"Novom reformom zadržao bi se dosadašnji ustrojstveni oblik „policijska postaja“ dok će se njihov budući broj utvrditi u odgovarajućoj fazi izrade Uredbe o unutarnjem ustrojstvu MUP-a. Prema tome, sasvim je izvjesno da će i županija Dubrovačko-neretvanska i Grad Dubrovnik imati „policijske postaje“, a njihov broj, kao i broj djelatnika, Ministarstvo unutarnjih poslova odredit će posebnom Uredbom", objasnio je glasnogovornik MUP-a Dušan Miljuš.
Upitan hoće li ukidanjem županijskih policijskih uprava biti otkaza djelatnicima, rekao je da se ovom reformom neće stvarati višak zaposlenika jer će se zaposlenici s rukovodećih, ali i drugih radnih mjesta koja će se ukidati, rasporediti 'sukladno svojim kompetencijama'.
Na sigurnosti se ne štediIako je sasvim očito da se u reformu MUP-a ide s ciljem racionalizacije troškova, u MUP-u takvo nešto niti ne spominju.
Dapače, smatraju kako će se reformom povećati učinkovitost sustava.
"Predstavnici sindikata i Ministarstva zajedničkog su stava da će se u provedbi reforme posebna pažnja pokloniti statusnim pitanjima zaposlenika te njihovim stečenim pravima, a u svrhu zaštite njihovih prava sindikatima će se pružati pravodobne informacije i omogućiti izravno sudjelovanje u pronalaženju odgovarajućih rješenja. Cijeli proces odvijat će se prema dinamici koja je potrebna za uspostavu organizacije koja će omogućiti povećanje učinkovitosti sustava, kao i motiviranost policijskih službenika i drugih zaposlenika Ministarstva", stoji u odgovoru MUP-a.
Ipak, u Sindikatu policije RH ne pozdravljaju ovakvu ideju regionalizacije policijskih uprava. Zabrinuti su kako će funkcionirati novi sustav s obzirom na to da policijskih službenika već sada, u tekućem ustroju, kronično nedostaje.
"Nismo dobili nikakav gotov nacrt prijedloga pa se ne možemo službeno očitovati, a ako i bude reforme, ne dolazi u obzir da išta bude nauštrb policijskih službenika ni njihovih materijalnih prava. Otkazi ne dolaze u obzir, jer policajaca ionako nema dovoljno. U Dubrovniku nažalost rade ljudi iz drugih dijelova Hrvatske pa 'kuburimo' sa smještajem, troškovi su veliki, posebice u jeku turističke sezone kada treba više policijskih službenika. Kriminalitet je u državi stalno u porastu i na sigurnosti se ne smije štedjeti. Pogotovo nema više štednje na nama, dosta je bilo!", jasan je predsjednik Sindikata policije Hrvatske Dubravko Jagić dodajući kako trebaju svi skupa 'sjesti za stol i dogovorit se'.
U Policijskoj upravi Dubrovačko-neretvanskoj, čija je sudbina neizvjesna, rekli su da ne komentiraju odluke Ministarstva, pa tako ni ovu reformu.
Dogovorili smo se da ćemo se dogovoritiOva reforma MUP-a zapravo je samo nastavak reformi svih tijela javne uprave, odnosno onih institucija koje imaju svoje podružnice u Hrvatskoj. Iz Dubrovnika se malo pomalo sve seli u Split - nakon Trgovačkog suda, HZZO-a i Carine na red je došla i policija. Split je po svemu sudeći, sve bliže tome da postane centar Južne Hrvatske, a Dubrovnik, boje se brojni sugrađani, samo njegovo predgrađe.
A što radi naša lokalna samouprava da bi takav ishod spriječila? Dubrovačko-neretvanska županija izglasala je Deklaraciju kojom se traži ostane jedinica područne i regionalne samouprave te da u svakom budućem regionalnom ustroju mora biti samostalna područna jedinica, a grad Dubrovnik regionalno središte. Također, Deklaracijom traže i da se zaustavi preseljavanje regionalnih središta državnih institucija iz Dubrovnika te vraćanje preseljenih sjedišta u Dubrovnik.
Županiji se, doduše malo 'stislo' jer će novi regionalni ustroj itekako osjetiti na svojoj koži. No, Grad Dubrovnik po tom pitanju je, izgleda, posve ravnodušan. Oni se naime tek dogovaraju - da će se dogovoriti. Na prošloj maratonskoj sjednici Gradskog vijeća tek su se dogovorili kako bi trebali sazvati sjednicu na kojoj bi se raspravljalo o regionalizaciji. Njima, valjda, nije nigdje preša, njih ionako nitko neće 'ukinuti'...