Prenatalna izloženost spolnim hormonima, poput testosterona i estrogena, može igrati ključnu ulogu u oblikovanju sklonosti prema određenim ponašanjima, uključujući konzumaciju alkohola. Prema istraživanju objavljenom u American Journal of Human Biology, omjer duljine prstenjaka (četvrti prst) i kažiprsta (drugi prst) pruža informacije o razini izloženosti tim hormonima u maternici.
Istraživanje, koje je provedeno među studentima Medicinskog fakulteta u Lodzu, uključivalo je 169 žena i 89 muškaraca, a pokazalo je da osobe s duljim prstenjakom u odnosu na kažiprst imaju veće rezultate na AUDIT testu, što ukazuje na veću sklonost konzumaciji alkohola. Ovaj efekt je bio izraženiji kod muškaraca nego kod žena.
Zanimljivo je da studije provedene u Europi i Aziji pokazuju slične rezultate, osobito kod osoba s ovisnošću o alkoholu, koje često imaju znatno duži prstenjak u odnosu na kažiprst. Osim što je povezan s navikama konzumacije alkohola, ovaj omjer prstiju ima i pozitivne aspekte – povezuje se sa zdravim srcem te boljim rezultatima u sportovima poput trčanja, nogometa i košarke.
Objava na Facebook profilu ističe kako je ovo istraživanje zanimljivo ne samo zbog svoje povezanosti s navikama, već i zbog uvida u rani razvoj i biološke procese koji nas oblikuju.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.