Tehnologija i čovjek

Najkompleksniji simulator mozga (VIDEO)

Simulator nazvan Spaun simulira 2,5 milijuna neurona koji su grupirani kako bi oponašali određene funkcije ljudskog mozga. Istraživači najavljuju kako u budućnosti žele omogućiti Spaunu da sam uči nove mogućnosti, bez da je prije programiran za njih.

Najkompleksniji simulator mozga (VIDEO)
Skupina neuroznanstvenika i softverskih inženjera na sveučilištu Waterloo u Kanadi tvrdi kako su razvili do sada najkompleksniji model za simulaciju ponašanja ljudskog mozga.

Simulirani mozak, nazvan Spaun (Semantic Pointer Architecture Unified Network), "izvršava" se na superračunalu, ima i digitalno oko koje koristi za vizualni ulaz, robotsku ruku kojom crta svoje odgovore, a može proći osnovne elemente na testu inteligencije.
Spaun simulira 2,5 milijuna neurona koji su grupirani kako bi oponašali određene funkcije ljudskog mozga, što mu omogućuje izvršavanje osam različitih zadaća, poput kopiranja crteža, računanja, odgovaranja na pitanja i donošenja određenih zaključaka.

Cijeli sustav pokušava što više simulirati ponašanje ljudskog mozga, odnosno vizualne podražaje analizira simulirani talamus, podaci su pohranjeni u neuronima, a zatim bazalna ganglija prosljeđuje zadatak dijelu mozga koji je odgovoran za njegovu obradu.
Sva ta obrada je napravljena na fiziološki točan način, sa simuliranim naponima i neurotransmiterima.
Simulirana su i ograničenja ljudskog mozga, poput problema s pohranom više od nekoliko informacija u kratkotrajnu memoriju.

Kako prenosi bug.hr istraživači najavljuju da u budućnosti žele omogućiti Spaunu da sam uči nove mogućnosti, bez da je prije programiran za njih, odnosno da sam može presložiti raspored i veze među simuliranim neuronima.
Više informacija može se vidjeti u priloženim video zapisima.





  • Autor: bug.hr
  • Foto: bug.hr
  • Objavljen: 03.12.2012 21:15
  • Posljednja izmjena: 03.12.2012 21:16
Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.