Josip Škerlj i Vedran Grabovac

NOVI POGLED I MODERNISTIČKA OBRADA DRŽIĆA Otvorena izložba 'Slatko brijeme od prolitja'

'Slatko brijeme od prolitja' naziv je izložbe crteža i skulptura dubrovačkih slikara Josipa Škerlja i Vedrana Grabovca koja je u petak otvorena u Domu Marina Držića.

Izložbu čija je kustosica Andrea Batinić Ivanković čini osam crteža Josipa Škerlja rađenih u tehnici tuša i tempere na papiru i pet drvenih skulptura Vedrana Grabovca. Umjetnici su svojim radovima uspješno odgovorili na temu Držića te su uspjeli proniknuti i osuvremeniti misaonu i životnu viziju Držićevih sanjarskih pogleda na čovjeka i svijet koji ga okružuje kroz likovnu slikarsku i skulpturalnu interpretaciju.

Ravnatelj Doma Marina Držića Nikša Matić istaknuo je kako je 2017. godina kada se obilježava 450 godina smrti najvećeg hrvatskog komediografa, a posebno je naglasio važnost toga što je Domu Marina Držića, kao čelnoj ustanovi u kulturi koja skrbi o liku i djelu Držića, pripala čast da svojim aktivnostima pokaže kako brendirati i valorizirati ovog dubrovačkog umjetnika na pravi način.

- Ovo je lijepa prigoda da približimo našim sugrađanima i svim posjetiteljima živopisnu biografiju najvećeg hrvatskog komediografa. Želimo da se svaki posjetitelj koji uđe u ovu kuću vrati u zlatno doba Dubrovnika i renesanse - kazao je ravnatelj Matić dodavši kako mu posebno zadovoljstvo predstavlja što u obljetničkoj godini Dom Marina Držića kreće s dubrovačkim autorima.

- Svako jutro u starom gradu možete sresti Škerlja i Grabovca. Uvijek su tu negdje oko nas, na kafi, šeću Stradunom... Kada ih pozdravite nikada ne izostane osmijeh što predstavlja važan trenutak promišljanja o njihovom umjetničkom radu i životu i zaista čovjek mora biti sretan što od takvih ljudi uvijek može dobiti koristan savjet - kazao je Nikša Matić nazvavši Škerlja i Grabovca "ljudima nazbilj".

Kustosica izložbe i autorica predgovora u katalogu Andrea Batinić Ivanković pojasnila je kako se izložba jednim dijelom sastoji od osam crteža koje je Josip Škerlj napravio tehnikom tuša i tempere na papiru. Prema njenim riječima, riječ je o njegovoj "nepresušnoj sklonošću prema igri u kojoj slikar ostaje dosljedan poetici koju je prenio u likovnom uprizorenju Držićevskih komedija."

- Bajkoviti prizori Držićevske tematike nadopunjeni su notom nadrealizma i prepuni naracije s duhovitim dosjetkama - kazala je Batinić Ivanković spomenuvši kako se Vedran Grabovac na neki način poigrao s drvom te skulptorski obradio ciklus od šest likova koji podsjećaju na kazališne situacije iz Držićevih komediografskih uprizorenja.

- Skulpture su obrađene na živ i duhovit način te u sebi nose dosta simboličko-metaforičkih značenja. Sama izložba je iznimno vizualno i intelektualno atraktivna i nosi duhovnu puninu i kao takva je veliki doprinos Marinu Držiću - rekla je kustosica Andrea Batinić Ivanković zaključivši kako izložba pruža novi pogled i modernističku obradu Marina Držića kao vrsnog renesansnog komediografa.
  • Autor: Aida Čakić
  • Foto: Aida Čakić
  • Objavljen: 07.04.2017 20:54
  • Posljednja izmjena: 10.04.2017 10:42

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.