod dagnji, dok ga u kamenicama nije bilo, pa su školjkari, koji ne mogu vaditi i prodavati dagnje, dovedeni do ruba opstanka - pojašnjava Pavlović.

On naglašava kako su naši pravilnici prilagođeni standardima Europske unije, koji propisuju da se zatvara uzgajalište kada se pojavi fikotoksin.

Kako bi barem malo ublažili gubitke s kojima su suočeni zbog prirodne pojave-cvjetanja mora, udruženje peljeških školjkara zatražilo je pomoć od resornog ministarstva poljoprivrede, ali odgovora još uvijek nisu dobili piše Slobodna Dalmacija

Školjkari smatraju da bih ih ministarstvo trebalo novčano potpomoći budući da se radi o prirodnoj pojavi, jednako kao poljoprivrednike u uvjetima elementarne nepogode.

Dr. Živana Ninčević-Gladan iz Laboratorija za plankton i toksičnost školjkaša Instituta za oceanografiju i ribarstvo Split, koja prati pojavu toksina u Malostonskom zaljevu, ističe da se situacija popravlja, te da je postaja Mali Ston otvorena, jer prema posljednjim mjerenjima nisu pronađena onečišćenja.

- Riječ je o normalnoj prirodnoj pojavi, koja u ovom slučaju dugo traje. Do sada na svu sreću nisu nađeni toksini koji bi značajnije mogli ugroziti ljudsko zdravlje - kazala je dr. Ninčević Gladan, naglašavajući da prema direktivama Europske unije kod bilo kakve pojave toksina uzgajalište mora biti zatvoreno.

- Školjkaši koji se hrane filtriranjem morske vode akumuliraju i te toksične alge u svojem organizmu. Vrijeme potrebno da se školjkaši oslobode fikotoksina ovisi o vremenskim prilikama, temperaturi i brojnosti toksičnog fitoplanktona u morskoj vodi - kazala je dr. Ninčević-Gladan.

Premda fikotoksin nije opasan za ljudsko zdravlje i nije znak opasnog onečišćenja, nego prirodna pojava koja prati takozvano cvjetanje mora, malostonskih kamenica sve je manje na meniju hrvatskih restorana, a njihovo mjesto zauzimaju one uvezene iz Italije i Španjolske.

- Talijani bi naše kamenice nosili u Italiju, a svoje bi izvozili nama - kaže Cvijeto Matković, jedan od uzgajivača školjaka u zaljevu Bistrina, koji je svoj pogon za proizvodnju već prilagodio pravilima Europske unije.

Naime, uz uzgajalište je uredio otpremni centar sa hladnjačom, uveo električnu energiju, te toplu i hladnu vodu. Međutim, već treću godinu nema dovoljno mlađi kamenica zbog čega je morao odustati od izvoza u Crnu Goru.

  • Autor: Slobodna Dalmacija
  • Foto: Arhiva
  • Objavljen: 30.07.2011 19:57
  • Posljednja izmjena: 30.07.2011 19:58

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.