KRAJ VLADAVINE

Mnoge stvari u Britaniji će se promijenit nakon smrti kraljice

Kad je George VI umro u snu u Sandringhamu u ranim jutarnjim satima 6. veljače 1952., njegova najstarija kći, princeza Elizabeta, koja je u to vrijeme bila u posjetu Keniji sa svojim suprugom, odmah je postala kraljica Elizabeta II.

Mnoge stvari u Britaniji će se promijenit nakon smrti kraljice

"Isti proces dogodit će se nakon smrti kraljice Elizabete i preuzimanja prijestolja od strane kralja Charlesa III", rekao je u parlamentu Robert Blackburn, profesor ustavnog prava na King's Collegeu u Londonu. Međutim, nakon kraljičine rekordne vladavine, izdvajanje njezina imena, slike i ikonografije iz nacionalnog života u Ujedinjenom Kraljevstvu i diljem Commonwealtha trajat će mnogo dulje.

Index donosi neke od stvari koje će se morati promijeniti.

Zastave

Od onih koje vijore ispred policijskih postaja diljem Ujedinjenog Kraljevstva do onih koje se koriste na brodovima mornarica, tisuće zastava ukrašenih monogramom EIIR (skraćenica od Elizabeth II Regina) morat će se zamijeniti.
Vojne pukovnije nose "kraljičine boje", od kojih su mnoge ukrašene zlatnim izvezenim EIIR-om. Zastava vatrogasne službe uključuje njezine inicijale, a zemlje u kojima je kraljica i dalje šef države, uključujući Australiju, Kanadu i Novi Zeland, imaju ono što stručnjaci za zastave nazivaju "e-zastave" - ​ zastave koje se koriste kada je kraljica u posjetu.

Moguće je da bi se kraljevska zastava raspoređena na četvrtine koja se vijori gdje god je monarh boravio također mogla promijeniti. Verzija koju koristi kraljica uključuje jednu četvrtinu koja predstavlja Škotsku (lav koji divlja), jednu za Irsku (harfa) i dvije koje predstavljaju Englesku (tri lava u prolazu), ali nijednu za Wales, budući da je zastava bila u upotrebi mnogo prije nego što je Wales imao vlastitu nacionalnu zastavu, priznatu 1959. Sljedeći monarh kralj Charles III mogao bi uključiti velški element.

Novčanice i kovanice

U optjecaju je novčanica s kraljičinim likom, ukupne vrijednosti 80 milijardi funti. Njihova zamjena alternativama s glavom novog monarha vjerojatno će trajati najmanje dvije godine. Kada su izdane najnovije sintetičke novčanice od 50 funti, proces povlačenja i zamjene je u Banci Engleske trajao 16 mjeseci. Kada je kraljica stupila na prijestolje 1952., monarh nije bio prikazan na novčanicama. To se promijenilo 1960. godine kada se lice Elizabete II počelo pojavljivati ​​na novčanicama od jedne funte na slici koju je napravio dizajner novčanica Robert Austin. Slika novog monarha bila bi dogovorena s Buckinghamskom palačom. Kraljičina glava također se nalazi na nekim novčanicama od 20 dolara u Kanadi, na kovanicama na Novom Zelandu i na svim kovanicama i novčanicama koje je izdala središnja banka Istočnih Kariba, kao i u drugim dijelovima Commonwealtha. Dizajni kovanica mogu se mijenjati sporije od promjena novčanica.

Nacionalna himna

Jedna od najjednostavnijih promjena, u teoriji, bit će promjena riječi nacionalne himne s "Bože, čuvaj našu milostivu kraljicu" na "Bože, čuvaj našeg milostivog kralja". Himna je u upotrebi od 1745. kada je prva verzija glasila: "Bože, čuvaj velikog Georgea našeg kralja, Živio naš plemeniti kralj."

Molitve

Kraljica je bila "braniteljica vjere i vrhovni guverner" Engleske crkve, a njoj se upućuju molitve u Knjizi zajedničkih molitava, koja datira iz 1662. Moli se od Boga da je "nadopuni milošću Svetoga Duhu, da se uvijek priklanja njegovoj volji i hodi njegovim putem”. Očekuje se da će ove molitve biti izmijenjene kako bi postale molitve za novog monarha.


To se mora učiniti prema zakonu ili kraljevskom nalogu, a zadnji put je to učinjeno nakon smrti Elizabetine majke. Svećenici također mogu izmijeniti molitvu za privremenu upotrebu, što znači da se molitve za monarha koje se obično izgovaraju u nedjeljnim službama, pa čak i pjesme, mogu brzo prilagoditi novom kralju.

Kraljevsko oružje

Poznati kraljevski grb, koji prikazuje lava i jednoroga koji stoje uz štit, naširoko se koristi u vladinim prostorijama i uredskom materijalu, a svaka bi promjena bila skupa, ali možda neće biti potrebna. Oružje bi se moralo promijeniti ako novi monarh odluči uključiti i Wales na štitu.

Kraljevski nalozi

Kraljičin kraljevski nalog trenutno se odnosi na više od 600 tvrtki koje imaju povijest opskrbe kraljevskog kućanstva. Brendovi koji uživaju u korištenju kraljičinog grba na svojim marketinškim materijalima su Steinway klavire, Jordans žitarice, Gordon’s gin i Swarovski draguljarije kao i vodoinstalatere, proizvođače ograda te inženjere zvuka.

Nakon smrti kraljice svi oni mogu izgubiti svoj status, osim ako im njezin nasljednik ili drugi član kraljevske obitelji ne izda novi nalog. To se možda neće dogoditi brzo. Kada je princ Philip umro, nositelji njegovog kraljevskog naloga dobili su dvije godine odgode. Novi monarh mogao bi odlučiti prilagoditi kriterije koje treba ispuniti da bi postao nositelj kraljevskog naloga, na primjer povećanjem naglaska na održivosti.

Poštanski sandučići i marke

Malo je vjerojatno da će poštanski pretinci Royal Mail-a s kraljevskom šifrom kraljice Elizabete biti uklonjeni. Neki sa šifrom kralja Georgea VI i danas su u upotrebi, 70 godina kasnije. Pošta će, međutim, promijeniti marke, s profilnom slikom novog monarha.

Zakletve vjernosti

Zastupnici ne smiju sjediti u Donjem domu, govoriti u raspravama, glasovati ili primati plaću osim ako se zakunu na vjernost kruni. Od 1952. formulacija glasi: “Ja (ime člana) prisežem svemogućim Bogom da ću biti vjeran i biti istinski odan Njezinom Veličanstvu Kraljici Elizabeti, njezinim nasljednicima i nasljednicima, u skladu sa zakonom. Tako mi Bog pomogao.” Zastupnici će morati položiti novu prisegu njezinom nasljedniku.

Od novih britanskih državljana također se traži da se zakunu na "istinsku odanost Njezinom Veličanstvu Kraljici Elizabeti Drugoj, njezinim nasljednicima i nasljednicima", a Ministarstvo unutarnjih poslova to će vjerojatno promijeniti.

Commonwealth

Kraljičina smrt je neizvjestan trenutak za neke zemlje britanskog Commonwealtha, od kojih 14 zemalja priznaje monarha kao svog šefa države. U mnogim slučajevima njihovi ustavi navode da je kraljica, konkretno, šef države. U tim će zemljama ustave trebati izmijeniti kako bi se to sada odnosilo na njezinog nasljednika. U zemljama kao što su Jamajka, gdje postoji jak republikanski pokret, i Belize, ove ustavne promjene također će zahtijevati referendum, smatraju stručnjaci Commonwealtha.

Očekuje se da bi to mogao biti trenutak političke opasnosti za novog monarha, koji bi se, nakon što je Barbados postao republika 2021., mogao suočiti s gubitkom još jednog istaknutog dijela karipskog Commonwealtha. Također će se vjerojatno pojaviti pitanja u zemljama kao što su Papua Nova Gvineja, Salamunovi Otoci, Tuvalu, Antigva i Barbuda, Bahami, Grenada, Sveti Kitts i Nevis, Sveta Lucija i Sveti Vincent i Grenadini, prenosi Index.hr.

Kraljičino ime također je u bezbroj drugih zakona koji će zahtijevati preinaku, što nije ni jednostavan ni jeftin proces, posebno za manje zemlje koje nemaju svoje zakonodavce. Među ustavnim monarhijama Australija, Kanada i Novi Zeland imaju mjere prema kojima novi monarh automatski postaje šef države.

  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: BBC YouTube
  • Objavljen: 09.09.2022 09:19
  • Posljednja izmjena: 09.09.2022 09:18

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.