U ovom trenutku 75-85 posto mladih želi napustiti Hrvatsku, a najčešća odredišta su Kanada, SAD, Australija, Njemačka, Austrija i Švedska.
Po procjenama Svjetske banke migracijska stopa visokoobrazovanih građana u Hrvatskoj iznosi nevjerojatnih 29,4 posto! Upravo naša zemlja ima najveći migracijski postotak među državama u ovom dijelu Europe, otkriva
Glas Istre.
Šokantni su to podaci koje je iznio prof. dr. sc.
Božo Skoko na tribini ‘
Identitet i imidž Hrvatske u svijetu i doprinos hrvatske dijaspore’, nedavno održanoj na Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli, u povodu 10. obljetnice djelovanja ovdašnje Hrvatske matice iseljenika.
'Za razliku od starih valova emigracije, sada je riječ uglavnom o visokoobrazovanim ljudima, što je golemi gubitak za zemlju koja želi ostvariti rast i razvoj, jer upravo takvi ljudi, u čije smo obrazovanje mnogo uložili, mogu dati najveći doprinos razvoju svake naše regije i cijele zemlje. Nažalost, već svaki treći Hrvat s diplomom u ruci svoje znanje i talente poklanja nekoj drugoj državi, jer ih ovdje očito ne trebamo. Hrvatska je druga u Europi, odmah nakon Španjolske, po stopi nezaposlenosti mladih. Na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje evidentirano je oko 110.000 nezaposlenih do 24 godine starosti. Imamo 40-postotnu stopu nezaposlenosti osoba između 20 i 35 godina. Istraživanja pokazuju da u ovom trenutku gotovo 80 posto mladih želi napustiti Hrvatsku jer ovdje vladaju besperspektivnost, ‘cijeđenje’ sve siromašnijeg naroda te sveopće nesnalaženje onih koji su izbore dobili obećanjima da će nam biti bolje', otkrio je Skoko u razgovoru za Glas Istre.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.