Godišnji odmor

Ograničenja za piće, hranu, kućne ljubimce: Evo što sve smijete prevoziti preko granice

Glede carinskih procedura s robom i proizvodima, osobna prtljaga, hrana, oprema za kampiranje, uključujući npr. i uređaje kao što su to prijenosni TV aparati, prijenosna računala, fotoaparati, kamere i slično, koje turisti uobičajeno unose u carinsko područje Republike Hrvatske, vrijede propisi koji omogućavaju nesmetani unos takve robe uz obvezu, u pravilu, samo usmenog deklariranja te robe uređujućem carinskom službeniku.

Ograničenja za piće, hranu, kućne ljubimce: Evo što sve  smijete prevoziti preko granice
Na internetskim stranicama Ministarstva unutarnjih poslova ističu kako unos osobne prtljage u carinsko područje Republike Hrvatske nije ograničen njezinom vrijednošću i količinom, a odnosi se na svaku osobu - putnika koji ulazi u carinsko područje, bez obzira nosi li je sa sobom ili je prispjela zasebno.

Predmeti osobne prtljage, neovisno o njihovoj pojedinačnoj ili sveukupnoj vrijednosti (izuzev količinskih ograničenja za određene proizvode, što pojašnjavamo u nastavku), oslobođeni  su od plaćanja carine pri unosu u Republiku Hrvatsku.

U okviru osobne prtljage mogu se unijeti sljedeći proizvodi u propisanim količinama uz oslobađanja od plaćanja carine:

a) duhan i duhanski proizvodi: do 200 cigareta ili 100 cigarilosa (cigare težine do 3 g po komadu) ili 50 cigara ili 250 g duhana za pušenje, odnosno, srazmjerna kombinaciju navedenih količina duhanskih proizvoda;
b) alkohol i alkoholna pića: destilirana i žestoka alkoholna pića s udjelom alkohola većim od 22 %, etilni  alkohol s udjelom alkohola od 80 % i više(1 litra) ili destilirana i žestoka alkoholna pića, aperitivi iz vina ili alkohola i slična pića s udjelom alkohola 22 % i manje te pjenušava i desertna vina do 2 litre te ostalo vino (2 litre), odnosno, odgovarajuća srazmjerna kombinacija količine navedenih pića;
c) parfemi do 50 ml i toaletne vode do 25 ml;
d) lijekovi i medicinski proizvodi u količini neophodnoj za putnikove osobne potrebe, uz predočenje osobne medicinske dokumentacije - povijest bolesti (prema mišljenju Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi neophodnim lijekovima smatra se količina potrebna najduže za jednomjesečnu uporabu);
e) homeopatski proizvodi (čajevi, tinkture, kapljice, ampule, kapsule, masti, kreme i sl.): najviše jedno pakovanje.

Putnici do 17 godina starosti robu pod a i b nemaju pravo unositi u kao predmete osobne prtljage!

Za puštanje u slobodan promet osobne prtljage podnosi se, kako je navedeno, samo usmena carinska deklaracija, odnosno robu je potrebno samo usmeno deklarirati, tj. prijaviti.

Roba nekomercijalne naravi, u vrsti i količinama koje nisu namijenjene preprodaji, već osobnim potrebama putnika i članova njegove obitelji, također se oslobađa od plaćanja carine, ukoliko njezina ukupna vrijednost ne prelazi tisuću kuna.

Živežne namirnice, neovisno o količini koja se unosi, moraju udovoljavati propisima o hrani i podliježu pregledu sanitarnog inspektora na graničnim prijelazima ulaska, dok je unos proizvoda životinjskog podrijetla (mesa i mesnih prerađevina i svih drugih proizvoda koji sadrže meso, jaja, mlijeko, sir i druge mliječne proizvoda te hrana za životinje životinjskog podrijetla), slobodan u smislu veterinarskog pregleda pri ulasku u Republiku Hrvatsku do količina navedenih u Tablici 1, po putniku, ovisno o državi iz koje se unosi. Unos veće količine moguć je samo uz posjedovanje propisanog certifikata veterinarske službe zemlje iz koje se roba unosi i obvezatni veterinarski pregled. Svi proizvodi koji ne udovoljavaju navedenim uvjetima bit će oduzeti putniku i uklonjeni  od strane veterinarske ili sanitarne inspekcije.

Pri tome je potrebno napomenuti da se to odnosi isključivo na veterinarsku kontrolu navedenih proizvoda, međutim što se tiče carinskih propisa, na navedenu robu je također primjenjivo oslobođenje od plaćanja carine i PDV-a do vrijednosti 300 kuna, dok je za unos robe vrijednosti veće od označene potrebno obračunati i naplatiti carinski dug.

Stranu gotovinu i čekove te gotovinu i čekove u kunama strani putnici mogu unositi ili iznositi bez ograničenja, ali su obvezni cariniku prijaviti unošenje ili iznošenje svote u protuvrijednosti 10.000,00 eura ili više. Iznošenje strane valute ograničeno je isključivo za hrvatske državljane - rezidente na tri tisuće eura u gotovini, dok je za iznošenje veće svote potrebno odobrenje Hrvatske Narodne banke. Unos i iznošenje domaće valute, tj. kuna, je za rezidente ograničen na iznos od 15 tisuća kuna, dok unos ili iznošenje veće svote podliježe posebnom odobrenju Hrvatske narodne banke.

Privremeni unos i iznos kućnih ljubimaca (kao što su psi, mačke, zamorci, hrčci i sl.) na kraće razdoblje (turističko putovanje, godišnji odmor), može se dopustiti preko svih graničnih prijelaza i bez provedbe veterinarskog pregleda, uz uvjete da vlasnik posjeduje međunarodnu svjedodžbu o zdravlju životinja te da udovoljavaju ostalim uvjetima, ovisno o vrsti kućnih ljubimaca te zemlji iz koje se unose.
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: .
  • Objavljen: 19.07.2016 16:59
  • Posljednja izmjena: 19.07.2016 16:52

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.