Politika

Nova pljuska žrtvama Vukovara: 'Nevjerojatno je i skandalozno da premijer ne zna za 460 nestalih'

"Možda ću biti nekome dosadan, ali zakon se mora provoditi. Zakon može biti dobar, manje dobar, loš, nesmotren, loše izbalansiran, ali se mora provoditi. Prvi put sam doznao i da se tijekom popisa nisu prebrojavale nestale osobe, a njih je u Vukovaru 460. To smatram pogrešnim kakav god to statistički utjecaj imalo.", rekao je premijer.

Nova pljuska žrtvama Vukovara: 'Nevjerojatno je i skandalozno da premijer ne zna za 460 nestalih'
Nakon dugo tvrdoglavljenja i bahaćenja premijer Zoran Milanović nedavno je ipak popustio kako to obično s njim i biva. Sjeo je za stol s članovima Stožera za obranu hrvatskog Vukovara. Sjedili su oni tako za stolom četiri sata, no nikakav veliki dogovor nije donesen, ali prvi koraci su učinjeni, reče premijer nakon sastanka. Stožer je premijera upoznao s raznim stvarima u gradu. Na sastanku se raspravljalo o cjelokupnoj situaciji te o krivotvorenom popisu stanovništva. Milanović je nakon druženja sa članovima Stožera potvrdio da se policija sklanja s ulice na njegovu odgovornost. Iz cijelog tog druženja isplivala je jedna intrigantna rečenica koja je, po svemu sudeći, u javnosti puštena da prođe tek tako. "Možda ću biti nekome dosadan, ali zakon se mora provoditi. Zakon može biti dobar, manje dobar, loš, nesmotren, loše izbalansiran, ali se mora provoditi. Prvi put sam doznao i da se tijekom popisa nisu prebrojavale nestale osobe, a njih je u Vukovaru 460. To smatram pogrešnim kakav god to statistički utjecaj imalo.", rekao je premijer.

"Nevjerojatno je, skandalozno i u najmanju ruku čudno da premijer ne zna da 460 nestalih Vukovaraca nije uvedeno u popis stanovništva. Dužnost premijera je da to zna i čudno je u potpunosti što za takvo nešto ne zna", smatra Igor Peternel, potpredsjednik Hrvatskog helsinškog odbora. Na ovo znanje, odnosno neznanje, reagirao je i Državni zavod za statistiku pa kažu kako se nestale osobe, pa tako ni one s područja Vukovara prilikom popisa stanovništva ne uključuju u ukupni broj stanovnika određenog naselja ako je od njihova nestanka prošlo više od godinu dana.

"U skladu s metodološkim uputama, nestale su se osobe popisivale kao stalni stanovnici naselja u kojem su živjele do trenutka nestanka, a privremeno su odsutne. Metodološki, te osobe nisu uključene u ukupni broj stanovnika određenog naselja ako je od dana njihova nestanka proteklo više od 12 mjeseci. Sve nestale osobe popisane su na isti način, bez obzira na to jesu li nestale prije, u tijeku ili nakon rata", navode u DSZ-u.

Iz DSZ-a također poručuju kako se u skladu s međunarodnim standardima u popisu 2011., za definiranje ukupnog stanovništva primjenjuje koncept uobičajenog mjesta stanovanja uz vremensko ograničenje od 12 mjeseci. Popisom se ne utvrđuje status osobe u smislu prijavljenog boravišta ili prebivališta tako da formalna prijava boravišta ili prebivališta nije utjecala na rezultate popisa. "Popis stanovništva, kućanstava i stanova u Republici Hrvatskoj 2011. godine proveden je profesionalno i savjesno, u skladu sa Zakonom o Popisu stanovništva, kućanstava i stanova u Republici Hrvatskoj u 2011. godini te u skladu s Uredbom Europskog parlamenta i Vijeća Europske unije o popisima stanovništva i stanova, kao i s preporukom Konferencije europskih statističara za popise stanovništva i stanova 2010. godine",  ističu u priopćenju.

Naglašavaju kako je popis stanovništva 2011. proveden sa stanjem 31. ožujka te godine na teritoriju cijele Republike Hrvatske te tvrde da ponovno popisivanje bilo koje teritorijalne jedinice ne bi moglo dati rezultate koji bi bili usporedivi sa stanjem na navedeni datum.
"Podatci Popisa 2011. koji su dosad objavljeni prošli su niz logičko-računskih kontrola, tako da ne postoji nikakav realan razlog za sumnju u njihovu pouzdanost. Uzimajući u obzir promjene u statističkoj definiciji ukupnog stanovništva, migracije i prirodno kretanje stanovništva u međupopisnom razdoblju, dobiveni podatci ne odstupaju od očekivanja", zaključuju u Državnom zavodu za statistiku.

Potpredsjednik HHO-a osvrnuo se i na sastanak premijera sa Stožerom. "Za dogovor ne znam i nema informacija da su se bilo što dogovorili. Po onome što je rečeno ispada da je glavni problem u Vukovaru bila policija. Svi su se razišli, premijer je preuzeo odgovornost i poziva se na savjest", kaže naš sugovornik te dodaje da treba pričekati i sljedeći sastanak koji je najavljen kako bi se vidjelo u kojem će smjeru cijela priča otići. Međutim, da doista nije jasno što se dogovorom postiglo govori i ponovno skidanje dvojezičnih ploča, a na što premijer ne reagira, smatra Peternel.

No, Peternel je još jednom jasno ponovio i stav Helsinškog odbora o dvojezičnosti u Vukovaru. "Mi smo već nekoliko puta rekli svoj stav kojega su kasnije prihvatile i neke političke stranke. Vukovar mora biti mjesto posebnog pijeteta zbog stanja u kojem se nalazi i mora biti izuzet iz Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina i to je nužno.", zaključuje naš sugovornik za kraj.

  • Autor: Dnevno.hr
  • Foto: HRT
  • Objavljen: 21.10.2013 14:18
  • Posljednja izmjena: 21.10.2013 14:17

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.