Ostali su im troškovi, kako sami kažu, iz prošlog života, dok je Nora bila zdrava: otplaćuju kredit, a Ivica Šitum je na teret poreznog duga dužan s kamatama više od 180 tisuća kuna, ali to bi, kaže, uskoro trebalo otići u zastaru jer ga ne mogu otplatiti. No, ipak su se odlučili na financijski zahtjevnu sudsku bitku s Udrugom Hrabro dijete za više od četiri milijuna kuna koliko je ostalo od same akcije na računu te udruge, ekskluzivno donosi
Jutarnji list.Kažu da to čine kako članovi Udruge ne bi okaljali ime njihova djeteta te novcem prikupljenim za liječenje djece financirali vlastite poklone, putovanja i kazne, što je financijskim vještačenjem u tom sudskom sporu utvrđeno da su radili. Jer, tek su u postupku na sudu roditelji uspjeli dobiti na uvid sve uplate, pa i isplate s računa same Udruge, iz kojih se vidjelo da je novac zaista bio trošen nenamjenski. Ministarstvo financija im je savjetovalo da pokrenu tužbu, jer kako nisu bili stranka u postupku, nisu imali pravo uvida.
Dok smo mi bili u Americi, s računa su 41 put podizali novac u gotovini, a nemojmo zaboraviti da novac prikupljen za Enu Šarac djevojčica nikad nije dobila”, ističe Međutim, ono što nisu znali roditelji Nore Šitum jest da poreznici tada nisu češljali samo račune Udruge, nego su provjeravali i bankovni žiroračun Norine majke.
Izvješće Ministarstva
Upravo na taj račun, otvoren u Privrednoj banci 1. veljače 2013. godine, na samom početku akcije, sjedao je novac koji su građani uplaćivali za liječenje sve dok se nije uključila Udruga koja je preuzela prikupljanje novca. Udrugu su, kažu, uključili u akciju kad su shvatili da tvrtke ne mogu donirati fizičkim osobama.
“U periodu od 1. veljače do 26. studenoga 2013. priljev na privatni račun Atanasovske iznosio je 4,729.547,52 kune. Gospođa Atanasovska je 6. veljače na račun Udruge prebacila iznos od 3,821.819,74 kune”, navodi se u izvješću Ministarstva financija, proslijeđenom Državnom odvjetništvu u prosincu 2013. godine. Njime Ministarstvo izvještava Državno odvjetništvo o obavljenom proračunskom nadzoru u Udruzi te ih “moli da ih obavijeste o poduzetim radnjama iz DORH-ove nadležnosti te da im daju upute za daljnje postupanje”. Krajem 2013. najveća humanitarna akcija u Hrvatskoj dosad, “Nora Fora - Hrabri lav”, pretvorena je u bitku za milijune. Nažalost, gotovo osam milijuna kuna, koje su građani prikupili, nije spasilo život djevojčici. Na računu je ostalo nešto više od četiri milijuna kuna koji su postali plijen do kojega žele doći: roditelji Đana i Ivica Šitum, čelnici Udruge, pa i mnoge obitelji s bolesnom djecom.
Tekst u cijelosti pročitajte
OVDJE.