Predsjednik saborskog Odbora za vanjsku politiku Frano Matušić (HDZ) je novinarima u Saboru izjavio kako je uvjerenja da neće biti riječi o monitoringu kakvoga imaju Bugarska i Rumunjska. Napomenuo je da je Hrvatska i inače do punopravnog članstva u EU dužna slati izvješća o privremeno zatvorenim poglavljima.
Smatra kako monitoring u tom smislu nije ništa novo, a na pitanje očekuje li monitoring sa sankcijama, odgovorio je da za tu mogućnost nije čuo, te da vjeruje kako ona nije realna.
"Uvjeren sam da naši europski partneri prepoznaju Hrvatsku kao ozbiljnu kandidatkinju, sutra članicu", rekao je Matušić.
Predsjednik Odbora za europske integracije Neven Mimica (SDP) mišljenja je kako je preuranjeno donositi bilo kakve zaključke na temelju današnjih razgovora u Bruxellesu, ali i ocijenio kako će monitoring vjerojatno biti dogovoren jer je, ističe, već i sada dio metodologije pregovaranja.
O tome što bi monitoring značio za Hrvatsku rekao je kako se taj institut ne smije precjenjivati, jer njegov intenzitet još nije dogovoren.
Upitan očekuje li monitoring sa sankcijama, odgovorio je da takvi prijedlozi postoje, ali nisu do kraja dogovoreni, što tumači na način da na kraju sankcije neće biti ni ostvarene.
Po informacijama kojima raspolaže, veleposlanici koji su razgovarali s povjerenikom Fueleom nemaju niti instrukcije niti želje izjasniti se kada bi i kako Hrvatska trebala završiti pregovore.
Pusić o današnjem sastanku u BruxellesuPrema informacijama predsjednice Nacionalnog odbora za praćenje pregovora s EU Vesne Pusić (HNS), na današnjem trosatnom sastanku u Bruxellesu Fuele je podnio iscrpan izvještaj o deset mjerila koja su ispunjena u poglavlju 23.
"Njegov je stav bio kako je uglavnom sve ispunjeno osim nekih stvari koje nisu dovedene do kraja. Stavovi nekih zemalja su bili da najprije sve to treba dovesti do kraja, a tek onda vidjeti što će biti dalje“, kazala je Pusić.
Opći stav članica, dodala je, bio je da Europska komisija treba pristupiti izradi završnog dokumenta, jer u nekim zemljama taj dokument mora proći i kroz njihove nacionalne parlamente.
Istaknula je kako joj nije poznato da se u EU raspravljalo o mogućnosti sankcija za Hrvatsku niti očekuje da će se dogoditi, ali ako do sankcija ipak dođe, rekla je, to bi značilo problem ukoliko je vezan uz datum pristupanja Uniji. O tome kada bi Hrvatska mogla završiti pregovore više bi se, izvijestila je Pusić, moglo znati u ponedjeljak, nakon ministarskog sastanka.
Što se tiče nagađanja o monitoringu, Pusić ponovila da se monitoring spominje u Bruxellesu, ali da to nije stav svih članica, te da se, koliko joj je poznato, nije raspravljalo o karakteru monitoringa niti o mogućnosti monitoringa nakon početka hrvatskog punopravnog članstva u Uniji, kao što je to slučaj sa Rumunjskom i Bugarskom.
Upitana što bi monitoring značio za Hrvatsku odgovorila je da bi se, ako je riječ o monitoringu prije ulaska u EU, to odnosilo na pripremanje izvješća o provođenju vlastitih zakona i odluke.
"To je nešto što bez obzira na EU moramo napraviti sami za sebe, a moje je mišljenje da je to moguće napraviti i u Saboru i to unutar nekog tijela poput Nacionalnog odbora, koje bi moglo provoditi kontrolu nad provođenjem preuzetih obveza i onoga što je Sabor odlučio“, ocijenila je Pusić.