Dio divljeg odlagališta uz put prema Osojniku koje se nalazi na zemljištu izvjesnog Nikše Radulovića - Raduke, je već bilo sanirano. Grad Dubrovnik je za čišćenje uložio tri milijuna kuna do 2008. godine, no odmah nakon sanacije nastavilo se s ilegalnom djelatnosti na nesaniranom dijelu.
Komunalni redari su već nakon nastanka deponija obavijestili Višu inspektoricu Sanju Žuvelu iz Odsjeka inspekcijskog nadzora zaštite okoliša, Uprave za inspekcijske poslove Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva te je pokrenut prekršajni postupak.
Kako je završilo s Konstruktorom?Isto je učinjeno i s deponijem uz potok
Slavjan gdje je komunalno redarstvo utvrdilo da je iskop odložila tvrtka Konstruktor prilikom izvođenja radova u luci te je Inspektorica Žuvela temeljem prijave Grada Dubrovnika pokrenula postupak.

'Saniranje odlagališta je u nadležnosti Ministarstva zaštite okoliša te im se stoga treba obratiti oko predviđene dinamike izvođenja sanacija, budući da sukladno propisima oni to mogu napraviti, a troškove naplatiti od vlasnika zemlje ili se uknjižiti na zemlju zbog naplate troškova sanacije,' poručili su iz Grada Dubrovnika.
Prema važećim zakonima i Pravilnicima otpad se ne može predati osobama koje nisu ovlaštene skupljati otpad, a jedinice lokalne samouprave dužne su odrediti lokacije za skupljanje otpada. Za lokacije koje su u manjoj mjeri opterećene građevinskim otpadom komunalno redarstvo daje nalog vlasniku zemlje ili počinitelju da sanira odlagalište. Ako je počinitelj nepoznat, a površina javna, sanacija se obavlja o trošku Grada što je u više navrata i lokacija do sada i napravljeno, tvrde iz Grada.
Za legalno odlagalište čeka se suglasnost Hrvatskih vodaU Gradu Dubrovniku su odabrane dvije potencijalne lokacije na širem području Osojnika za gospodarenje građevinskim otpadom u skladu sa Županijskim prostornim planom. Radi se o parcelama Vlaha Violića i Iva Kneza. Predana je dokumentacija za dobivanje građevinskih dozvola za što je postupak u tijeku u skladu s propisanom procedurom. Iako su te lokacije primjerene namjeni za odlaganje otpada te su u skladu s prostornim planom, Hrvatske vode još uvijek nisu dale suglasnost, o čemu ovisi ishod postupka. Potrebno je napomenuti kako su vlasnici zemljišta svoju ponudu dali prije više od dvije godine.
Grad Dubrovnik je također u studenom 2011. nabavio mobilnu kameru za nadzor divljih odlagališta otpada po cijeni od osam tisuća kuna, te će pojedinci i tvrtke koji budu zatečeni pri neovlaštenom odlaganju otpada prema Odluci o gradskom komunalnom redu platiti kaznu od dvije do deset tisuća kuna.
Građani se pozivaju da sumnjiva i neovlaštena odlaganja komunalnog ili građevinskog otpada prijave na besplatni telefon 0800 20 30 20 ili e-mail komunalno@dubrovnik.hr kako bi komunalno redarstvo izvršilo očevid i pokrenulo potrebne postupke koji dovode do sankcioniranja počinitelja i saniranja terena.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.