POŽEGA, 7. ožujka 2011. - Prosvjedi seljaka, koji su bili najavljeni za 1. ožujka, pa odgođeni zbog poziva predsjednika Ive Josipovića 3. ožujka, krenuli su, kako je najavljeno, u 11 sati, budući da ih nisu primili ni premijerka Jadranka Kosor ni ministar poljoprivrede Petar Čobanković, koji je prosvjednike telefonski pokušao odgovoriti od prosvjeda, no na kraju je najavio svoj dolazak na razgovor sa seljacima sutra u 18 sati.
Situacija se već zahuktala u Požeško-slavonskoj županiji, a kraj Kutjeva gotovo sto traktora blokira prometnice koje vode prema Našicama, Slavonskom Brodu i Požegi.
U Varaždinu je dvadesetak traktora blokiralo državnu cestu D2 kraj mjesta Poljanec, a promet iz Ludbrega prema Varaždinu odvija se zaobilaznim pravcima.
Uskoro bi im se trebali pridružiti i nezadovoljni seljaci iz Virovitičko-podravske, Bjelovarsko-bilogorske, Koprivničko-križevačke i Zagrebačke županije. Nakon toga će se prosvjed lančano širiti na ostale županije, pa se tako u utorak očekuje i blokada cesta u Vukovarsko-srijemskoj te Osječko-baranjskoj županiji.
Time će preko tisuću traktora blokirati prometnice u osam hrvatskih županija - i ovog puta ne namjeravaju popustiti dok im se ne ispune svi zahtjevi.
"U prosvjed nismo krenuli 1. ožujka, kako je predviđeno, jer smo 3. ožujka bili na razgovoru kod predsjednika Josipovića koji nam je dao potporu u našim zahtjevima. Tom su razgovoru trebali biti nazočni i premijerka Kosor i ministar Čobanković, no oni se nisu ni pojavili u Banskim dvorima. Otišli smo stoga i na Markov trg, no ni tamo nitko nije imao vremena da nas primi i sasluša. Odlučili smo se zato ponovo izaći na ceste, te prosvjedom izboriti svoja prava," kazao je za
tportal predsjednik koordinacije udruga seljaka Slavonije i Baranje Dragutin Dukić.
Seljaci imaju dogovor s policijom da propuštaju izvanredne slučajeve kao što su vozila hitne i interventnih službi i autobuse s djecom.
Čobanković: Najbolje vrijeme za poljoprivredu je upravo sad!Ministar poljoprivrede Petar Čobanković izjavio je kako ne vidi razloga za prosvjede seljaka, jer su trenutne okolnosti poslovanja u poljoprivredi, uz iznimku svinjogojstva, vrlo povoljne zbog visokih cijena osnovnih poljoprivrednih proizvoda.
Ministar kaže da je u stalnoj komunikaciji s poljoprivrednicima i da s njima razgovara o njihovim zahtjevima te da nije točno da ih nije želio primiti. Naglasio je kako je riječ o par prosvjeda te kako je činjenica da na tri lokacije prosvjeduje oko 70 prosvjednika.
"Ne shvaćam zbog čega se prosvjeduje. Nije ništa neuobičajeno, od 2004. godine imamo ovakav tempo isplate poticaja za proljetnu sjetvu. U prva dva mjeseca ove godine uspjeli smo isplatiti više nego lani, a za treći mjesec imamo dobru najavu iz Ministarstva financija, pa ne vidim uopće razloga za prosvjed", rekao je Čobanković te dodao da je vjerojatno riječ o općoj prosvjedničkoj psihozi.
Na pitanje koliko su realni zahtjevi seljaka za smanjenjem kamata i otpisom dugova, odgovorio je protupitanjem je li onda pošteno ići još u bilo kakve intervencije u kamatama ako je za svaku investiciju ostvaren povrat investicijske potpore za kapitalna ulaganja i jednostavne investicije od 40 posto ukupne investicije, a za složene investicije 50 posto.
"I po poticajima i cijenama poljoprivrednih proizvoda, vremena su dobra za poljoprivredu", zaključio je Čobanković, uz napomenu da su jedini koji bi imali razloga prosvjedovati svinjogojci koji ne mogu podmiriti troškove zbog niske otkupne cijene svinja.
Prema najnovijem dogovoru, u utorak u 8 sati ujutro Čobanković će doći u Ferovac, gdje od danas u 11 sati prosvjeduju seljaci s traktorima i ostalom mehanizacijom zbog teškog stanja u agraru, izvijestio je poslije podne Dragutin Dukić, predsjednik Koordinacije seljačkih udruga Slavonije i Baranje.
Seljaci imaju devet zahtjeva:1. Isplatu svih poticaja do 31. ožujka u maksimalnom iznosu od 2250 kuna, za što je, kako tvrdi Dukić, potrebno osigurati oko milijardu i 600 milijuna kuna.
2. Smanjenje cijena zakupa poljoprivrednog zemljišta te da se ona izjednači s cijenom zakupa u koncesiji. Naime, cijena zakupa zemljišta koju trenutačno plaćaju seljaci je i do deset puta viša od one koju plaćaju pravne osobe koje su poljoprivredno zemljište uzele u koncesiju.
3. Smanjenje cijena plavog dizela na četiri kune te smanjenje cijena repromaterijala u poljoprivrednoj proizvodnji.
4. Hitnu isplatu zaostalih kapitalnih ulaganja za 2008. i 2009. godinu, za što je potrebno osigurati oko milijardu kuna.
5. Hitnu legalizaciju objekata u poljoprivrednoj proizvodnji.
6. Izradu i donošenje strategije u RH po hitnom postupku. Time bi se, između ostalog, smanjio uvoz, zbog kojega je, kako ističe Dukić, na policama trgovina svega 30 posto domaćih i čak 70 posto uvoznih prehrambenih proizvoda.
7. Poticajna sredstva ne mogu biti predmet ovrhe, a upravo je to, tvrdi Dukić, omogućio novi Zakon koji je stupio na snagu 1. siječnja ove godine.
8. Prolongiranje referentne godine. Budući da se zna da Hrvatska neće ući u EU 2012. godine, u Koordinaciji smatraju da nije nužno da ova 2011. bude referentna godina.
9. Da komercijalne i poslovne banke snize kamatne stope na kredite, te ih svedu na razinu stopa u EU.
(PortalOko, Foto: Danijel Soldo/Cropix)
Gospari.hr
Gospari.hr
Gospari.hr