LIJEČNICI ISPRAZNILI ČEKAONICE

Nema više kuc-kuc i dajte mi potvrdu – u Dom zdravlja prvo se treba naručiti

Dio obiteljskih liječnika počeo je s novom organizacijom rada - kronični bolesnici naručuju se mailom i dolaze u točno dogovoreno vrijeme, hitni se primaju odmah.

Nema  više  kuc-kuc  i dajte  mi potvrdu – u  Dom  zdravlja  prvo  se treba naručiti
Početak je radnog vremena, točno 13 sati, a u čekaonici obiteljskog liječnika dr. Ivice Cvetkovića u samoborskom Domu zdravlja – nikoga. Prazna čekaonica, tako rijetka slika u ovim ordinacijama jučer je bila činjenica.

Standardne gužve, višesatno čekanje i nervoza svakodnevica su većini obiteljskih liječnika koji su 1. rujna krenuli s organiziranom (i najavljenom) akcijom “20 minuta”. Riječ je, podsjetimo, o novoj organizaciji rada prema kojoj će svakom pacijentu posvetiti 20 minuta, koliko im kaže i standard, što u praksi znači da će kroz njihovu ordinaciju dnevno proći maksimalno 40 pacijenata, piše Večernji.

Bila je to vijest koja je izazvala reakcije sa svih strana, pa i onu tehničkog ministra zdravlja dr. Darija Nakić koji je ovakvu odluku primaraca nazvao štrajkom. No, oni su kao struka definirali koje slučajeve hitno primaju, a za sve ostale utvrdili pravila ponašanja.

Tako je i kod liječnika s početka teksta, koji  je u praksi pokazao zašto uporno ponavljaju da je “20 minuta” briga, a ne zakidanje pacijenata. U prvom satu radnog vremena dr. Cvetković primao je pozive pacijenata, dotad je već pregledao svoj službeni e-mail na koji su mu pacijenti javili bez koje su terapije za kronične bolesti ostali, odnosno za koje lijekove im je potreban recept.

 – Ovo je upravo suprotno smanjivanju prava pacijentima jer će pacijent dobiti svoje vrijeme, a ne ga gubiti čekajući ispred ordinacije. Ovdje će se osjećati čovjekom jer mu se možemo posvetiti. A hoće li to biti deset ili 20 minuta, bit će koliko mu je potrebno i zato moramo imati definirano vrijeme. Ne može kuc-kuc i dajte mi potvrdu. Naručite potrebnu potvrdu u definirano vrijeme i bit će vam rečeno kada ćete točno doći po nju. I nitko ne čeka jer taj administrativni dio posla sestra i ja radimo za naše fiktivne pauze – opisuje dr. Cvetković, čija ordinacija ima više od 2100 pacijenata.

Između odgovora na pozive pacijenata u računalu vidi tko mu je naručen. Kao pravi obiteljski liječnik zna puno više od trenutačne dijagnoze svojih pacijenata, poznaje ih ponaosob, neke i više desetljeća, zna njihove trenutačne probleme, okolnosti u obitelji itd. I stoga  govori kao iz rukava tko je za što naručen, ali dodaje i da s njegovih vrata nitko neće biti vraćen.

 – Naravno da hitne pacijente primamo i primat ćemo odmah tko god dođe. Ali ako mi dođe s bolnim grlom, ja ću ga pogledati isti dan, samo će pričekati prvi slobodan termin jer imam organizirano radno vrijeme.
Iz prakse govorim da je u prosjeku jedan slučaj dnevno hitan – opisuje dr. Cvetković dodajući koliko je u ovakvoj organizaciji rada važna uloga medicinske sestre. S najavom “20 minuta”, među ostalim, moglo se čuti upravo glasno negodovanje na to jer će sestre raditi trijažu pacijenata.

 – Ako nemaš sposobnu, educiranu sestru i ne djelujete kao tim, onda ovih “20 minuta” kao ni išta drugo neće zaživjeti i sve pada u vodu. Ako ne učiš i nisi u tijeku, ne možeš ni raditi, naša je edukacija strašno važna. Moja je sestra Marija sjajna i stalno se educira – jasan je dr. Cvetković.

'Pacijente sigurno nitko neće vraćati s vrata'

Koliko je ordinacija obiteljske medicine 1. rujna počelo s praksom “20 minuta”, podatak nije poznat jer akcija nije obvezujuća.

Predsjednica Koordinacije hrvatske obiteljske medicine dr. Vikica Krolo poručuje da će ovaj način rada preuzeti svi obiteljski liječnici koji žele dobro i pacijentima i sebi.

Obiteljski liječnici međusobno komuniciraju o prvim učincima akcije i redom javljaju o manjem broju pacijenata, odnosno posvećenijem radu onima kojima su potrebniji u svojim ordinacijama.

Redom će istaknuti i zahvalnost na razumijevanju pacijenata, a zasigurno nigdje liječnik nije niti će se držati pravila “20 minuta” na način da 41. pacijenta vrati s vrata, poručila je dr. Ljiljana Ćenan, obiteljska liječnica iz Ivankova.
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Nikša Grljević/PortalOko.hr
  • Objavljen: 02.09.2016 17:04
  • Posljednja izmjena: 02.09.2016 19:48

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.