U ovim brzim vremenima većina nas jede "u hodu", konzumirajući tako hranu visoke kalorijske vrijednosti, koja ne samo da je nezdravija, već je i skuplja od kućnog obroka. Znanstveni dokazi upućuju na to da upravo takav način prehrane može dovesti do problema, kako pretilosti tako i pothranjenosti, ali i narušiti skladne obiteljske odnose, prenosi ordinacija.hr
Nezdrave prehrambene navike ostavljaju prvenstveno posljedice na našoj djeci. Znanstvenici sa Sveučilišta Rutgers, New Jersey, objedinili su spoznaje dosadašnjih 68 znanstvenih istraživanja te utvrdili kako djeca iz onih obitelji u kojima se posvećuje pažnja obiteljskim obrocima unose više zdravih namirnica, poput voća, povrća, vlakana i hrane bogate mineralima i vitaminima. Upravo ta djeca imaju i niži indeks tjelesne mase, BMI (kg/m2), iako se ne može utvrditi izravna veza između učestalih obiteljskih obroka i vrijednosti indeksa tjelesne mase.
Zajednički obrok prava je prilika za povezivanje obitelji, planiranje zajedničkih aktivnosti, iznošenje informacija iz svakodnevnog života svakog pojedinog člana. Opće je uvjerenje kako tinejdžeri ne žele blizinu svojih roditelja te kako su "prezaposleni" za zajedničke obroke. Možda će vas iznenaditi podaci kako od 1055 ispitanih američkih tinejdžera u dobi između 12 i 17 godina čak 75 posto njih smatra da su zajednički obiteljski obroci važni, ali samo 60 posto jede s drugim članovima svoje obitelji barem pet puta tjedno.
Tinejdžeri koji jedu za obiteljskim stolom osjećaju podršku svoje obitelji te su rjeđe izloženi depresiji. Naime, obiteljski obroci pružaju osjećaj pripadnosti zajednici i oslikavaju obitelj kao sigurno utočište.
Tijekom zajedničkih obroka djeca usvajaju odgovarajuće manire ponašanja, razvijaju jezične vještine, dokazano postižu bolji uspjeh u školi te imaju 12 posto manju vjerojatnost da budu pretila u odnosu na svoje vršnjake.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.