Bankomati su unutar zidina nicali kao gljive poslije kiše. Grad i konzervatori odradili su "berbu", piše RTL.
Donedavno su turisti u staroj jezgri bezbrižno podizali novac, no sada bankomata više nema, samo su obični izlozi. Unutar stare gradske jezgre bio je postavljen čak 41 bankomat, a uklonjena su 24.
Vlasnici prostora koji nisu dobili suglasnost konzervatora uklonili su bankomate, no na gradsku odluku su se žalili.
"Visoki upravni sud je jasno rekao da ne može novac biti ispred zaštite spomeničke baštine i da zaštita spomeničke baštine ima svoj prioritet", rekao je Mato Franković (HDZ), dubrovački gradonačelnik.
Iako je svojim rješenjem Sud blagoslovio gradsko postupanje, vlasnici prostora iz kojih su bankomati uklonjeni i dalje smatraju kako je Grad odluku donio brzopleto i nezakonito.
"Ponajprije iz razloga što nije poštovana zakonom propisana obveza da se prethodno provede savjetovanje sa zainteresiranom javnošću", smatra odvjetnik Ivica Ban.
Grad, kažu, nema nadležnost konzervatorima davati upute, a što je najvažnije, ne znaju po kojim je kriterijima jedan bankomat ostavljen, a drugi maknut.
Dubrovnik je prvi u Hrvatskoj riješio ovo pitanje, ističe Franković, te drugima može služiti kao primjer.
No od pravne borbe oni kojima su bankomati uklonjeni ne odustaju pa ako se dokaže da su u pravu, pitaju se tko će im vratiti izgubljeni novac?
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.