Iako Dubrovnik, kako bi se moglo kazati, 'leži na rijeci', mnogi građani smatraju da se vodom loše gospodari, posebice unutar vodoopskrbne mreže, u kojoj, prema nekim podacima, dolazi do rasipanja vode zbog dotrajalih cijevnih sustava, i to u gotovo 50 posto!
Direktor Vodovoda Pero Mišković detaljno nas je uputio u problematiku cijevnog sustava u Dubrovniku, ističući kako je riječ o kompleksom i zahtjevnom procesu.

Pero Mišković
„Teško je reći koliko je u postotku starih cijevi, to jest onih cijevi koje sadrže azbest ili su pravljene od PVC-a, ali kontinuirano ih zamjenjujemo“, pojasnio je Mišković te dodao kako cijevi imaju predviđen rok trajanja od 40 godina, a amortizacija je 20 godina.
„Istina je da je loš odnos između starih i novih cijevi, svugdje gdje je moguće mijenjamo, tako smo mijenjali cijevi na Ilijinoj glavici i u Gružu, to su bila dva veća projekta u zadnje vrijeme, a trenutno mijenjamo cijevni sustav u Stonu, Žuljani i Župi dubrovačkoj. Teško je govoriti o nekom planskom radu, trudimo se sudjelovati u projektima, koristimo investicijske projekte i Grada Dubrovnika i susjednih općina“, pojasnio je Mišković.
Kada se sve stavi na papir, pa području djelovanja dubrovačkog Vodovoda u idućih pet godina treba zamijeniti 150 kilometara cijevi.
„Cijena ovakvih investicija, ukoliko je riječ o novom projektu je između tisuću do tri tisuće kuna po metru, dok su rekonstrukcije u cjenovnom razredu od petsto i tisuću i pol kuna po metru. Osim financijske uštede, sudjelovanje u projektima s partnerima i jedinicama lokalne uprave i samouprave štedi i vrijeme, kao i potrebni administrativni rad“, smatra Mišković.
Pa ako se uzme ovih 150 kilometara koje treba zamijeniti, te se kao prosječna cijena uzme 1000 kuna, dolazi se do impozantne brojke od 150 milijuna kuna koje je nužno uložiti u cijevi.
"Riječ je o velikim novcima, postoji koordinacija Vodovoda s HEP-om i T-com-om kako bi i mi sudjelovali kada oni kopaju, kako bi se izbjegle situacije da se ista ulica u par mjeseci kopa više puta“, pojasnio je Mišković.
A do nekih boljih i financijski lukrativnijih vremena, ostaje za čekati…
Ana Pavlović/Portaloko.hr