Tema ovogodišnjeg Međunarodnog dana muzeja je „Muzeji za održivo društvo“ čime se želi ukazati na mogućnosti implementacije baštinskog iskustva održivosti u socijalno okruženje. Cilj ovog programa je uključiti ustanove u život zajednice, izaći iz institucionalnih i fizičkih okvira djelovanja te predstaviti muzeje kao mjesta alternativne edukacije.
Tako je u tvrđavi Revelin je održano nekoliko predavanja za učenike 6. do 8. razreda dubrovačkih osnovnih škola na temu „Tri i pol stoljeća duge priče o Dubrovčanima i Osmanlijama: Kako smo se održali?“, na kojima je voditeljica Pedagoškog odjela Dubrovačkih muzeja Aleksandra Piteša Orešković govorila o dubrovačkim poklisarima i njihovoj ulozi u Republici. Istovremeno su učenici nižih razreda osnovne škole u Pomorskom muzeju od kustosa Điva Bašića učili o kompasu kao „održitelju života i određivaču smjera“ te, uz pomoć preparatora Željka Ćatića, izrađivali vlastiti jednostavni kompas.
„Glagoljski natpis – održivost kulturnog dobra putem edukacije“ naziv je radionice koja je uključivala obilazak crkve sv. Đurđa u Petrači, gdje je pronađen župski glagoljski natpis te izradu njegove replike uz stručnu pomoć i predavanje „Arheološka baština Župe dubrovačke“ kustosa dr. sc. Domagoja Perkića.
Na samu Europsku noć muzeja, 16. svibnja, bit će održana mala škola etnologije s ciljem upoznavanja baštine in situ. Voditelji programa namijenjenog plesačima B sekcije Folklornog ansambla Linđo su kustosi Lana Milošević Đerek i Ivica Kipre, a partneri Folklorni ansambl Linđo s ravnateljicom Josipom Tabak te Zavičajni muzej Konavala s voditeljicom Marinom Desin.
Na terenu će, pored kustosa – etnologa, djeca imati priliku učiti i od lokalnih nositelja tradicije. U sklopu radionice je planiran obilazak Zavičajnog muzeja u Čilipima, Mlinice Đivanović i stupe u Ljutoj, Konavoske kuće i etno zbirke obitelji Bokarica, te utvrde Soko grad u Dunavama. Pored toga, kao poklon lokalnoj zajednici, u Čilipima će u 10 sati Linđovci izvesti jednu svoju koreografiju, dok će drugu izvesti domaćini, Dječja plesna skupina KUD-a Čilipi.
Obilježavanje Međunarodnog dana muzeja završava predstavljanjem velikog kataloga izložbe „Sveti Vlaho u povijesti i sadašnjosti“, koje će se održati u Kneževu dvoru u ponedjeljak, 18. svibnja u 11 sati.
Riječ je o doista vrijednom izdanju, koje na 536 stranica, sa preko 450 fotografija i ilustracija u boji te s katalogom u kojem je detaljno obrađeno čak 297 predmeta predstavljenih na izložbi, prvi puta sveobuhvatno obrađuje temu stoljetnog dubrovačkog svetog zaštitnika i simbola Grada.
Na katalogu je surađivalo 16 autora, među kojima i vanjski suradnici, mahom ugledni znanstvenici, vrsni poznavatelji dubrovačke baštine, a predstavit će ga akademik Radoslav Tomić, mr. sc. Maja Nodari, dr. sc. Vinicije Lupis i ravnateljica Dubrovačkih muzeja Pavica Vilać.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.