Portali koji s kulturom nikakve veze nemaju
Ako pogledate natječaj Minstarstva kulture za financiranje neprofitnih portala 22 ”neovisna medija” nepovratno su dobila 3.040.000 kuna. Sve bi bilo u redu da neki od tih portala ne nose nazive poput Crol i Muf (žargonski naziv za ženski spolni organ). Posljednji navedeni, prema obrazloženju povjerenstva (Đurđica Klancir, Mima Simić, Nina Ožegović, Agata Juniku, Krešimir Krolo, Marko Pekić i Zdenko Duka), medij iza kojeg stoji Udruga za feminizam i kulturu, zaslužuje potporu zato što, citiramo, ”predstavlja hrabro, originalno i značajno medijsko osvježenje”. Ukoliko pogledate rubrike ”Porno” i ”Vivisekcija” na tom portalu, vidjet ćete sadržaj toliko degutantan da ga je teško spojiti s kulturom.
H-alter je na istom natječaju prošao najbolje, dobio je 250.000 kuna iako je nejasno čime je to zaslužio. Tu je i portal Autograf iza kojeg stoji Drago Pilsel, koji nije prošao na natječaju, dobio je loše ocjene, no ministrica Andrea Zlatar Violić uvažila je Pilselovu molbu, te mu svojom diskrecijskom odlukom donirala naših 70.000 kuna. Nakon predsjedničkih izbora, na kojima se Pilsel svim svojim snagama trudio pokazati koliko podržava Ivu Josipovića, portal Autograf zapravo kao da ne postoji. Spomenimo još samo i da se na listi Ministarstva kulture našlo nekoliko portala koji nikakve veze nemaju s kulturom nego se bave sportom ili drugim temama potpuno nevezanim za kulturu.
Poznato je i da zbog sukoba interesa je s 15 tisuća kuna 2013. godine već kažnjena ministrica kulture Andrea Zlatar Violić kada je na sličnom natječaju dodijelila sredstva časopisu Zarez, čiji je sama izdavač.
Nije važno postoje li neki portali važno je da podupiru HNS i SDP
Koliko je to sve uzelo maha dovoljno je reći da je prije nekoliko mjeseci za drugi krug natječaja Ministarstva kulture prošao medijski projekt koji ne postoji, riječ je o nepostojećem portalu ”Zlatne godine”. Drugim riječima, moglo bi se dogoditi da nepovratna sredstva iz državnog budžeta počnu dobivati portali koji ne postoje, ali opet ‘postoje’ onoliko koliko to misli ministrica kulture, važno je da podupiru okosnicu vladajuće koalicije HNS – SDP, nije važno postoje li u stvarnosti.
Predsjednik Hrvatskoga novinarskog društva (HND) i član Povjerenstva Ministarstva kulture za dodjelu nepovratnih sredstava neprofitnim medijima, Zdenko Duka, doslovno ignorira sve prozivke i opravdane kritike. Ništa čudno, Duka je ne tako davno podijelio u jednoj izjavi novinare na vaše i naše. Dakle, onima koji nisu zadovoljni Duka je poručio da se žale, No, kome, kad to malo vrijedi?
”Kultura nova” pokazuje kakvu ”kulturu” podupire aktualna Vlada
Koliko je zapravo bizarnosti u svemu tome možda najbolje pokazuje kakve se sve predstave financiraju našim novcem. Kad smo već kod predstava, i redatelj te intendant riječkog HNK, Oliver Frljić miljenik je ministrice kulture iz redova HNS-a, Andree Zlatar Violić. Ništa čudno, reći će neki, i sjetiti se Hrvoje Hribara, ravnatelja HAVC-a, koji je nedavno izabran ponovno za ravnatelja uz potporu ministrice.
Najnoviji slučaj financiranja ”zanimljivih” projekata jest predstava ”Plaidoyer po pi*ki: piši propast predstave!”, na čijem je plakatu velika skica raširenih ženskih nogu s naglašenim intimnim dijelovima. Osim Ministarstva ovaj projekt financira i Grad Zagreb u Zaklada ”Kultura nova”, a koju je, da sve bude zanimljivije, osnovala Republika Hrvatska na poticaj udruga civilnog društva za civilni sektor u kulturi. Je li “provokativna” kultura, kako ju voli nazvati ministrica Zlatar Violić, jedini vid kulture vrijedan financiranja, u vremenu kad se režu sva davanja i ne samo u kulturi, na čovjeku zdravog razuma je da sam prosudi.
Pogledamo li stranice famozne zaklade ”Kultura nova” može se doznati kako je ona ” rezultat je uspješne višegodišnje inicijative organizacija civilnog društva koje su zagovarale osnivanje posebne zaklade za civilni sektor u kulturi”. ”„Kultura nova“ pruža stručnu i financijsku podršku programima organizacija civilnog društva u kulturi koji: potiču razvoj produkcijskih i organizacijskih kapaciteta nositelja programa; podižu razinu profesionalnog djelovanja putem neformalnog obrazovanja i stručnog usavršavanja; potiču uspostavljanje međusektorske suradnje; pospješuju programsko umrežavanje i suradnju na nacionalnoj, regionalnoj i međunarodnoj razini; potiču umjetničko stvaralaštvo i kulturno djelovanje mladih; potiču i druge programe usmjerene ostvarivanju svrhe Zaklade.stoji na stranicama zaklade.
Na kakav način potiču ”umjetničko stvaralaštvo i kulturno djelovanje mladih” pokazuje zapravo navedeni primjer. Isto tako, stoji na njihovim stranicama, zaklada je osnovana ”kao odgovor na postojeće stanje unutar kulturnog sustava, a s ciljem osiguravanja učinkovite mjere koja će omogućiti unapređenje stanja civilnog sektora u kulturi”. Svakom pametnom tko zna što financiraju i podržavaju ne treba reći ništa više.
/narod/