Generalna skupština Ujedinjenih naroda proglasila je 11.prosinca, počevši od 2003. godine, kao Međunarodni dan planina. Ova odluka rezultat je uspjeha Međunarodne godine planina, koja se obilježavala 2002., na prijedlog Ujedinjenih naroda, budući da je pomogla povećanju globalne svijesti o važnosti planina, uspostavljanju nacionalnih odbora u 78 zemalja te jačanju saveza kroz promociju stvaranja Međunarodnog partnerstva za održivi razvoj u planinskim područjima, poznat kao „Planinska suradnja“ (Svjetski sastanak o održivom razvoju, Johannesburg, 2. rujna 2002.).FAO (Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda) bila je zadužena za koordinaciju Međunarodne godine planina, a određena je i kao vodeća agencija za obilježavanje Međunarodnog dana planina.
HPD Dubrovnik koje je osnovano daleke 1928godine do danas kada se proslavlja Međunarodni dan planina organiziralo je dosta izleta za sve članove kao i za građane, slike sa tih izleta i sve ostale informacije možete pogledati na web stranici društva www.hpd-dubrovnik.hr.
Društvo broji 107 članova. Od osnivanja do danas kroz članstvo Društva prošle su generacije mladih ljudi, a mnogi od njih su se zadržali u Društvu dugi niz godina. Osnovna djelatnost Društva je razvijanje ljubavi prema planini i prirodi uopće što u današnje vrijeme ima poseban značaj za mlade ljude. Cilj je što više djece i mladih naučiti životu u prirodi i sa prirodom.Planine su ključne za život na Zemlji. Bilo da živimo na obalama ili na najvećim visinama, povezani smo s planinama i one utječu na nas na mnogo više načina nego možemo zamisliti.
Upravo nas planine snabdjevaju sa najvećom količinom svježe i čiste vode, one čuvaju raznolikost biljnog i životinjskog svijeta i dom su jedne desetine čovječanstva. No ipak svakoga dana ekološka zagađenja, posljedice klimatskih promjena, iskorištavanje rudnih bogatstava, oružani sukobi, siromaštvo i glad prijete iznimnoj vrijednosti planinskih područja.Upravo je zato Međunarodni dan planina prilika za stvaranje svijesti o važnosti planina za život ljudi, ali i općenito za život čitavog živog svijeta. Obilježavanjem ovog dana želi se naglasiti važnost postavljanja granica u iskorištavanju planinskih područja kao i potaknuti stvaranje partnerstva koje će donijeti pozitivne promjene planinama i gorama. Posebno se naglašava važnost koju planinska područja imaju za crpljenje vode i hranidbene resurse.
Simbol Međunarodnog dana planina tri su jednakostranična trokuta crne boje koji predstavljaju planine. Lijevi trokut ima plavi vrh u obliku dijamanta i predstavlja led na vrhu planine. Srednji trokut u svom centru ima narančasti krug koji predstavlja rudna bogatstva unutar planina. Desni trokut u donjem desnom kutu ima mali zeleni trokut koji predstavlja žitarice koje rastu na plodnom planinskom tlu.Planinarstvo kao kulturološki pokret i potrebitost pojedinaca i ljudske zajednice od prapovijesti su bili izazov, znatiželja da se duboko pronikne u tajanstveni svijet planina i prirode uopće.Povijest organiziranog planinarstva u svijetu započinje s godinom 1857. kada je u Londonu utemeljen ALPINE CLUB kao prva planinarska organizacija u svijetu.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.