
Desnu stranu mozga koristimo i kada smišljamo laži, ali pogled u desno ne mora uvijek da znači da sugovornik laže, već i da ne zna odgovor na pitanje ili samo hipotetski priča, nagađa.
Pogled udesno – vaš sugovornik nešto nagađa, kreira, smišlja ili laže, “priča vam priču”. Uzmite u obzir i da je to očekivano usmjeren pogled kada se djeci pričaju bajke ili izmišljaju priče.
Pogled uljevo – prisjećanje, podsjećanje, korištenje memorije. Ovdje se ne dovodi u pitanje istinitost tvrdnji vašeg sugovornika (mogu jedino da budu netočne).
Pogled uljevo i dolje, vjerovatno želi da dođe do zaključka, priča sam sa sobom.
Pogled udesno i gore – vizualna imaginacija, smišljanje ili laganje. Ovo može biti signal da nema odgovor na vaše pitanje, već ga upravo smišlja. Ovo je problem ukoliko se u odgovoru traže činjenice.
Pogled udesno i bočno – zamišljanje tuđeg odgovora. Ovdje je vjerovatno slučaj da vaš sugovornik pokušava da se sjeti ili da zamisli što bi na pitanje ili temu rekla neka druga osoba (možda njegov pretpostavljeni).
Pogled udesno i dolje – ispituje svoje osjećje.
Pogled uljevo i gore – prisjeća se činjenica ili slika i događaja, kopa po memoriji.
Pogled uljevo i bočno – pokušava se prisjeti što je rekao neko drugi.
Pogled uljevo i dolje – ispituje činjenice koje ima, priča sam sa sobom.
Oči u oči kada govori – iskrenost. Iako, ima vještih govornika koji znaju za značenje ovakvih signala, pa će vas lagati i gledati direktno u oči.
Oči u oči kada sluša – pažljivo sluša, zainteresiran je, a možda mu se sviđate.
Širom otvorene oči – zainteresiran je, privlačni ste mu, poziv. Ovo je izraz lica koji želi dobrodošlicu. Tipičan izraz lica žene koja nudi brigu, zaštitu, ljubav. Pogled koji se upućuje djeci.
Trlja oči – ne vjeruje vam, uznemiren je ili mu je dosadno i mogao bi da spava od umora. Ako je trljanje jednog ili oba oka praćeno dugim spuštanjem kapaka, u pitanju je umor.
Kapci gore, pogled na gore – frustracija, bijes, ogorčenje (traži pomoć od nebesa).
Proširene zjenice – ovo je znak sviđanja, privlačnosti, često i seksualne želje.
Često treptanje -uzbuđenje, ali i pritisak. Čovjek u minuti prosječno trepne 6-20 puta, ali u ovom slučaju može čak i do 100 puta. Često treptanje nije uvijek siguran znak da sugovornik laže.
Kratko podizanje obrva – pozdrav, odobravanje, priznanje, zahvalnost. Kada obrve duže stoje podignute, osoba se plaši i iznenađena je.
Namigivanje – signal osobne prirode kada se želi sa drugim podjeliti šala ili tajna, ali i muško udvaranje pogotovo ako je praćeno pucketanjem jezika. Ovo nikako nije poslovan govor tijela.
Očima možete svog sagovornika opustiti samo jednostvnim i dobronamjernim “cakljenjem”. Ovakvi signali će ga sigurno navesti da mu se svidite.
Prijateljski i poslovno. Ipak, ovo “cakljenje” izbjegavajte na svečanim skupovima. U svakodnevnoj komunikaciji ovakav signal može da razbije led i da vas predstavi kao prijateljski nastrojenu osobu u kojoj se krije neko duhovit. Pazite da ovakva neverbalna komunikacija ne prijeđe u namigivanje, što nikako nije poslovno.
Pravilo broj jedan je da nikada ne zurite u sugovornika niti da gledate unaokolo, jer će ga i jedno i drugo dovesti u neprijatnu situaciju.
Kolutanje očima ne dolazi u obzir čak i kada vaš sugovornik zaista priča gluposti.
Vaše nezadovoljstvo u ovom slučaju neće proći neotkriveno.