Utjecaj terorističkih napada na turizam

Novi poredak na turističkoj mapi: Tko je doživio boom, tko je propao i kako stoji Hrvatska

Uslijed zvizdana, na tramvajskoj stanici pored lisabonskog hotela Mundial, u redu dugačkome 50-ak metara, satima strpljivo čeka na stotine nervoznih putnika.

Novi poredak na turističkoj   mapi: Tko je doživio boom, tko  je propao  i  kako stoji Hrvatska
Svi redom turisti, oboružani vodičima i mapama Lisabona, svi se žele natiskati u prastaru lisabonsku tramvajsku liniju broj 28.

Ona je nezaobilazna gradska turistička atrakcija koja iz centra grada vozi prema obroncima Alfame gdje svoju sat vremena dugačku rutu završava na Estreli i Campo de Ourique.

I ja čekam s njima, ali trebat će mi punih dva sata da se u masi turista izborim za slobodno mjesto, piše novinarka Jutarnjeg lista.

Tako je to ovih dana u Portugalu, europskoj turističkoj destinaciji koja je samo u svibnju zabilježila 13 posto veći broj noćenja stranih turista, a ministar gospodarstva Manuel Caldeira Cabral odmah se pohvalio kako se njegov Portugal na kraju uvijek pokaže “najsigurnijom destinacijom”.

Cabral zapravo treba pokucati o drvo da ih baš ne urekne, ali neslužbena statistika - jer se o točnim podacima za srpanj može samo špekulirati - zasad doista pokazuje kako je Portugal, zajedno sa Španjolskom, dosad najbolje iskoristio strah od terorizma i nesigurnu geopolitičku situaciju koja je tik prije ljeta proizvela pomutnju na globalnoj turističkoj sceni.

BOOM U ITALIJI

Prema pisanju Financial Timesa, broj stranih turista u Španjolskoj u prvoj polovici 2016. godine narastao je za 12 posto u odnosu na godinu prije, turistička potrošnja jača je za 12,7 posto u lipnju, a pojedine mikroturističke španjolske lokacije - poput Kanarskih otoka ili resorta Costa - praktično su pune.

Turistički boom doživljava i susjedna Italija, profitirali su i grčki otoci, a čak se i bugarska ministrica turizma Nikolina Angelkova u intervjuu pohvalila kako njena zemlja, s godišnje samo nešto malo više od 4 milijuna stranih posjeta, u odnosu na lani bilježi rast broja stranih posjetitelja od 15 posto.

“Podaci za srpanj i kolovoz tek se trebaju obraditi, ali već i bez konkretnih brojki može se očekivati da će ove sezone najveći dobitnici na Mediteranu biti Španjolska, Portugal, Hrvatska, Italija i Grčka. Ova posljednja bilježi značajne poraste pa tako recimo zračne luke Mikonos, Rodos, Santorini i Kreta imaju za prvo polugodište 2016. godine rast broja posjeta između 8 i 16 posto, ali su istovremeno - zbog straha i sve manje regionalnih putovanja - pali dolasci automobilima”, rekao je za Jutarnji list direktor Horwath HTL-a Siniša Topalović.

U Italiji, pišu njihovi lokalni portali, pojedine destinacije, poput nacionalnog parka Cinque Terre, bilježe rast broja turista od 20 posto, Veneciju je dosad posjetilo pet, a Firencu 5,6 posto više turista. Popularne destinacije su i Sardinija te Sicilija, iako otamo još ne pristižu brojčani pokazatelji.

Hrvatski turistički djelatnici također mogu trljati ruke: prema podacima Državnog zavoda za statistiku, u prvih šest mjeseci ove godine zabilježili smo porast broja turista od 4,4 posto u odnosu na lani, a napokon bi prihodi od turizma trebali narasti na više od 8 milijardi eura, što je hrvatski rekord.

KLJUČNI GUBITNICI

Najviše negativnog učinka ove su sezone osjetili su Turska, Egipat, Tunis, Maroko, Jordan, Izrael, a posebno Francuska.

Za turski turizam pristižu katastrofične procjene kako će im, zbog terorizma, ali i nedavnog pokušaja puča protiv predsjednika Erdoğana, ovo biti najgora sezona u proteklih 25 godina, nakon što im se dolazak stranih turista u srpnju smanjio za čak 47 posto u odnosu na lani, dok se procjene za kolovoz kreću oko 53 posto.

Očajni su i francuski hotelijeri kojima se broj noćenja u prosjeku smanjio za desetak posto, posebno od strane dobrostojećih američkih putnika, dok su rezervacije za popularno odredište Nicu pale za nešto više od pola u odnosu na isti mjesec prošle godine. Strah i nesigurnost toliko su jaki da turistički stručnjaci primjećuju kako su mnogi putnici iz korijena promijenili putne navike.

SJEVER EU SE OKREĆE SEBI

“Izbor sve većeg broja Europljana postaju putovanja unutar vlastite zemlje, a tu predvode Nijemci. Resorti sjeverne Njemačke poput Timmendorfer Stranda puni su, a snažna nacionalna putovanja bilježe i Talijani te Francuz”, pojašnjava Topalović.

Slične informacije, piše njemački list Handelsblatt, dolaze i od austrijske turističke zajednice koja procjenjuje kako će 90 posto Austrijanaca ove godine ići na godišnji odmor, ali samo će njih 25 posto ljetovati izvan Austrije.
Hrvatska, Španjolska, Portugal, Italija, Grčka i Bugarska bilježe rast, Francuska, Turska, Egipat i Maroko u minusu

Dobitnici:

Španjolska - u prvoj polovici 2016. bilježe rast broja posjetitelja od 12 posto te potrošnje od 12,7 posto

Portugal - u svibnju ove godine 13 posto više noćenja nego lani

Grčka - na otocima između 8 i 16 posto više posjeta u prvoj polovici godine, ali pada broj dolazaka automobilima

Italija - veliki gradovi poput Venecije i Firenze bilježe preko 5 posto više turista, a u nacionalnom parku Cinque terre broj posjeta je narastao za 20 posto pa lokalne vlasti razmišljaju o ograničavanju broja ulazaka u park

Bugarska - godišnje imaju oko 4 milijuna turista, ali u prvih šest mjeseci rasli su za 15 posto jer su na njihovo Crno more stigli posjetitelji koji su odustali od Turske

Hrvatska - u prvoj polovici godine broj turista veći je za 4,4 posto, a očekuje se i rekordna zarada od preko 8 milijardi kuna

Gubitnici:

Turska - najgora sezona u posljednjih 25 godina, dolasci turista u srpnju smanjili se za 47 posto, a predviđanja za kolovoz govore da će to rasti do 53 posto

Francuska - zbog terorističkih napada broj noćenja pao za 10 posto, a rezervacija za Nicu dvostruko je manje

Egipat - prihodi od turizma u prvom kvartalu 2016. pali s 1,5 milijardi dolara na samo pola milijarde, a broj posjeta bio je manji za 46 posto

Maroko - brojke počele padati još u 2015. godini kad su prihodi od turizma pali za 1,3 posto
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: A.Č.
  • Objavljen: 16.08.2016 16:14
  • Posljednja izmjena: 16.08.2016 16:07

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.