Nesporna je činjenica da je u Crnoj Gori u proljeće 1992. godine izvršen zločin deportacije u kojemu je stradalo najmanje 66 izbjeglica bošnjačke nacionalnosti iz BiH, navodi se u inicijativi. Konstatirajući da crnogorsko pravosuđe tek treba utvrditi individualnu kaznenu odgovornost za taj zločin, jedan od pokretača inicijative, istraživač kršenja ljudskih prava, Aleksandar Zeković, kaže da bi se spomen-obilježje trebalo postaviti pred policijskom postajom u Herceg-Novom, jer je to, kako tvrdi, snažna poruka 'svim pripadnicima policijske organizacije da odbiju izvršavati ona naređenja koja su u vezi sa ratnim zločinima i koja doprinose ozbiljnim kršenjima ljudskih prava'.
U Herceg-Novom se početkom devedesetih nalazio sabirni centar, iz kojega su uhićene izbjeglice deportirane snagama Radovana Karadžića, a kasnije uglavnom ubijene u zatvoru u Foči. Vlada u Podgorici je priopćila kako će podržati ovu inicijativu.
Državni zločin!
Međutim, pozivajući se na dokumente Vrhovnog savjeta obrane tadašnje Savezne republike Jugoslavije (SRJ) nezavisni podgorički tjednik 'Monitor' je objavio da je vlada premijera Mila Đukanovića i početkom 1994. godine deportirala vlastima u RS izbjeglice iz BiH, koje su utočište pronašle u Crnoj Gori. Naime, u toj zemlji su izvršene prisilne moblizacije Srba, građana BiH, koji su u Crnoj Gori imali status izbjeglica. Dakle, Bošnjaci su 1992. godine poslani u smrt na zahtjev Radovana Karadžića pod izgovorom 'razmjene', a izbjeglice Srbi zbog 'vojne obveze'!
Crnogorski čelnici koji su svjedočili u istrazi o zločinu deportacija iz 1992. godine, kazali su da se radi o 'državnoj, a ne o pojedinačnoj pogrešci'. Viši sud u Podgorici nedavno je oslobodio devetoricu bivših visokih funkcionera crnogorske policije koji su bili optuženi za taj zločin. Crnogorsko tužiteljstvo najavilo je da će uložiti žalbu na tu presudu.
Zastupnik u crnogorskom Parlamentu opozicijskog 'Pokreta za promjene', Koča Pavlović, je za DW kazao kako je sada definitivno jasno da su za taj zločin krivi tadašnji predsjednik i premijer Crne Gore, Momir Bulatović i Milo Đukanović. 'Potpuno je nesporna njihova odgovornost i krivnja, i nadam se da ćemo brzo dočekati da se provede jedan pošten i fer sudski postupak u kojem će se konstatirati njihova krivnja za to što se događalo deportiranim Bošnjacima', rekao je Pavlović.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.